Samsung chce produkować własne GPU. Licencji udzieli AMD lub NVIDIA

Samsung jest jak człowiek-orkiestra. Koreańczycy w swoim portfolio mają sprzęt RTV, AGD oraz całe mnóstwo komponentów, w tym wyświetlacze oraz procesory. W tych ostatnich wykorzystują jednak już układy graficzne ARM Mali. Ale podobno chcą to zmienić.

Samsung w większości korzysta z procesorów Qualcomma i własnych (niewielki odsetek dostarcza jeszcze Spreadtrum). W Exynosach za grafikę odpowiadają układy Mali od brytyjskiego holdingu ARM. Koreańczycy zamierzają jednak zrezygnować z tego partnerstwa.

Jak donosi serwis źródłowy, Koreańczycy prowadzą rozmowy z AMD i NVIDIĄ. Ich celem jest pozyskanie licencji na rozwiązania i technologie, niezbędne do produkcji układów graficznych. Samsung bowiem potrzebuje ich do opracowania własnego GPU. Podobno aktualnie bardziej jest zainteresowany współpracą z NVIDIĄ i wykorzystywaniem jej architektury Pascal (AMD proponuje Polaris).

Jednocześnie Koreańczycy intensywnie pracują nad obsługą CDMA w swoich Exynosach – szacuje się, że uporają się z tym do września przyszłego (2017) roku. W dłuższej perspektywie może to oznaczać, że Samsung stanie się samowystarczalny i nie będzie już musiał polegać na procesorach od Qualcomma w przypadku niektórych rynków.

Źródło: SamMobile