Renault EZ-PRO – kolejny przepis na dostawy przyszłości, tym razem po francusku

Podczas tegorocznych targów w Genewie Renault podzieliło się z opinią publiczną swoim pomysłem na rewolucję w motoryzacji. Zaprezentowany tam koncept EZ-GO miałby stać się swego rodzaju taksówką przyszłości. Nadszedł więc czas na pokazanie pojazdu przeznaczonego do transportu towarów, a więc EZ-PRO.

Ten niewielki dostawczak zbudowany jest na tej samej płycie podłogowej, co EZ-GO. Podobnie jak w tym modelu i tutaj przewidziano szerokie drzwi oraz wysuwany stopień ułatwiający wejście „na pokład”. Francuzi widzą w nim pojazd odpowiedzialny nie tylko za transport towarów czy dostawę paczek, ale również świadczenie różnego rodzaju usług.

Reklama

Poszczególne tzw. pody mają tworzyć swoiste konwoje. Na ich czele znajdzie się pojazd wyposażony w kabinę dla człowieka, ale, co oczywiste – nie kierowcy. Całością będzie, jak przystało na tego typu koncepcje, sterować system jazdy autonomicznej. Człowiek ma jedynie czuwać nad całym procesem i ewentualnie dostarczać te pakunki, które trzeba zanieść pod drzwi.

fot. Renault

Ustawienie pojazdów w konwój nie oznacza jednak, że poszczególne pody nie mogą udać się w samodzielna podróż. Jak najbardziej, zwłaszcza, że tą koncepcją Renault chciałoby stworzyć coś na kształt mobilnego paczkomatu. Samochód miałby czekać na klienta w ustalonym miejscu, takim, gdzie temu byłoby najwygodniej odebrać paczkę.

Dla EZ-PRO przewidziano jednak i inne zastosowania. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby ustawne i pojemne wnętrze pojazdu zaaranżować do wykonywania różnego rodzaju usług. Dlatego w przyszłości to właśnie takie samochody mogłyby pełnić rolę food-trucków czy mobilnych kawiarni.

Podobne koncepcje prezentowały już na początku tego roku Toyota, a całkiem niedawno Mercedes. Nam pozostaje czekać na to, czy w przyszłości będziemy wybierać punkt odbioru przesyłki, czy jedynie miejsce, w które ten punkt ma przyjechać.

Źródło: Renault dzięki WhatNext.pl