Replicant 4.2 – w pełni Open Source’owa wersja systemu Android Jelly Bean | Tabletowo.pl

Replicant 4.2 – w pełni Open Source’owa wersja systemu Android Jelly Bean

Dołącz do dyskusji 0

replicant_banner_white[1]

Jedną z charakterystycznych cech systemu Android jest jego duża otwartość, pozwalająca na znacznie większą ingerencję użytkownika niż ma to miejsce w przypadku systemów operacyjnych konkurencji. Należy jednak pamiętać, iż pod żadnym pozorem nie oznacz to, że Android jest systemem w pełni Open Source’owym. Mimo iż w dużej mierze oparty jest on właśnie na otwartym oprogramowaniu, to jednak znajduje się w nim również wiele elementów w przypadku których ciężko mówić o jakiejkolwiek otwartości.

Są jednak na świecie ludzie, dla których Open Source jest po prostu stylem życia, przez co są oni w stanie poświęcić dużą część funkcjonalności w imię idei wolnego oprogramowania. To właśnie dla nich stworzony został Replicant, czyli wersja systemu Android pozbawiona wszystkich zamkniętych komponentów. Niestety, mimo iż wielu aktywistów wolnego oprogramowania uważa, że jest to jedyna w pełni „etyczna” wersja systemu Google, to jednak konieczność pogodzenia się z takimi niedogodnościami jak brak WiFi, GPS i wsparcia dla grafiki 3D w grach i aplikacjach sprawia, że system Replicant raczej nie może liczyć na zbyt wielkie grono oddanych użytkowników. Próżno też szukać tu sklepu Google Play, zamiast którego znajdziemy aplikację F-Droid, dającą dostęp do pokaźnej kolekcji Open Source’owych aplikacji.

Jeśli jednak mimo wszystko chcecie przekonać się, jak taka wersja systemu Android sprawdza się w praktyce, więcej informacji na jej temat znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona