Ministerstwo Cyfryzacji chce, aby obywatele mogli rejestrować nowo narodzone dzieci przez internet | Tabletowo.pl

Ministerstwo Cyfryzacji chce, aby obywatele mogli rejestrować nowo narodzone dzieci przez internet

Dołącz do dyskusji 0

Każde nowo narodzone dziecko trzeba zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wkrótce jednak bezpowrotnie mogą minąć czasy, kiedy uszczęśliwiony nie tylko faktem przyjścia na świat potomka tatuś musiał udać się do instytucji osobiście, aby dokonać wszystkich formalności. Ministerstwo Cyfryzacji chce, aby obywatele mogli to zrobić przez internet.

W zasadzie nie tylko chce, ale robi wszystko, aby było to możliwe. I niedługo najpewniej będzie, ponieważ rząd przyjął już złożone przez Ministerstwo Cyfryzacji projekty. Nowelizacje dotyczą ustaw o Ewidencji Ludności i Prawa o Aktach Stanu Cywilnego. Dzięki temu najpewniej już od 1 czerwca 2018 roku możliwe będzie zgłaszanie urodzenia i wybór imienia dziecka w formie dokumentu elektronicznego. Kiedy odpowiedni USC je odbierze i wprowadzi w system, wówczas wyśle odpis aktu urodzenia, zawiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu w formie papierowej lub elektronicznej (do wyboru).

Od 1 grudnia 2018 roku jednoznacznie mają natomiast zostać powiązane dane rodziców i dzieci w rejestrze PESEL. Z kolei od 1 maja 2019 roku ma być możliwe szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL (to udogodnienie przede wszystkim dla urzędów, aczkolwiek pozytywnie odczują to naturalnie również obywatele).

Ministerstwo Cyfryzacji już pracuje nad e-usługą, umożliwiającą zgłoszenie nowo narodzonego dziecka przez internet. Założenia są takie, aby wniosek dało się wypełnić na każdym urządzeniu z dostępem do internetu, oczywiście w dogodnym dla świeżo upieczonych rodziców momencie. Aktualnie testowane są dwa wnioski – możecie się z nimi zapoznać na podlinkowanej w źródle stronie. W obu przypadkach naturalnie niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Na koniec warto jeszcze dodać, że ww. daty są orientacyjne (tzn. takie są plany), lecz nie są ostateczne. Ministerstwo Cyfryzacji na pewno będzie jednak o tej sprawie na bieżąco informować.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - przeceny!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona