Samsung Exynos dalej będzie korzystał z ARM Mali | Tabletowo.pl

Samsung Exynos dalej będzie korzystał z ARM Mali

Dołącz do dyskusji 0

Linia procesorów Exynos ma swoje korzenie w SoC z 2007 roku, ale oficjalnie powstała w 2010 roku. Od tamtego czasu na rynku pojawiło się kilkanaście różnych procesorów z GPU autorstwa PowerVR lub ARM. Wiemy już, że Samsung będzie licencjonował układy graficzne od drugiej firmy przez najbliższe pięć lat.

W kuluarach sporo mówiło się o tym, że Samsung wreszcie stworzy autorskie GPU. Ostatecznie nic tych pogłosek nie wyszło. Koreańczycy podpisali już umowę z ARM o licencjonowaniu nowych Mali serii T800, które będą oferować znacznie lepszą wydajność niż aktualnie układy.

Nie można dziwić się decyzji Samsunga, zważywszy na to, że stworzenie własnego wydajnego GPU to zadanie bardzo trudne. W dodatku PowerVR i Adreno nadal są udoskonalane i trudno byłoby ich pokonać przez niedoświadczonego na tym polu producenta z Azji. Chociaż podobno Koreańczycy pracują nad własnym GPU już od 2011 roku, ale efektów ich pracy nigdzie nie widać.

Co ciekawsze, trwają zaawansowane rozmowy z Nvidią, która szuka wytwórcy dla swoich procesorów w 14 nm procesie technologicznym.

Zobaczymy, jak w kwestii wydajności i energooszczędności będą wypadać mobilne układy graficzne przyszłej generacji. Który z nich okaże się najlepszy? Jaką ścieżkę obierze Mediatek czy Huawei z Kirinem?

źródło: Business Korea przez Sammobile

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona