Rockchip RK3399 - nowy SoC dla tabletów z Androidem i Windowsem

Rockchip RK3399 – nowy SoC dla tabletów z Androidem i Windowsem

Sześciordzeniowe CPU, ARM Mali T864 i obsługa dwóch złącz USB 3.0

Na rynku znajdziemy kilka większych firm, które zajmują się tworzeniem układów dla urządzeń mobilnych. Największymi wśród nich są Qualcomm, Mediatek i Samsung, ale nie można zapominać o reszcie, jak chociażby o Allwinner czy też Rockchip. Właśnie ten ostatni producent zapowiedział nowy procesor dla tabletów.

Rockchip RK3399, bo właśnie o nim mowa, składa się z sześciu rdzeni: cztery z nich to ARM Cortex A53 1,5GHz, dwa pozostałe to ARM Cortex A72 2GHz. Z powodu korzystania z CPU w architekturze ARMv8, układ ten znajdzie zastosowanie właśnie w urządzeniach z Androidem oraz Windowsem, ale tylko w wersji 10 Mobile. Patrząc na rynek, coraz więcej firm będzie mieć w swojej ofercie tablety właśnie z tym wariantem „okienek”.

Za wydajność renderowania grafiki będzie odpowiedzialne ARM Mali T864, dekodujące wideo do 4K i wspierające ekrany o rozdzielczości 2K. Nie zabrakło także wsparcia dla HDMI 2.0, a Rockchip pozwoli na zastosowanie w modelach z tym układem dwóch złącz USB 3.0 i jednego typu C.

Całość zostanie wykonana w procesie litograficznym 28 nm. Oficjalne wejście na rynek RK3399 nastąpi w lutym podczas konferencji MWC 2016 lub też w trakcie tajwańskich targów Computex 2016 na przełomie maja i czerwca.

źródło: WinFuture