Rosyjska myśl techniczna w kosmosie. Humanoidalny robot Fedor wkrótce trafi na ISS

Rosyjska Agencja Kosmiczna wystrzeliła dziś w kosmos bezzałogową rakietę z humanoidalnym robotem wielkości człowieka na pokładzie. Trafi on na Międzynarodową Stację Kosmiczną i spędzi tam 10 dni, pomagając astronautom w różnych zadaniach.

Robot nazywa się Fedor, co jest skrótem od Final Experimental Demonstration Object Research i nosi oznaczenie identyfikacyjne Skybot F850. To pierwszy robot wysłany w kosmos przez Rosję. Znalazł się na pokładzie rakiety Sojuz odpalonej z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie dziś o godzinie 7:38 polskiego czasu. W sobotę statek zadokuje do ISS i pozostanie przy stacji do 7 września.

Reklama

Fedor ma 1,80 m wysokości i waży 160 kilogramów. Jak na popularnego robota przystało, ma własne konta na Instagramie i Twitterze, na którym publikowane są jego postępy w nabywaniu nowych umiejętności, takich jak otwieranie butelki wody. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie wypróbowywał swoje talenty manualne w warunkach bardzo niskiej grawitacji.

Alexander Bloshernko, dyrektor rosyjskiej agencji kosmicznej ds. przyszłych programów i nauki, zdradza, czym robot będzie zajmował się na ISS:

„Będzie podłączał i odłączał kable elektryczne i posługiwał się podstawowymi narzędziami, takimi jak śrubokręt czy gaśnica.”

Fedor kopiuje ludzkie ruchy, co może być kluczowe podczas zdalnej pomocy astronautom. Porusza się dzięki ezgoszkieletowi, który zakłada jakiś członek załogi. Ostatecznie będzie można zatrudnić takiego robota do przeprowadzania niebezpiecznych operacji, takich jak spacery kosmiczne. Może przydać się także na Ziemi, na przykład podczas wykonywania zadań w miejscach o wysokim promieniowaniu, przy pracy saperów czy w trakcie misji ratowniczych.

Fedor, przygotowany do lotu

Robot, który powstawał w laboratoriach Roskosmosu nie jest pierwszym robotem, który opuścił naszą planetę. W 2011 roku NASA wysłała humanoidalnego robota Robonaut 2, opracowanego wspólnie z General Motors. Miał on pomagać załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w podobnych zadaniach, co Fedor. Powrócił jednak na Ziemię w 2018 roku po wystąpieniu problemów technicznych.

W 2013 roku Japonia umieściła w ISS małego robota o nazwie Kirobo. Sprzęt, który powstał przy współpracy z Toyotą był w stanie prowadzić rozmowy z załogą, choć tylko w języku japońskim.

źródło: Tech2, @FEDOR37516789