Już można instalować Samsung Browser Go – jak sprawdza się lekka przeglądarka od producenta smartfonów?

Prawdopodobnie zostanie ona ze mną na dłużej

Android Go to specjalna edycja Zielonego Robocika, która została stworzona z myślą o mniej wydajnych smartfonach. Oczywiście sam system to nie wszystko, bowiem liczą się też aplikacje. Google wydał już wiele swoich produktów z dopiskiem Go, a Samsung nie chce być gorszy i również przygotowuje programy dostosowane do słabszych urządzeń. Jednym z nich jest Samsung Browser Go, czyli odchudzona wersja popularnej przeglądarki od Koreańczyków. Jak działa? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Design jest dosyć ładny…

Samsung Browser Go wyglądem przypomina pełną wersję tej przeglądarki. Mamy tutaj dwa paski – jeden, adresowy na górze oraz drugi, nawigacyjny na dole. Całość natomiast zachowana w stylu Material Design, gdzie na białym tle znajdziemy czarne elementy. Oczywiście to tylko pierwsze wrażenia. Szybko użytkownik zauważa braki poszczególnych rzeczy, ale o tym później.

W odróżnieniu od standardowej wersji przeglądarki, Browser Go do wyświetlania stron internetowych wykorzystuje silnik Android Webview, a nie Chromium. Dzięki temu aplikacja jest znacznie lżejsza i zajmuje mniej miejsca. Odbija się to niestety na szybkości otwierania witryn, bowiem nie należy ona do najlepszych, choć nie ma na co narzekać.

To co wyróżniało Samsung Browser na tle innych przeglądarek, to była obsługa rozszerzeń. Nie ma na to miejsca w odchudzonym produkcie. A szkoda, bowiem przydałoby się kilka dodatków, między innymi jakiś Adblocker. Brakuje tutaj również trybu nocnego, jak i synchronizacji z chmurą Samsunga. Mnie natomiast strasznie denerwowało to, że podczas przewijania stron internetowych obydwa paski nie chowają się i zabierają cenne miejsce na ekranie.

Niedociągnięcia nie sprawiają, że to jest kiepski produkt

Choć Samsung Browser Go ma sporo wad i braków to ciężko powiedzieć, że jest złym programem. Przeglądarka pracuje naprawdę szybko, nie występują w niej żadne spowolnienia i przycięcia. Wczytywanie stron, choć czasami dosyć długie, działa i pozwala nam na przeglądanie wybranych przez nas treści.

Samsung Browser Go zostanie ze mną na dłużej, ale nie na smartfonie. Aplikacja wylądowała również na moim tablecie, czyli na Asus Nexus 7 2013. Urządzenie to jest już dosyć stare i choć jeszcze umożliwia korzystanie z Google Chrome w pewnych granicach komfortu, to jednak Samsung Browser Go daje mu ogromnego kopa, a co za tym idzie – przeglądanie internetu stało się znów dosyć wygodne.

Samsung Browser Go to również idealna aplikacja dla tych, którzy potrzebują lekkiej, niezbyt rozbudowanej, a zarazem dobrze działającej i ładnej przeglądarki internetowej. Aplikację tę możecie zainstalować już teraz z pliku instalacyjnego apk, który znajdziecie tutaj.

Źródło: Android Police, własne