Samsung Galaxy A50 vs Huawei P30 Lite – oba za drogie, ale który lepszy?

Kiedy dowiedziałem się, że będę miał okazję testować Huawei P30 Lite równocześnie z Samsungiem Galaxy A50, byłem przekonany, że ewentualne wskazanie lepszego z nich nie powinno stanowić dla mnie żadnego problemu. Po przygotowaniu ich recenzji zdałem sobie jednak sprawę, że wybór nie jest tak oczywisty i w dużej mierze zależy nie tyle od wykonania smartfonów, a naszych osobistych preferencji dotyczących ich użytkowania. Odniesienie do ceny również nie jest możliwe, ponieważ dla obu modeli, na moment przygotowywania porównania, jest ustalona na identycznym, zdecydowanie zbyt wysokim poziomie, wynoszącym dokładnie 1599 złotych. Mimo to spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: co wybrać?

Specyfikacja:

Model Samsung Galaxy A50 Huawei P30 Lite
Ekran Super AMOLED, 6,4″, Full HD+ (1080 x 2340), 403ppi IPS, 6,15″, Full HD+ (1080 x 2312), 415 ppi
Procesor Exynos 9610 z Mali-G72 MP3 HiSilicon Kirin 710 z Mali-G51 MP4
RAM 4 GB 4 GB
Pamięć wewnętrzna 128 GB 128 GB
System Android 9 Pie + OneUI 1.1 Android 9 Pie + EMUI 9.0.1
Aparat główny 25 Mpix, f/1.7 + 8 MP, f/2.2, 13 mm (szerokokątny) + 5 MP, f/2.2 48 Mpix, f/1.8 + 8 Mpix, 13 mm (szerokokątny) + 2 Mpix, f/2.4
Aparat frontowy 25 Mpix, f/2.0 24 Mpix, f/2.0
Akumulator 4000 mAh 3340 mAh
Łączność Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, LTE Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC, LTE
Porty USB-C, minijack USB-C, minijack
Wymiary 158,5 x 74,7 x 7,7 mm 152,9 x 72,7 x 7,4 mm
Waga 166 g 159 g
Cena 1599 zł 1599 zł

Wideoporównanie

Co przemawia za Samsungiem Galaxy A50:

  • Cechujący się zdecydowanie lepszymi parametrami wyświetlacz Super Amoled
  • Always On Display
  • Ładniejsza i bardziej przemyślana nakładka
  • Płynniej działający system
  • Wyższe wyniki SOT (5-9h vs 4-7h)
  • Prawdziwy dualSIM
  • Bluetooth 5.0
  • Nieco szerszy kąt w aparacie
  • Przyjemniejsza dla oka poprawa zdjęć przez sztuczną inteligencję

Co przemawia za Huawei P30 Lite:

  • Obudowa wykonana z materiałów o lepszej jakości
  • Dioda powiadomień
  • Świetne wyprofilowanie obudowy wpływające korzystnie na ergonomię użycia
  • Idealnie umiejscowiony, błyskawiczny czytnik linii papilarnych
  • Zdecydowanie wyższa szegółowość zdjęć
  • 2-krotny zoom
  • Tryb nocny

Co jest podobne:

  • Dostępne porty (USB-C, minijack)
  • Wyświetlacz z wcięciem w kształcie „łezki” i podbródkiem
  • Przeciętny głośnik oraz zadowalająca jakość dźwięku na słuchawkach
  • Na moment przygotowywania porównania Android 9 Pie z marcowymi poprawkami
  • Pomimo częstszych przycięć animacji w P30 Lite, ogólna wydajność stoi na podobnym poziomie
  • Szybkie ładowanie

Obudowa

Główna różnica dotyczy rozmiarów oraz użytych materiałów. Huawei P30 Lite może pochwalić się szklanymi pleckami, natomiast Samsung Galaxy A50 został wykonany w całości z tworzywa sztucznego. O ile jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady, nie można odmówić „P-trzydziestce”, że jej wygląd oraz jakość wykonania, przynajmniej na mnie, robi zdecydowanie lepsze wrażenie. Podoba mi się również jak, dzięki niewielkim rozmiarom, telefon leży w dłoni.

Galaxy A50 docenią przede wszystkim fani dużych ekranów oraz osoby korzystające z dual SIM z równoczesnym używaniem kart pamięci dzięki slotowi, który to umożliwia. Oba smartfony zostały wyposażone w USB typu C, gniazdo minijack, oraz, ulokowany bardzo podobnie, moduł potrójnego aparatu głównego, który jednak w P30 Lite zdecydowanie bardziej wystaje ponad obudowę.

Wyświetlacz, dźwięk

Ekran jest chyba jedynym aspektem, który wyraźnie przemawia na korzyść jednego z urządzeń. Panel Super AMOLED użyty w Galaxy A50 cechuje się zdecydowanie lepszymi parametrami wyświetlanego obrazu, a jego potencjał jest w pełni przez Samsunga wykorzystywany poprzez obecność Always On Display czy ciemnego motywu systemu, których niestety w P30 Lite nie odnajdziemy. Na korzyść Huawei’a przemawia natomiast obecność diody powiadomień, choć niestety bardzo słabo widocznej czy możliwość sterowania rozdzielczością ekranu w celu oszczędzania energii. Oba smartfony mają niewielkie wcięcie w kształcie „łezki”, zawierające frontowy aparat, oraz całkiem sporych rozmiarów „podbródek”.

Jeżeli chodzi o możliwości audio to smartfony prezentują bardzo podobny poziom z przeciętnym głośnikiem, jednak całkiem zadowalającą jakością dźwięku na słuchawkach.

System, działanie

Oba smartfony, na ten moment, pracują na Androidzie 9.0 Pie z marcowymi poprawkami bezpieczeństwa, jednak każdy z nich zupełnie inaczej podchodzi do oferowanej nakładki. Jest to kolejny z tematów, w którym największe znaczenie mają osobiste preferencje każdego z nas i wypowiadałem się już na ich temat w recenzjach więc tutaj wspomnę tylko, że obie nakładki są dość mocno rozbudowane i oferują szereg możliwości. Mi zdecydowanie bardziej przypadło do gustu OneUI w Samsungu – nakładka jest w mojej ocenie ładniejsza, dużo bardziej intuicyjna oraz oferująca przydatniejsze na co dzień funkcje niż EMUI znane z Huawei.

Jeżeli chodzi o wydajność, to smartfony prezentują bardzo podobny poziom, choć w P30 Lite dużo częściej możemy napotkać przycięcia animacji. Oba zapewniają też pełne zaplecze komunikacyjne, które podczas testów nie sprawiało najmniejszych problemów. Warto tu jednak wyróżnić Samsunga za Bluetooth w najnowszej wersji 5.0.

Zabezpieczenia

Huawei w modelu P30 Lite postanowił nie kombinować i znajdziemy tu klasyczny czytnik linii papilarnych na tyle urządzenia, który może pochwalić się błyskawiczną reakcją i świetnym umiejscowieniem. Samsung w Galaxy A50 postawił na innowacyjność i skaner postanowił ukryć pod ekranem, co oczywiście zasługiwałoby na dużą pochwałę, gdyby nie fakt, że czytnikowi niestety bardzo daleko do działania na zadowalającym poziomie. Wolne rozpoznawanie i częste pomyłki sprawiły, że dosyć szybko skonfigurowałem, oferujące mniejszy poziom zabezpieczeń, rozpoznawanie twarzy, które w przypadku P30 Lite okazało się minimalnie szybsze.

Bateria

Samsung Galaxy A50 może pochwalić się ogniwem o pojemności 4000 mAh, Huawei P30 Lite – 3340 mAh. Wskazanie smartfona, który zapewni dłuższe czasy pracy na jednym ładowaniu, nie powinno więc stanowić problemu, jednak należy zaznaczyć, że różnica ta jest naprawdę niewielka i przekładała się w praktyce na 4-7h SOT (średnio 1,5) dnia w przypadku P30 Lite oraz 5-9h SOT (średnio 2 dni) w Galaxy A50. Dołączone do zestawów ładowarki zapewniają bardzo podobną szybkość ładowania i ewentualna różnica w czasie wynika z rozmiarów ogniwa.

Aparat

Spoglądając na specyfikację można odnieść wrażenie, że smartfony będą oferować bardzo podobną jakość fotografii, w praktyce jednak bywa z tym różnie. Na pierwszy rzut oka w mojej ocenie wygrywa Samsung Galaxy A50 – ekspozycja, kontrast, poziom nasycenia oraz sposób działania „sztucznej inteligencji” dają obrazek, który wyraźnie bardziej do mnie przemawia. Smartfon może się też pochwalić minimalnie większym kątem widzenia w obiektywie szerokokątnym. Jednak w momencie, gdy chcemy powiększyć zdjęcia lub przejrzeć je na większym ekranie objawia się element, w którym Huawei P30 Lite w zasadzie miażdży przeciwnika – szczegółowość zdjęć, która w Galaxy A50 stoi na bardzo niskim poziomie. Rozmycie tła również lepiej wypada w P30 Lite – efekt jest subtelniejszy, ale jednocześnie bardziej naturalny. Dużą przewagę chińczyków stanowi również wbudowany tryb nocny, który w przypadku mniejszej ilości światła powoduje, że aparat radzi sobie lepiej niż ten z Galaxy A50.

Przykładowe zdjęcia:

W tym miejscu miało się znaleźć jeszcze porównanie zdjęć nocnych, jednak niestety w natłoku pracy gdzieś je podziałem więc musicie uwierzyć mi na słowo, że Huawei P30 Lite radzi sobie w tym temacie o wiele lepiej, zdjęcia cechują się wyższą szczegółowością oraz mniejszą ilością szumów, choć nie powiedziałbym, że całkowicie miażdżą konkurenta i Galaxy A50, po rozpoznaniu przez AI scenerii nocnej też dawał znośne w tej półce efekty, choć w jego przypadku warto wykonać serię kilku fotek, ponieważ o wiele trudniej uzyskać nim nieporuszone zdjęcie.

Podsumowanie:

Uważam, że stojąc przed wyborem zakupowym pomiędzy Samsungiem Galaxy A50 a Huawei P30 Lite nadal miałbym spory problem. Za pierwszym przemawia bezkonkurencyjny wyświetlacz, świetna nakładka oraz nieco lepsza bateria. Drugi natomiast może się pochwalić lepiej wykonaną obudową, klasycznym, ale zdecydowanie bardziej dopracowanym skanerem linii papilarnych oraz lepszą jakością zdjęć. Żaden z nich natomiast nie jest jednoznacznie lepszy, żaden nie może pochwalić się mianem bardziej opłacalnego. Czy warto więc decydować się na którykolwiek z nich…?

A jaki jest Wasz wybór? Dajcie znać w komentarzu i w poniższej ankiecie:

Który smartfon byś wybrałl(-a)?