Root 101: wyjątkowo otwarty, 10-calowy tablet za 170 dolarów | Tabletowo.pl

Root 101: wyjątkowo otwarty, 10-calowy tablet za 170 dolarów

Dołącz do dyskusji 0

Mimo, że Android z założenia jest systemem otwartym, niewielu producentów wyposażonych weń sprzętu udostępnia kod źródłowy. Ponadto, na palcach jednej ręki można policzyć dostępne na rynku tanie tablety z 10-calowymi ekranami. Firma Trinity zamierza to zmienić, w związku z czym otworzyła zbiórkę funduszy na realizację projektu o nazwie Root 101.

Root 101 jest 10,1-calowym tabletem z Androidem 4.2 Jelly Bean, którego cena nie powinna przekroczyć 170 dolarów. Niska cena wymaga pewnych kompromisów, więc pod maską urządzenia nie znajdziemy markowego procesora Qualcomm, Exynos lub Intel, a dwurdzeniową jednostkę AML8726-MX taktowaną zegarem 1,5 GHz. Jednakże to nie specyfikacja ma przyciągnąć klientów. Root 101 wspiera ideę wolnego oprogramowania, a zatem użytkownicy nie tylko będą mieli możliwość, ale i będą zachęcani do gotowania zmodyfikowanych ROMów. Całość prezentuje się ciekawie, lecz gdy przyglądam się Root 101, nie mogę oprzeć się wrażeniu dèjá vu. Tablet wydaje się niemalże niezmienioną kopią już dostępnego urządzenia wyprodukowanego przez chińską firmę Ainol: Novo 10 Hero. Warto dodać, że Novo 10 Hero został wyceniony dokładnie na 170 dolarów (839 złotych), a przy zamówieniach hurtowych cena jednego egzemplarza może spaść nawet do 135 dolarów. Dzięki temu „dachówka” cieszy się popularnością wśród programistów-amatorów, którzy zdołali przygotować kilka portów znanych ROMów, na przykład Cyanogena.

Otwartość Root 101 ma polegać na wsparciu ze strony producenta, łatwym dostępie do źródeł i promocji alternatywnych wersji oprogramowania stworzonych przez użytkowników. Oprócz tego, producent zobowiązuje się do jak najszybszego dostarczania aktualizacji systemu, co – jak doskonale wie wielu posiadaczy droższych urządzeń – nie zawsze udaje się wielkim markom. Trinity ma nadzieję zebrać 185 000 dolarów. Jeśli chcecie ją wesprzeć, zajrzyjcie na stronę projektu na IndieGoGo.

via Liliputing

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona