Samsung opracował 5 nm proces technologiczny

Samsung właśnie się pochwalił, że jego 5-nanometrowa technologia FinFET jest już gotowa i firma jest w stanie zacząć dostarczać próbki zainteresowanym klientom.

W porównaniu z wcześniejszym 7-nanometrowym procesem technologicznym nowa technologia FinFET oparta na procesie z udziałem EUV (ekstremalny ultrafiolet) zapewni aż 25-procentowy wzrost wydajności obszaru logicznego przy znacznie niższym zużyciu energii, bo aż 20-procentowym, który można zamienić na wzrost wydajności na poziomie 10% przy jednoczesnym utrzymaniu efektywności energetycznej znanej z poprzednich technologii.

fot. TechPowerUp

To nie są wszystkie nowości, jakie ma dla nas do zaoferowania Samsung przy tym niższym procesie technologicznym. Przy wykorzystaniu litografii ultrafioletowej w modelowaniu metalowych warstw i redukcji warstwy maski, można było uzyskać „wyższą wierność”, czyli zmniejszenie szansy na błędy w obliczeniach logicznych. Dużą korzyścią z punktu widzenia klientów zamawiających nowe układy od firmy Samsung jest fakt, iż zmniejszenie procesu technologicznego nie tylko przyśpieszy sam proces, ale także obniży koszty jego późniejszego wdrożenia, co ma olbrzymie znaczenie dla producentów elektroniki.

Nowe układy Samsunga pojawią się na rynku mobilnym najpewniej w przyszłym roku. Jest więc na co czekać.

Źródło: TechPowerUp