Samsung opracował kompaktowy dysk SSD o pojemności aż 8 TB!

Samsung słynie z wprowadzania na rynek ciekawych, innowacyjnych rozwiązań. Całkiem niedano pisaliśmy Wam o tym, że koreański koncern pracuje nad własnym układem graficznym dla urządzeń mobilnych. Dziś mamy dla Was równie ciekawe wieści. Gigant opracował nowy model dysku SSD charakteryzującego się kompaktowymi rozmiarami oraz pojemnością aż 8 TB!

Zabieg taki możliwy był dzięki zastosowaniu technologii pamięci 3D. Dzięki temu dysk charakteryzuje się wymiarami 11 cm x 3,05 cm.  Nowość od Samsunga zapewnia prędkość odczytu 3100 MB/s i prędkość zapisu 2000 MB/s.  Dysk bazuje na 16 zestawach pamięci NAND 512 GB. Dzięki wysokiej wydajności pracy oraz kompaktowym rozmiarom produkt ten będzie doskonałym wyborem dla serwerów oraz dla smukłych laptopów dedykowanych zastosowaniom profesjonalnym. Samsung nie podał jeszcze ceny dysku, ale możemy spodziewać się, że będzie ona dość wysoka.

https://www.tabletowo.pl/2018/06/21/samsung-dwa-wyswietlacze-patent/

Warto poświęcić jeszcze kilka słów samej technologii pamięci 3D NAND. Charakteryzuje ją odmienny od tradycyjnego układ komórek pamięci. Został on w tym przypadku zmieniony z poziomego na pionowy. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest konstruowanie dysków o większej pojemności bez konieczności zwiększania ich rozmiarów. Ponadto zastosowanie technologii pamięci 3D NAND przekłada się także na zmniejszenie zużycia energii przez dysk oraz na zwiększenie jego wytrzymałości na zużycie spowodowane codziennym użytkowaniem.

https://www.tabletowo.pl/2018/06/18/samsung-wyprodukuje-wlasne-gpu/

Cieszy fakt iż rynek dysków SSD rozwija się w takim tempie. Nośniki te i tak są już dużo tańsze, niż jeszcze kilka lat temu i coraz częściej znajdują zastosowanie na pokładzie naszych prywatnych komputerów. Miejmy nadzieję, że ich rozwój nadal będzie przebiegał intensywnie i dzięki temu już niedługo producenci owych nośników będą kusić nas jeszcze bardziej atrakcyjnymi ofertami związanymi ze swoimi produktami. Sam rozważam ostatnio zakup nośnika SSD i zastosowania go w przypadku peceta w połączeniu z moim dyskiem HDD.

A czy Wy korzystacie już z dysków SSD?

Źródło: Engadget