fot. Pexels

Samsung i Huawei kończą wojnę patentową

Sukcesem zakończyły się mediacje prowadzone przed sądem w chińskim Guangzhou pomiędzy Samsungiem a Huawei. Technologiczni giganci postanowili, w obliczu spowolnienia gospodarczego na globalną skalę, zakopać topór wojenny i zakończyć trwającą ponad 3 lata wojnę patentową.

Jak informują lokalne media, cytowane przez Nikkei, w czwartek, 16 maja, udało się osiągnąć porozumienie między dwoma spółkami odnośnie wzajemnego zakończenia sporów patentowych, w wyniku których wytoczono nawzajem ponad 40 pozwów sądowych. Przedstawiciele Huawei i Samsunga zgodnie ustalili, że nie są w stanie dłużej angażować tak potężnych środków na spory patentowe i postanowili skupić się na rozwoju technologii.

Reklama

Szczegółowy wynik mediacji, co oczywiste, nie został upubliczniony. Pojawiły się jednak przecieki, w myśl których producenci mają podjąć negocjacje w sprawie wzajemnego licencjonowania praw do spornych patentów.

Wydarzeniem, które uznaje się za bezpośrednią przyczynę zakończenia sporu, jest informacja o dalszym spadku podaży smartfonów na światowych rynkach do poziomu 1,4 miliarda sztuk w 2018r. Oznacza to spadek rok do roku o 4,1%. Rok 2018 był drugim z rzędu, w którym na rynek dostarczono mniej smartfonów niż w roku ubiegłym, dlatego można powoli mówić o tendencjach spadkowych na dotychczas lawinowo rosnącym rynku. Takie wyniki wymusiły na największych producentach przegrupowanie sił celem zmniejszenia skutków prawdopodobnego dalszego kurczenia się rynku w roku bieżącym. Na spadku zainteresowania nowymi telefonami straci przede wszystkim Samsung, który obecnie posiada udziały w rynku nowych urządzeń na poziomie 20,8%. Drugie miejsce zajmuje Apple z wynikiem 14,9% i drepczący mu po piętach Huawei z wynikiem 14,7%.

Wojna patentowa między pierwszym a trzecim graczem na rynku zaczęła się w maju 2016r., kiedy to Huawei wytoczył pierwszy pozew przeciwko Samsungowi w Chinach. Kością niezgody stały się patenty związane z wykorzystaniem technologii 4G. Samsung odpowiedział natychmiast, co doprowadziło do rozpoczęcia ponad 40 pozwów sądowych w Chinach i na całym świecie.

Koniec sporu między Samsungiem a Huawei wpisuje się w obecny trend zażegnywania waśni mogących skutkować opóźnieniem we wdrażaniu najnowszych technologii u któregokolwiek producenta. W czerwcu ubiegłego roku Samsung zakończył siedmioletnią batalię prawną o patenty, którą prowadził z Apple. Miesiąc temu doszło do pogodzenia interesów Apple i Qualcomma odnośnie technologii 5G.

Jak wielkim blokerem potrafią być problemy prawne niech świadczy ostatni z przytoczonych sporów. Gdyby nie ugoda między amerykańskimi producentami elektroniki, Apple musiałoby całkowicie samodzielnie dostosować swoje urządzenia do technologii 5G, co według analityków mogłoby potrwać nawet do 2025r.

Ugoda między Koreańczykami a Chińczykami zapewne cieszy księgowych obu korporacji, pozostaje mieć nadzieję, że jeszcze większe powody do radości znajdą entuzjaści nowych technologii.

Źródło: Nikkei