Zbieracze pomidorów, zostaniecie wyparci z rynku pracy przez roboty ze sztuczną inteligencją | Tabletowo.pl

Zbieracze pomidorów, zostaniecie wyparci z rynku pracy przez roboty ze sztuczną inteligencją

Dołącz do dyskusji 0

Na wypadek, gdyby jednym z przyszłorocznych celów było dla Was rozpoczęcie kariery zbieracza pomidorów, to mam złe wieści. Jest spora szansa, że kiedyś roboty całkowicie przejmą ten sektor. Nowemu inteligentnemu tworowi Panasonica warzywa są niestraszne.

Na Międzynarodowej Wystawie Robotów w Tokio aż roiło się od różnorakich, mniej i bardziej skomplikowanych, robotów. Ten, który jest bohaterem niniejszego tekstu, przeznaczony jest do użytku w gospodarstwach rolnych. Panasonic Corp. zaprezentował go jako sprzęt wykorzystujący kamery i sztuczną inteligencję, aby określać położenie, kolor i kształt pomidorów. Następnie zbiera tylko te, które uznaje za wystarczająco dojrzałe.

Robot wyposażony jest w specjalne ramię, które umożliwia zbieranie pomidorów bez uszkadzania ich podczas tej operacji, choć sądząc po zakończeniu tego filmu, nie zawsze mu się to udaje.

Według przedstawicieli Panasonica, robot jest w stanie zebrać 10 pomidorów na minutę. Choć nie jest to oszałamiające tempo, gdyż człowiek jest w stanie zbierać warzywa szybciej, to maszyna ma nad ludźmi jedną ważną przewagę: nie musi robić sobie przerw. Żadnych – jest w stanie pracować ciągle, pozyskując czerwone kule z krzaków na nocnych zmianach i w święta, nie wymagając wolnego na chorobowe czy 15-minutowej sjesty.

To nie jedyny robot wykorzystujący sztuczną inteligencję, nad którym trwają prace. Równolegle trwają prace nad maszyną od firmy Octinion, która została opracowana specjalnie w celu identyfikacji wizualnej truskawek i określaniu, które z nich są dojrzałe. Następnie owoce są zbierane bez uszkadzania ich.

Trudno powiedzieć, kiedy inteligentne roboty zaczną być wykorzystywane do zbiorów w szklarniach i na polach, ale biorąc pod uwagę, że rolnictwo to jeden z najbardziej dochodowych biznesów na świecie, nie wydaje mi się, żebyśmy musieli na to czekać zbyt długo. Jeśli rolnikom będzie się to opłacać, to nie zawahają się użyć sztucznej inteligencji.

Dla naszego dobra, rzecz jasna.

źródło: techon.nikkeibp.co.jp przez DigitalTrends

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona