Revolut
Revolut

Revolut – wygodne płatności w sieci i za granicą bez opłat za przewalutowanie

Aplikacja tygodnia #20

Warto się zastanowić nad tym, czy w dobie takich usług jak PayPal, SkyCash, Google Pay, szeroko pojętej bankowości elektronicznej, kart płatniczych oraz kont walutowych nie brakuje nam w Polsce czegoś jeszcze? No właśnie brakuje i nie chodzi o Apple Pay. Uświadomiła mi to brytyjska aplikacja finansowa – Revolut. Powstała w lipcu 2015 roku. Za jej pomocą można przeprowadzać transakcje w sieci. Dodatkowo, przy wykorzystaniu opcjonalnie wydawanej, fizycznej karty płatniczej, wypłacać pieniądze z bankomatów i dokonywać płatności w sklepach. O korzyściach i sposobie działania Revoluta dowiecie się z poniższego artykułu.

Wymiana walut odbywa się bez jakiejkolwiek prowizji

Największą zaletą Revoluta jest to, że wszystkie wymiany walut w aplikacji odbywają się bez pobierania prowizji. Dotyczy to także płatności kartą w zagranicznych sklepach. Niezależnie, co robimy, obowiązuje zawsze kurs międzybankowy, a ten jest ciągle dynamiczny. Znaczy to tyle, że może ulec zmianie dosłownie w ciągu sekundy. Ponadto, dostępne środki bez problemu wymienimy na 25 obsługiwanych walut.

Gdy będziemy w posiadaniu fizycznej karty płatniczej Revolut, otrzymamy możliwość darmowych wypłat gotówki z bankomatów na całym świecie, do równowartości 200 euro miesięcznie. Bycie subskrybentem premium podwaja ten limit.

Obok domyślnego konta w złotówkach mamy możliwość utworzenia osobnych kont w innej walucie. Jest to pomocne w dwóch wypadkach. Po pierwsze, przed planowanym wyjazdem możemy odpowiednio wcześniej wymienić sobie określoną sumę pieniędzy i trzymać ją już przygotowaną. Po drugie, przydaje się w wypadku chęci kupowania walut, gdy są tańsze i wymiany ich za jakiś czas po droższym kursie. Dzięki temu można nieco zarobić. Od niedawna Revolut umożliwia także handel kryptowalutami.

Zasilenie konta i karty płatnicze

Dodać środki możemy na kilka sposobów. Zdecydowanie najwygodniejszym jest zrobienie tego przy wykorzystaniu Google Pay. Jeżeli nasz bank nie wspiera tej usługi, wystarczy podpiąć w aplikacji naszą kartę kredytową lub debetową, po czym przelać pieniądze za jej pomocą. Największym atutem powyższych rozwiązań jest fakt, że środki pojawiają się w zasadzie natychmiast. Trzeci to wykonanie tradycyjnego przelewu, co cały proces może wydłużyć do kilku dni. Osobiście nigdy z niego nie korzystałem. Ważną informację stanowi fakt, iż maksymalny limit wszystkich wpłat to 60 000 zł rocznie. Gdy okaże się to niewystarczające, jedyną opcją jest wykupienie subskrypcji premium.

Fajny dodatek stanowi natychmiastowe przesyłanie pieniędzy znajomym. Możliwe jest to dzięki powiązaniu konta Revolut z numerem telefonu. Wystarczy zezwolić aplikacji na dostęp do kontaktów. Wszystko odbywa się poprzez jedno kliknięcie i wybranie kontaktu z listy. Oczywiście w pełni za darmo.

Poprzez aplikację można zamówić fizyczną kartę płatniczą. Taka przyjemność kosztować nas będzie 9 zł i powiem Wam, że to jedyny koszt związany z usługą, jaki dotąd poniosłem. Oprócz tego mamy możliwość stworzenia karty wirtualnej. Jej wyrobienie jest darmowe, pod warunkiem założenia jej jako pierwszej.

Revolut współpracuje z MasterCard oraz Visa, dlatego o kompatybilność z terminalami nie trzeba się martwić. Ponadto, bez problemu podepniemy kartę do Google Play czy innych usług lub sklepów, takich jak Amazon. Sam cenię sobie płatności poprzez PayPal i tam też ją podpiąłem. Kiedy płacę przy wykorzystaniu tej usługi nie muszę martwić się o koszt przewalutowania, bowiem wszystko zrzuciłem na dostawcę karty. Wygodne i bez ponoszenia zbędnych kosztów.

Aplikacja oraz proces założenia i weryfikacji konta

Aby korzystać z usługi niezbędne jest utworzenie sobie konta. Zakładamy je za pomocą aplikacji i później tylko z jej poziomu nim zarządzamy. Należy wpisać swoje dane i przejść przez wszystkie wymagane etapy. Na koniec, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw Revoluta, będziemy zobowiązani do potwierdzenia naszej tożsamości poprzez przesłania zdjęcia/skanu dowodu osobistego. Jest to dość kontrowersyjna metoda, ale ja zdecydowałem się zaufać twórcom. Proces weryfikacji na ogół trwa kilka minut.

Sama aplikacja działa stabilnie i płynnie. Przy tym jest przejrzysta i ładna wizualnie. Zapoznanie się z nią nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut. Wszystkie funkcje są intuicyjne. Dodatkowo z jej poziomu dostępny jest zawsze aktualny konwerter walut.

Tylko od Was zależy czy zdecydujecie się skorzystać z potencjału tej usługi. Ja twórcom zaufałem i nie żałuję. Dzięki temu udało mi się zaoszczędzić na przewalutowaniach i prowizjach nieco pieniędzy. Najbardziej skorzystają na tym osoby robiące zakupy za granicą oraz często wyjeżdżające poza swój kraj.

Z usługi Revolut korzysta już ponad 1,5 miliona osób. Z tej okazji wszyscy nowi klienci do 11 marca 2018 roku włączenie będą mogli zamówić kartę zupełnie za darmo. Także, jeżeli jeszcze bardziej chcecie zaoszczędzić, to właśnie teraz jest ku temu bardzo dobra okazja.

Usługa, a co za tym idzie aplikacja, dostępna jest zarówno na Androida, jak i iOS. Pobrać ją można odpowiednio z Google Play i App Store.