Huawei logo

Rząd USA stara się zablokować sprzedaż technologii 5G od Huawei

W sierpniu prezydent Trump podpisał projekt, który zakazuje pracownikom amerykańskich agencji rządowych korzystania z urządzeń wyprodukowanych przez Huawei i ZTE. Okazuje się, że to nie koniec „walki” amerykanów z chińską firmą Huawei, ponieważ tym razem chcą przekonać dostawców usług telekomunikacyjnych w krajach sojuszniczych, aby zrezygnowali z technologii 5G od tego producenta. 

Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami walki amerykańskiego rządu z Chińczykami. W pierwszej połowie 2018 roku ZTE otrzymało siedmioletni zakaz handlu z przedsiębiorstwami, co mogło nawet spowodować upadek firmy. Warto dodać, że w pewnym momencie do sprawy włączył się sam prezydent Donald Trump i udało się zawiązać porozumienie, które kosztowało ZTE wiele nerwów i pieniędzy (ponad 1,4 miliarda dolarów amerykańskich).

Reklama

Teraz Rząd Stanów Zjednoczonych próbuje przekonać swoich sojuszników, aby nie używali urządzeń od Huawei. Uważa, że produkty i technologia tego producenta zwiększa ryzyko cyberataków i, jego zdaniem, może umożliwiać szpiegowanie. Głównie dotyczy to państw, w których znajdują się amerykańskie bazy wojskowe, między innymi Niemców, Włochów i Japonii. Dodatkowo, Huawei wraz z ZTE miał zbudować sieć 5G na terenie Australii, lecz umowa została zerwana po stronie australijskiego rządu.

Co ciekawe, USA rozważa udzielenie pomocy finansowej na rozwój telekomunikacyjny w krajach, które dostosują się do ich prośby. Szef FBI, Christopher Wray wyjaśnia, że obawy związane są faktem, iż założycielem Huawei jest Ren Zhengfei, czyli były oficer Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Warto dodać, że jeśli kraje sojusznicze dostosują się do prośby USA, to Huawei może mieć duże problemy. To właśnie ten producent należy do grupy tych, którzy najwięcej pracowali nad technologią 5G i wiele w nią zainwestowali, a uniemożliwienie sprzedaży tej sieci narazi firmę na wielkie straty finansowe.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/07/13/zte-stany-zjednoczone-usa-zakaz-handlu-zniesiony/

https://www.tabletowo.pl/2018/08/14/rzad-w-usa-nie-bedzie-korzystal-ze-smartfonow-huawei-lub-zte/

Źródło: GSMArena, abc.net.ua, CNN