Rendery Blackberry Hamburg i Rome nie były przeciekami, a grafikami koncepcyjnymi

Pod koniec ubiegłego miesiąca informowaliśmy o Blackberry Hamburg i Rome. Jak się okazało, obrazy, które je przedstawiały, nie były wyciekami z firmy Blackberry, a wizualizacjami modeli koncepcyjnych, pochodzących od grafika z zewnątrz.

Wizerunki smartfonów Hamburg i Rome zostały wyprodukowane przez Dylana Habkirka, który opublikował je na swoim kanale BBM. Kilka dni później zostały one przez kogoś skopiowane. Osoby, które to zrobiły, dodały logo Blackberry na zdjęciach oraz renderach, i ogłosiły, że wyciekły one gdzieś z wewnątrz firmy.

Reklama

Jest jednak coś pozytywnego w całej tej dziwnej sprawie. Otóż o ile Habkirk nie widział nigdy na oczy modelu Hamburg, to miał dostęp do oficjalnych szkiców Blackberry. I na ich podstawie stworzył swój projekt. Mówi, że urządzenie przypomina bryłą Balckberry Z30. Choć nie jest pewien jego nazwy kodowej, zdradza, że według jego pojmowania będzie to pierwszy z dwóch modeli ogłoszonych przez Kanadyjczyków.

Blackberry Z30
Blackberry Z30

Habkirk dodaje, że widział model Rome, który przypomina Blackberry Vienna. Nadmienia, że z przodu będzie prawdopodobnie posiadać 8-megapikselową kamerkę oraz specjalny fizyczny przycisk, który zaoferuje unikalną funkcjonalność zarówno dla rządów, jak i przeciętnych użytkowników. Telefon miałby być wyceniony na 500$.

Uznałem za ważne przekazać, że rendery oraz kilka informacji zostały pobrane z mojej strony (przy czym nie zadbano o wskazanie źródła) i opublikowane przez jedną ze stron jako własne, opatrzone znakiem wodnym. Doprowadziło to do sytuacji, gdy wiele większych stron tech powielało tą informację, jakoby były to oryginalne rendery, które wyciekły z firmy Blackberry. Nie jest to prawdą. Są to wizualizacje planów urządzeń lub ich prototypów, które widziałem osobiście. Proszę ich nie mylić z prawdziwie wyciekłym materiałem, takim jak zdjęcie Blackberry Passport Silver Edition, początkowo nazywanym „Oslo” – Dylan Habkirk

Dobrą wiadomością jest więc to, że te dwie koncepcje oparte są w jakiejś mierze na rzeczywistości, czyli w tym wypadku na szkicu będącym własnością Blackberry, czy też na prawdziwym prototypie urządzenia.

źródło: phonearena.com