Intel rządził tym rynkiem przez 24 lata. Teraz Samsung może go prześcignąć | Tabletowo.pl
Wideo w Huawei P30 Pro

Intel rządził tym rynkiem przez 24 lata. Teraz Samsung może go prześcignąć

Dołącz do dyskusji 0

Jest już niemal pewne, że Samsung Electronics dogonił i objął prowadzenie nad Intelem w drugim kwartale bieżącego roku w – jak dotąd bardzo nierównym – wyścigu o tytuł najlepiej zarabiającego producenta półprzewodników na świecie.

Według specjalistów branżowych oraz analityków z Nomura Securities Co. Ltd., Samsung zarobił w ciągu kwartału 15,1 miliarda dolarów na produkcji kości pamięci operacyjnej i masowej – RAM oraz SSD. W tym samym czasie Intel zdołał zgromadzić „tylko” 14,4 miliarda dolarów.

Samsung Electronics przewyższył Intela w drugim kwartale tego roku i jest prawdopodobne, że po raz pierwszy stanie się on czołowym producentem półprzewodników.
– Financial Times

Nomura Securities dokonuje krótkiej analizy: „Ceny pamięci DRAM i SSD wzrosły, ponieważ wzrosło zapotrzebowanie. Produkuje się coraz więcej urządzeń przenośnych, a te trzeba wyposażyć w konkretne podzespoły. Zauważamy, że rynek urządzeń mobilnych, w którym głównym graczem jest Samsung, rośnie znacznie szybciej niż rynek komputerów, gdzie pierwsze skrzypce gra Intel.”.

Ponieważ zapotrzebowanie na pamięci NAND znacząco wzrosło, Samsung Electronics był w stanie po raz pierwszy wyprzedzić Intela. Analitycy są zdania, że jeśli ceny układów pamięci nie ulegną załamaniu, to roczne wyniki finansowe Samsunga mają szansę przekroczyć te, które zaprezentuje Intel. Szacuje się, że sprzedaż kości pamięci Samsunga i Intela przyniesie tym firmom w 2017 roku odpowiednio 63,6 miliarda dolarów oraz 60,5 miliarda dolarów.

Od 1993 roku Intel był najlepszym producentem pamięci, zaczynając jeszcze od kości typu SDRAM. Produkowanie modułów pamięci stało się najbardziej opłacalnym biznesem spośród produkcji wszystkich części komputerowych. Oczywiście w fabrykach Intela powstają też i inne podzespoły, takie jak chipy do płyt głównych, układy graficzne czy kontrolery interfejsu sieciowego.

Jeśli Samsung Electronics stanie się czołową firmą w biznesie półprzewodników, będzie to wydarzenie ważne nie tylko dla tego producenta, ale też dla wszystkich innych związanych z tą branżą.

źródło: etnews

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - nocne przeceny!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona