Samsung już może produkować procesory w 8-nm procesie technologicznym
fot. Pixabay

Samsung już może produkować procesory w 8-nm procesie technologicznym

Samsung idzie dosłownie jak burza. Producent wprowadza innowacje we wszystkich segmentach, w których jest obecny i udowadnia tym samym, że nie bez powodu jest liderem w wielu z nich. To samo dotyczy rynku półprzewodników. Niedawno Koreańczycy zapowiedzieli rozpoczęcie stosowania 11-nm procesu technologicznego, a teraz ogłosili, że gotowy do wdrożenia jest także 8-nm.

Jak wynika z badań, zastosowanie 8-nm procesu technologicznego FinFET LPP (Low Power Plus) przekłada się na mniejsze o 10% zapotrzebowanie na energię. Przy okazji pozwala także zredukować rozmiar układu – jest on nawet o 10% mniejszy niż ten, wytworzony przy wykorzystaniu 10-nm litografii LPP. Na pierwszy rzut oka zmiany niby są niewielkie, ale w teorii pociągną za sobą wiele innych profitów.

Samsung zapewnia, że 8-nm proces technologiczny FinFET LPP (Low Power Plus) zapewni zróżnicowane korzyści w różnych zastosowaniach, w tym mobilnych, krypowalutach oraz sieciach i serwerach. Producent oczekuje też, że będzie to najbardziej atrakcyjny proces dla wielu innych zastosowań, gdzie wymagana jest przede wszystkim wysoka wydajność. Co ciekawe, Koreańczycy zakończyli finalizację tego projektu trzy miesiące przed czasem i są już gotowi do rozpoczęcia produkcji układów z wykorzystaniem 8-nm litografii.

Samsung informuje też, że 8-nm proces technologiczny FinFET LPP (Low Power Plus) zapewnia nie tylko większą wydajność, ale jednocześnie również lepszą skalowalność niż dotychczasowe produkty, bazujące na 10-nm litografii. Tylko więc czekać, aż na rynku pojawią się pierwsze układy, wytworzone z wykorzystaniem 8-nm technologii. Producent jednak niestety nie podał, kiedy dokładniej możemy się tego spodziewać.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/09/12/samsung-11-nm-litografia/

Źródło: Samsung