Samsung i Ministerstwo Cyfryzacji podpisują porozumienie na rzecz cyberbezpieczeństwa

W siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji podpisano dziś porozumienie, którego celem jest przystąpienie Samsung Electronics Polska do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie. Realizowany jest on w celu zwiększenia cyberbezpieczeństwa w Polsce.

Bezpieczeństwo w kontekście technologii łączności mobilnej to ostatnimi czasy dość nośny temat, zwłaszcza w kontekście informacji o statusie firmy Huawei na Zachodzie. Sprawy te interesują także nas w Polsce. Niedawna wizyta wiceprezydenta USA w naszym kraju i podpisane wtedy porozumienie w sprawie 5G jest tego dowodem.

Samsung Polska i Ministerstwo Cyfryzacji będą współpracować

Tym razem chodzi o porozumienie, obejmujące współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa Polski. Podpisali je dziś w Warszawie prezes Samsung Electronics Polska Joseph Kim oraz Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Minister Karol Okoński. W ten sposób Samsung przyłącza się do inicjatywy, dzięki której będzie możliwe na przykład:

  • przekazywanie informacji o incydentach i zidentyfikowanych cyberzagrożeniach,
  • edukowanie w zakresie bezpiecznej konfiguracji i eksploatacji urządzeń i usług,
  • szkolenie administracji w zakresie zwiększenia świadomości cyberbezpieczeństwa,
  • wymienianie się wiedzą na temat najnowszych narzędzi i rozwiązań przeznaczonych do podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa,
  • prowadzenie testów zabezpieczeń oraz przygotowanie do badań i certyfikacji cyberbezpieczeństwa.

Samsung jest obecny w Polsce ponad 20 lat, zatrudniając kilka tysięcy osób. Działa tu na przykład największe centrum rozwojowo-badawcze tej firmy w Europie. Oprócz tego polski oddział angażuje się w wiele lokalnych inicjatyw społeczno-edukacyjnych, wspierających rozwój innowacji w regionie Polski Wschodniej – jak choćby tworząc sieć Samsung Inkubator.

Jak wypowiedział się Joseph Kim, prezes Samsung Electronics Polska,

„Samsung głęboko wierzy, że nie tylko inwestycje, lecz przede wszystkim budowanie świadomości cyberzagrożeń oraz transfer wiedzy na temat zabezpieczeń stanowi to, co najcenniejsze. Między innymi tu w Polsce chcemy się dzielić tym, co dla nas bardzo ważne – naszą cyfrową bezpieczną przyszłością. Wierzymy, że współpraca z polskim rządem przyniesie ogromne rezultaty i pozwoli jeszcze lepiej reagować na wyzwania cyberbezpieczeństwa”.

O ile wkład Samsunga w cyberzbezpieczeństwo w Polsce będzie zapewne duży, trzeba powiedzieć, że podpisane porozumienie jeszcze bardziej umacnia pozycję tego producenta elektroniki na naszym rynku. Huawei niestety nie może cieszyć się równie przychylną opinią polskiego resortu cyfryzacji, choćby ze względu na podejrzenia o szpiegostwo jednego z byłych dyrektorów firmy w Polsce, które wystosowano na początku bieżącego roku.

 

Wizyta wiceprezydenta USA w Polsce: podpisano porozumienie w sprawie współpracy przy sieci 5G

źródło: informacja prasowa