Oto cena za spowolnienie rozwoju rynku smartfonów: Samsung rozważa wstrzymanie produkcji w jednej z chińskich fabryk | Tabletowo.pl

Oto cena za spowolnienie rozwoju rynku smartfonów: Samsung rozważa wstrzymanie produkcji w jednej z chińskich fabryk

Dołącz do dyskusji 0

Prasa w Korei Południowej donosi, że Samsung jest bliski decyzji o zatrzymaniu produkcji w jednej z dwóch swoich fabryk smartfonów w Chinach. Gigant przemysłu elektronicznego miałby na kilka miesięcy zrezygnować z prac w zakładzie w Tiencin aż do końca 2018 roku.

Agencja Reuters podaje, że sytuacja Samsunga w Chinach diametralnie zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. Pięć lat temu koreański producent miał w rynku smartfonów ponad 20-procentowy udział, podczas gdy dzisiaj został zepchnięty na margines, reprezentując tylko 1% z całości. W Państwie Środka Samsung został niemal całkowicie pokonany przez rodzime, szybko rosnące firmy, takie jak Huawei i Xiaomi. Oprócz tego dział mobilny nie przynosi w tej części świata spodziewanego, kwartalnego wzrostu przychodów, podczas gdy konkurencja potrafi zarabiać nawet na tanich, ale dobrze wyposażonych modelach.

Decyzja w sprawie wstrzymania produkcji smartfonów w chińskim Tiencin jeszcze nie zapadła. Samsung wciąż kalkuluje potencjalne straty i oszczędności, które mogłyby być konsekwencją takiego ruchu. To bardzo ważna kwestia, gdyż zakłady w Tianjin są jednymi z dwóch w Chinach, które współpracują z Samsungiem. Druga placówka znajduje się w Huizhou i to na niej oparłby się ciężar produkcji urządzeń przeznaczonych na chiński rynek.

Obecnie Samsung największy pożytek ma z fabryk w Wietnamie i Indiach, które odpowiadają za większość wyprodukowanych przez firmę smartfonów. Nieco ponad miesiąc temu zdecydowano się o rozbudowę obiektów w Noida, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Placówka ta będzie samodzielnie odpowiadać za dostarczenie 120 milionów sztuk urządzeń mobilnych rocznie.

Dla porównania, do tej pory z taśm fabryki w Tiencin schodziło rocznie 36 milionów sztuk smartfonów, 72 mln sztuk rocznie pochodziło z Huizhou, zaś zakłady w Wietnamie odpowiadają za pojawienie się prawie 240 milionów „Galaktyk” w ciągu roku.

Samsung otwiera największą na świecie fabrykę smartfonów w Delhi, by walczyć o klientów w Indiach

źródło: Reuters przez GSMarena

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona