Samsung podobno zaczął produkcję specjalizowanych układów scalonych do kopania kryptowalut 18
fot. Pexels

Samsung podobno zaczął produkcję specjalizowanych układów scalonych do kopania kryptowalut

Samsung trudni się wieloma różnymi rzeczami, Koreańczycy wytwarzają nawet kosmetyki. Wydawałoby się więc, że nie są nas już w stanie niczym zaskoczyć. Tymczasem nie lada niespodzianką jest, że firma podobno zaczęła produkcję układów, opracowanych specjalnie z myślą o kopaniu kryptowalut.

Jak podaje południowokoreański serwis The Bell, Samsung miał podpisać kontrakt z (nie podanym z nazwy) chińskim dostawcą koparek i do końca stycznia rozpocząć dla niego produkcję specjalizowanych układów scalonych (ASIC, ang. application-specific integrated circuit) w masowych ilościach. Koreańczycy nie mają jednak już brać udziału w samym kopaniu kryptowalut i ich dalszej dystrybucji.

Chociaż sam zainteresowany nie potwierdził tych rewelacji, to mimo wszystko powyższe doniesienia niekoniecznie muszą być wyssane z palca. Samsung w przeszłości wyraził bowiem zainteresowanie kwestią kryptowalut. Mowa tu dokładniej o programie Galaxy Upcycling, który ma na celu recykling elektrośmieci w niekoniecznie „konwencjonalny” sposób. Koreańczycy wymyślili bowiem, żeby – na przykład – z 40 egzemplarzy Galaxy S5 stworzyć efektywną koparkę kryptowalut.

Oczywiście wykorzystywanie „zużytego” sprzętu do innego – niż zakładany w momencie tworzenia – celu to jedno, a produkcja specjalizowanych układów scalonych do kopania kryptowalut, w dodatku na masową skalę, to drugie. Ciekawe, czy – a jeśli tak, to kiedy – Samsung skomentuje te doniesienia (sam też zapytałem o tę kwestię jednego z przedstawicieli polskiego oddziału). W sumie nie ma się czego wstydzić, bo skoro jest zapotrzebowanie, to dlaczego by producent miał na tym nie skorzystać? A znając jego doświadczenie w tej materii kontrahenci mogą być spokojni, że z pewnością dostaną wysokiej jakości hardware.

Aktualizacja - 2018.01.31Samsung potwierdził, że faktycznie rozpoczął produkcję specjalizowanych układów scalonych do kopania kryptowalut. Producent nie chciał jednak zdradzić, kto je u niego zamówił.

Źródło: The Bell przez The Next Web; TechChrunch