Robert Downey Jr. wykorzysta roboty i sztuczną inteligencję do oczyszczania Ziemi

Robert Downey Jr. nie udaje genialnego naukowca – choć przez ostatnie 11 lat grał Tony’ego Starka, znanego jako Iron Man. Wykorzystując jednak swoją popularność, którą zyskał dzięki tej roli, wziął udział w konferencji „re: MARS” jako jeden z mówców, by zachęcić do działań na rzecz naszej planety.

Konferencja Machine Learning, Automation, Robotics and Space w Las Vegas skupiała się wokół technologii, które mogą pomóc w rozwoju ludzkości, ale także w ochronie planety Ziemi. Publiczność, wśród której znaleźli się astronauci, liderzy technologii sztucznej inteligencji i inne ważne persony, mogła wysłuchać rozrywkowego wystąpienia Roberta Downey’a Jr. Przemówienie było pełne gagów, nawiązań do historii rozwoju Marvel Cinematic Universe, aluzji do prywatnych wydarzeń z życia aktora, w tym jego uzależnienia od narkotyków, jak też kilku ważnych punktów dotyczących historii sztucznej inteligencji.

Niektórzy byli gotowi stwierdzić, że odtwórca postaci Iron Mana jest na konferencji po to, żeby zabawiać tłumy. Jednak na koniec swojej przemowy, Robert Downey Jr.ogłosił, że uruchamia nową inicjatywę nazwaną Footprint Coalition. Jej celem jest wykorzystanie robotyki, sztucznej inteligencji i technologii, by w najbliższej dekadzie „posprzątać Ziemię” i odwrócić trend śladu węglowego w środowisku naturalnym.

Jak powiedział,

„Niedawno siedziałem przy stole z superinteligentnymi, sprawiającymi świetne wrażenie ekspertami. Podczas rozmowy padło zdanie, że dzięki pomocy robotów i aktualnej technologii, jako ludzkość bylibyśmy w stanie w ciągu 10 lat znacznie oczyścić, a nawet całkowicie uporządkować naszą planetę. Będąc w zasadzie 54-letnim dzieckiem, powiedziałem: 'Zróbmy to! Zobowiążmy się do tego, utwórzmy w tym celu jakieś stowarzyszenie’. Zero reakcji. Zostałem przytłoczony przez martwą ciszę. Ci światli ludzie twierdzili, że biurokracja, niechęć do dzielenia się własnością intelektualną i polityka są zbyt dużymi przeszkodami, by to się udało. Ale ja chcę spróbować. Być może nie jestem w stanie zmienić praktycznie nic, mając przed sobą widmo niemal pewnej porażki, ale i tak jest to najlepszy pomysł, jaki kiedykolwiek miałem.”

Footprint Coalition nie ma jeszcze nawet pełnej strony internetowej, do której mógłbym Was odesłać po więcej informacji. Na tej witrynie można jednak zapisać się do newslettera. Oficjalnie stowarzyszenie ma być w pełni operacyjne w kwietniu 2020 roku. Robert Downey Jr. jest gotów poświęcić tej inicjatywie następne 11 lat swojego życia, czym odniósł się do 11-letniej kariery jako filmowy Iron Man. „Muszę coś robić. Jestem bezrobotny” – zażartował, nawiązując do zakończenia Avengers: Koniec gry.

 

źródło: Business Insider, Footprint Coalition
zdjęcie główne: na licencji Creative Commons, Gage Skidmore