RØDE iXY: profesjonalny mikrofon dla urządzeń firmy Apple

Mimo iż wszystkie modele iPadów posiadają wbudowany mikrofon, to jednak żaden z nich nie nadaje się do zastosowań profesjonalnych. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, gdyż żadne z tych urządzeń nie było tworzone z myślą o wykorzystywaniu go w roli przenośnego rejestratora dźwięku.

Jeżeli jednak naprawdę zależy nam na poszerzeniu zakresu możliwości naszego tabletu o nagrywanie w wysokiej jakości, jedyną dostępną opcją jest skorzystanie z jednego z kilku dostępnych na rynku zewnętrznych mikrofonów. Do grona producentów akcesoriów tego typu dołączyła niedawno australijska firma RØDE Microphones, działająca w branży audio od 1967 roku.

Ich najnowsze dzieło noszące nazwę iXY to profesjonalny mikrofon pojemnościowy przystosowany do współpracy z wybranymi urządzeniami firmy Apple. Tym, co odróżnia go od podobnych produktów, jest zastosowanie dwóch kapsuł mikrofonowych o kardioidalnej charakterystyce kierunkowości, dzięki którym rejestrowany dźwięk oddaje w pełni rzeczywiste, stereofoniczne doznania słuchowe. Zakres pasma w przypadku obu kapsuł wynosi 20Hz – 20kHz. Dodatkowo iXY wyposażono w wysokiej jakości przetwornik analogowo-cyfrowy. W zestawie oprócz samego mikrofonu znajdziemy również futerał oraz osłonkę redukującą szumy podczas nagrywania w plenerze (piankowa, istnieje jednak możliwość dokupienia wersji futrzanej).

Aby móc w pełni cieszyć się możliwościami mikrofonu należy również zaopatrzyć się w napisaną z myślą o nim aplikację: RØDE Rec. Mimo iż darmowa wersja LE oferuje wszystkie podstawowe funkcje, takie jak wybór rozdzielczości i częstotliwości próbkowania (maksymalnie 24-bit/96kHz), automatyczne ustawianie czułości czy eksportowanie nagrania do kilku różnych formatów, to jednak zainwestowanie niecałych sześciu dolarów w jej pełną wersję wydaje się rozsądnym posunięciem (zwłaszcza, gdy wydaliśmy już 199 dolarów na sam mikrofon). Daje nam ona dostęp do szeregu narzędzi pozwalających na poprawienie jakości nagrywanego dźwięku, takich jak kompresor, equalizer oraz filtry górno i dolno przepustowe.

Aktualnie w katalogu firmy RØDE możemy znaleźć jedynie wersję iXY podpinaną do iPada za pomocą złącza 30 pin, jednak wszystko wskazuje na to, że już niedługo pojawi się również wersja zgodna z nowym złączem Lightning. Co ciekawe, mimo dość wysokiej ceny wynoszącej aż 199 dolarów (plus 5.99 dolarów za pełną wersję RØDE Rec) pierwsza partia iXY znikła z magazynów w ciągu niespełna tydzień od rozpoczęcia sprzedaży.

Więcej informacji (oraz próbki nagrań) znajdziecie na stronie www.ixymic.com