Pierwszy na świecie samodzielny system operacyjny: Oracle Autonomus Linux

Kiedy człowiek myśli, że danego dnia już go nic nie zaskoczy, pojawia się wiadomość taka jak ta. Oracle stworzyło system operacyjny, który sam się usprawnia, aktualizuje, optymalizuje i dostosowuje do użytkownika. Taki jest (przynajmniej w założeniu) Oracle Autonomus Linux.

Autonomus Linux bazuje na Oracle Linux, dzięki któremu działają takie usługi jak Oracle Cloud czy Oracle Engineered Systems. System jest dostępny bezpłatnie dla klientów Oracle Cloud Infrastructure i startuje razem ze środowiskiem operacyjnym OS Management Service, które pozwala na „panowanie” nad autonomicznym Linuksem, a także umożliwia zarządzanie maszynami działającymi na Windowsie. Jak zapewnia Oracle, firma oferując samodzielny system operacyjny, eliminuje złożoność i zmniejsza częstotliwość występowania błędów ludzkich, „zapewniając klientom niespotykane dotąd oszczędności, bezpieczeństwo i dostępność”.

System przeznaczony jest przede wszystkim dla klientów biznesowych, którzy chcieliby poprawić niezawodność własnych produktów i chronić własne urządzenia przed zagrożeniami cybernetycznymi. Zestaw narzędzi umożliwia automatyzację wielu funkcji Linuksa, w tym zarządzanie poprawkami lub konfiguracją czy wysyłaniem raportów bezpieczeństwa.

W połączeniu z funkcjami Oracle Cloud Infrastructure i przy wsparciu inteligentnych algorytmów, Autonomus Linux ma być całkiem przydatnym narzędziem. Będzie się sam aktualizował, dostroi swoje parametry, wykona diagnostykę i w razie potrzeby zgłosi problem. Wyeliminuje to niepotrzebne przestoje w pracy.

Całość wygląda całkiem nieźle, ale raczej nie wnosi jakiejś wielkiej nowości dla klienta korporacyjnego, do którego jest kierowany. Fakt – niektóre rzeczy automatyzuje, ale… to wszystko. Co ważne jednak: ma chwytliwą nazwę (autonomiczny system operacyjny!), a to czasem wystarczy, by ktoś zainteresował się nowym produktem.

Huawei rozpoczyna sprzedaż laptopów… z preinstalowanym Linuxem

źródło: Oracle dzięki Tech2