fot. Samsung

Samsung może już produkować kości 8 GB LPDDR5 DRAM, ale najpierw muszą znaleźć się chętni na nie

Samsung znany jest nie tylko ze swoich smartfonów. Zajmuje się również produkcją szerokiej gamy urządzeń oraz różnego rodzaju komponentów do nich, w tym m.in. kości RAM. Firma ogłosiła dziś opracowanie kości następnej generacji.

Pamięć LPDDR5 DRAM

Nowe kości zostały wyprodukowane przy użyciu 10 nm procesu technologicznego i mają pojemność 8 Gb. Koreańczycy celują w rynek 5G oraz rozwijającą się sztuczną inteligencję. Producent deklaruje, że szybkość transmisji danych może osiągnąć 6400 megabitów na sekundę (Mb/s), co sprawia, że są nawet 1,5 raza szybsze od obecnie stosowanych we flagowych urządzeniach. Dostępne będą dwie wersje: wspomniane wcześniej 6400 Mb/s z napięciem roboczym 1,1 V oaz wolniejszy wariant o szybkości 5500 Mb/s i napięciu 1,05 V. Pamięć jest w stanie przesłać 51,2 GB danych w sekundę.

Reklama

Samsung zapewnia, że wprowadził w swoich układach zmiany w budowie, co objawia się zwiększeniem komórek pamięci z 8 do 16. Dzięki temu zabiegowi zapotrzebowanie na energię spadło o 30%. Pojawił się też tryb głębokiego uśpienia, który ma dodatkowo obniżać zapotrzebowanie na energię o połowę względem trybu bezczynności w obecnie stosowanych LPDDR4X.

Jak wygląda sprawa z dostępnością?

Samsung wraz z partnerami zakończył już testy funkcjonalne i certyfikację prototypów kości 8 GB LPDDR5 RAM, składających się z ośmiu chipów 8 Gb LPDDR5. Kości zaczną być produkowane, gdy klienci wykażą chęć użycia ich w swoich sprzętach.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie urządzenia mobilne mogą przyspieszyć, co dla klientów jest bardzo dobrą wiadomością. Każdy chciałby przecież, żeby jego smartfon działał możliwie jak najlepiej. W tym roku raczej się nie doczekamy ich implementacji, ale jest szansa, że w 2019 roku mogą pojawić się pierwsze flagowce z 8 GB LPDDR5 RAM. Nie zdziwiłbym się, gdyby następna generacja Galaxy Note mogła się już pochwalić nimi na pokładzie.

Źródło: Samsung