Samsung Galaxy Note 3 i Galaxy Note 10.1 (2014 Edition): rzut okiem na nowe funkcje systemu

Samsung Galaxy Note 3 i Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) to nie tylko ekrany o wysokich rozdzielczościach, cztero- lub ośmiordzeniowe procesory, 3GB RAM i wielomegapikselowe aparat fotograficzne, ale także oprogramowanie wyposażone w szereg ciekawych, a czasem nawet intrygujących funkcji. Oba urządzenia pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Android 4.3 z producencką nakładką graficzną TouchWiz. O ile zmiany wprowadzone przez inżynierów Google na poziomie systemu są raczej niezauważalne, tak nowości, które pojawiły się w najnowszej odsłonie TouchWiza przyciągają uwagę mnogością i funkcjonalnością. Z jednej strony to dobrze, a z drugiej źle. Dobrze, ponieważ Samsung oddaje w ręce użytkownika urządzenie o nieprzeciętnych możliwościach rozwijanych z każdą aktualizacją (lub generacją), a źle, bo nakładka graficzna staje się coraz bardziej ociężała i inwazyjna, ingeruje w zaprojektowane przez Google oprogramowanie i spowalnia je. Za ponad 250 nowych aplikacji przyszłym właścicielom tabletofonów Galaxy Note 3 i tabletów Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) przyjdzie zapłacić pewnym ułamkiem ich wydajności i płynności. Czy warto? Zapoznajcie się z przeglądem najważniejszych funkcji oferowanych przez najnowszych członków rodziny Samsung Galaxy Note.

  • Air Command: to okrągłe menu podręczne ułatwiające nawigację po interfejsie systemu oraz dostęp do skrótów. Wywoływane jest poprzez utrzymanie rysika ponad powierzchnią ekranu i wciśnięcie przycisku na obudowie rysika S Pen. Wybranie jednej z pięciu opcji odbywa się poprzez dotknięcie jej końcówką piórka lub uniesienie i przytrzymanie go nad nią. Pewien problem z działaniem Air Command miała Kasia podczas swojej krótkiej przygody z Galaxy Note 10.1 (2014 Edition).
  • Action Memo: duchowy spadkobierca aplikacji S Memo znanej z tabletofonów Galaxy Note pierwszej i drugiej generacji. Action Memo wyposażono w kontekstowe rozpoznawanie pisma. Tworzone notatki nie są plikiem graficznym; program analizuje je i oferuje szereg powiązanych akcji. Na przykład, po zapisaniu numeru telefonu, podpowie wybranie go bez potrzeby mozolnego kopiowania i wklejania jej do aplikacji telefonu.
  • Scrapbook: samsungowa alternatywa dla aplikacji Google Keep i Pocket (popularny program służący do przechowywania artykułów i linków). Scrapbook pozwala na zapisywanie i zarządzanie treścią pobraną z różnych źródeł.
  • S Finder: zaawansowana wyszukiwarka zintegrowana z systemem i wieloma aplikacjami. Za jej pomocą można znaleźć utworzone notatki, wzory, symbole, etc.
  • Pen Window: jedna z najciekawszych funkcji pozwalającą na otworzenie nowego okna z aplikacją poprzez narysowanie na ekranie kształtu o odpowiedniej wielkości.
  • Group Play: zaktualizowana wersja aplikacji popularnej wśród użytkowników Note’ów poprzednich generacji. Group Play pozwala na łatwe i intuicyjne dzielenie się z przyjaciółmi multimediami: muzyką i wideo. Wystarczy sparować urządzenia, by wszystkie zaczęły odtwarzać ten sam plik. Co ciekawe, nowa wersja programu pozwala utworzyć ekran składający się z kilku Galaxy Note’ów 3.
  • My Magazine: powstała przy współpracy z twórcami popularnego Flipboarda aplikacja My Magazine jest przyjemnym dla oka czytnikiem wiadomości, a dzięki geolokalizacji, potrafi serwować użytkownikowi informacje z najbliższego otoczenia. My Magazine uruchamiany jest poprzez wciśnięcie fizycznego przycisku znajdującego się pod ekranem Galaxy Note 3 i Galaxy Note 10.1 (2014 Edition).
  • Multi Window: najciekawsza i najbardziej rewolucyjna funkcja nakładki TouchWiz.  Multi Window to nowy tryb wielozadaniowości umożliwiający otwieranie na ekranie dwóch okien. W najnowszej wersji wprowadzono możliwość zmiany ich rozmiaru, a także wyświetlenia jednej aplikacji w dwóch niezależnych od siebie oknach. Przykładem zastosowania dla Multi Window jest sytuacja, w której użytkownik rozmawia ze znajomym na Skypie i chce sprawdzić pewien fakt w sieci. Zamiast minimalizować komunikator i uruchamiać wyszukiwarkę, może narysować na ekranie kwadrat (wcześniej wspomniana funkcja Pen Window)  i otworzyć przeglądarkę na połowie ekranu. Ciekawym uzupełnieniem Multi Window jest niezwykle poręczne Drag and Drop, dzięki któremu wystarczy przeciągnąć tekst lub zdjęcie z jednego okna aplikacji do drugiego.
  • Samsung KNOX: zaawansowany system zabezpieczeń, do niedawna dostępny wyłącznie dla klientów biznesowych. KNOX gwarantuje systemową ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem typu malware (o którym coraz częściej wspomina się mówiąc o bezpieczeństwie Androida), phishingiem oraz próbami przejęcia kontroli nad urządzeniem. Dodatek Find My Device to alternatywa dla Google Device Manager pozwalająca odnaleźć zagubiony lub skradziony sprzęt.
  • Preinstalowane aplikacje zewnętrzne: Samsung Galaxy Note 3 i Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) będą sprzedawane z zestawem aplikacji zewnętrznych, wśród których najciekawsze to Evernote z darmowym kontem Premium na trzy miesiące, aplikacja społecznościowa Path, komunikator Line oraz klient sklepu internetowego eBay.

To tylko jedne z wielu funkcji i usprawnień, w które Samsung wyposażył swoje najnowsze produkty. Co sądzicie o tym zestawie?

Częściowo nowości możecie zobaczyć na wideo nagranym przez Kasię na IFA 2013 w Berlinie:

źródło grafiki tytułowej: CNET