alert RCB fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła ostrzeżenie o burzach. Dostaliście SMS-a?

Już 12 grudnia 2018 roku oficjalnie ruszy program ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. Usługa jest organizowana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a dzisiaj do użytkowników na terenie kilku województw rozesłano pierwszą wiadomość z ostrzeżeniem. To dopiero początek działania systemu Alert RCB.

Jeżeli znajdujecie się na terenie województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego lub lubelskiego, to prawdopodobnie otrzymaliście już opisywaną wiadomość i być może zastanawiacie się o co w ogóle chodzi?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zajmuje się przygotowywaniem systemu Alert RCB, który w razie zaistnienia nadzwyczajnych sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu, roześle alarmującego SMS-a do użytkowników znajdujących się w objętym ostrzeżeniem obszarze. Dzisiaj Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami, silnym wiatrem (do 115 km/h) oraz intensywnymi opadami deszczu (do 60 mm), miejscami gradu i organizacja uznała, że jest to wystarczający powód do zainicjowania pilotażu opisywanej usługi.

Podczas pilotażu usługi, alerty obejmują obszar całego województwa, jednak docelowo (tj. 12 grudnia 2018 roku) ewentualne ostrzeganie zostanie zawężone do poziomu powiatu. Z tego powodu nie dziwcie się, jeśli za oknem absolutnie nic nie zapowiada nadchodzącej burzy – być może znajdujecie się za daleko. Mimo wszystko, to nie jest fałszywy alarm.

W tym momencie warto zaznaczyć, że usługa Alert RCB nie jest elementem aplikacji RSO (skrót ten oznacza Regionalny System Ostrzegania), a więc do otrzymania ostrzeżeń nie musicie instalować żadnych aplikacji, programów. Tym samym niemożliwe jest wypisanie się z usługi – każdy jest do niej automatycznie zapisany, gdyż potencjalne ostrzeżenia obejmują wyłącznie wyjątkowe okoliczności.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty będą wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Warto w tym momencie nadmienić, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa aktywnie prowadzi swoje konta na portalach społecznościowych, więc możecie tam dotrzeć również do komunikatów o pomniejszych zagrożeniach. Dzisiejsze ostrzeżenie również zostało tam umieszczone.

Na samym końcu dodam jeszcze, że wygląda na to, że operatorzy rozesłali komunikat mniej więcej o godzinie 13:30 lub wcześniej – a w każdym razie tak wynika z wpisu, który zamieścił na Twitterze Marcin Gruszka, Rzecznik Play. Z dyskusji pod postem można wywnioskować, że komunikat nie do wszystkich dotarł w tym samym momencie – opóźnienie wynosiło nawet dwie godziny. A Wy, dostaliście już ostrzeżenie?

[AKTUALIZACJA]

Jak donieśliście nam w komentarzach, wieczorem rozesłane zostało kolejne ostrzeżenie – tym razem do osób przebywających w województwie małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Korzystając z okazji, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podzieliło się adresem e-mailowym, na który można zgłaszać wszelkiego rodzaju uwagi czy zastrzeżenia.

źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (1, 2)
Łukasz, Kacper – dziękuję za dostarczenie zdjęć! ;)