W Japonii powstał robot, który potrafi montować płyty gipsowe

Japonia to jeden z najbardziej rozwiniętych technologicznie krajów. Powstało tam wiele ciekawych rozwiązań i robotów np. już w 2007 roku Toyota stworzyła model, który potrafił grać na skrzypcach! Oczywiście, na tym nie poprzestano i jednym z najnowszych humanoidalnych robotów jest HRP-P5, który być może już niebawem zastąpi ludzi w budownictwie. 

AIST, czyli Agencja Badań Przemysłowych i Technologii, opracowała humanoidalnego robota, który potrafi wykonywać proste zadania związane z budownictwem, takie jak montaż płyt gipsowo-kartonowych. Na razie zakres możliwości, jak i prędkość wykonywania prac nie jest imponująca, lecz twórcy uważają HRP-P5 jako projekt rozwojowy. Cały czas jest rozwijany przy współpracy dwóch środowisk: przemysłowego oraz akademickiego. Dzięki takiej kooperacji robot jest szybciej udoskonalany, a w przyszło będzie mógł być wykorzystywany w montażu dużych konstrukcji, takich jak samoloty i statki.

Reklama

HRP-P5 ma być odpowiedzią na starzejące się społeczeństwo Japonii, notujące niską liczbą urodzeń. Szacuje się, że w niedalekiej przyszłości przemysł budowlany może mieć poważne problemy z niedoborem pracowników i tego typu projekty mają zapobiec przyszłym trudnościom. Dodatkowo, tak jak wcześniej wspominałem, HRP-P5 ma być wykorzystywany przy pracach z dużymi konstrukcjami. Do tej pory takich prac podejmowali się ludzie, lecz często są one bardzo niebezpieczne. Dzięki rozwojowi technologii, ludzie w przyszłości nie będą musieli narażać swojego życia.

fot. AIST

Co ciekawe, w 2013 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim zostały przeprowadzone badania, które wykazały, że na 79% w przyszłości nastąpi automatyzacja prac związanych z montażem płyt gipsowo-kartonowych. Podobno w ten sposób branża budowlana może przejść duże zmiany. Warto dodać, że obecnie istnieją roboty potrafiące murować czy układać płytki. Myślę, że takie projekty pokazują, iż rewolucja zbliża się dużymi krokami (a przynajmniej w niektórych branżach).

Źródło: The Verge, TechCrunch