Redmi Note 3 Pro z polskiej dystrybucji niemożliwy do odblokowania

Nie tak dawno, jak grom z jasnego nieba, spadła na nas, wydawać by się mogło, fantastyczna wiadomość. Xiaomi, czyli jeden z chińskich potentatów na rynku smarturządzeń, zauważył maleńki względem Chin kraj nad Wisłą. Owszem, może nie bezpośrednio, a za sprawą pośredników, lecz koniec końców finalny efekt jest ten sam. Xiaomi Mi5, Redmi Note 3 Pro oraz Redmi 3S już od dwóch tygodni można kupić w oficjalnej polskiej dystrybucji z 24-miesięczną gwarancją realizowaną przez serwis SBE. Co prawda ceny z mojej perspektywy są sporo przesadzone, to jednak jestem w stanie zrozumieć chęć wydania trochę więcej i mieć coś na już, bez perspektywy czekania i martwienia się o przygody z Urzędem Celnym. Dziś okazało się jednak, że nie tylko ceny mogą zniechęcić do zakupu w Polsce, ale również fakt, że Redmi Note 3 Pro kupiony w oficjalnej polskiej dystrybucji jest niemożliwy do odblokowania z użyciem oficjalnej, ogólnodostępnej metody.

Xiaomi w Polsce istnieje w świadomości konsumentów już od jakiegoś czasu. Rosnące ceny smartfonów spowodowały, że Polacy zaczęli rozglądać się za czymś nowym – czymś, co będzie tanie i jednocześnie bez większych kompleksów. Zaczęto pokonywać strach, stawiając na nieznane – Xiaomi, Meizu czy też Huawei właśnie w ten sposób zyskiwały nowych użytkowników. Xiaomi zachęcał nie tylko aspiracjami na walkę z flagowcami innych producentów, ale również bardzo bogatą w pomysły społecznością użytkowników. To właśnie dzięki niej – my, jako użytkownicy, mogliśmy się cieszyć polską wersją oprogramowania już za czasów MIUI w wersji 5 czy kilkanaście dni po premierach takich modeli jak Mi3 czy Redmi Note 2. MIUIPolska, czyli obecne Xiaomi.eu, pokochało wielu użytkowników za sprawą używania na co dzień, równie wiele osób słysząc o tym oprogramowaniu wiele dobrego wciąż przymierza się do zakupu swojego pierwszego smartfona firmy Xiaomi. Niestety, modele Redmi Note 3 Pro, które trafiły na polski rynek za sprawą oficjalnej dystrybucji, są niemożliwe do odblokowania, warto więc wziąć to pod uwagę i przemyśleć zakup jeszcze raz, by być w pełni usatysfakcjonowanym ze swojego wyboru.

pppp

Gdzie leży problem?

Redmi Note 3 Pro, który trafił na polski rynek, jest wersją międzynarodową, która nie jest podatna na odblokowanie bootloadera przy wykorzystaniu programu MiUnlock. Jak wiadomo, aby wgrać oprogramowanie Xiaomi.eu należy mieć nie tylko złamany bootloader i wgrane oprogramowanie w wersji dla deweloperów, ale również posiadać TWRP, czyli recovery w wersji nieoficjalnej. Dla modelu Redmi Note 3 kupionego w Polsce za sprawą oficjalnej dystrybucji ABC Data, wykonanie powyższych czynności z użyciem MiUnlock jest niemożliwe. Istnieje metoda nieoficjalna, lecz jest ona bardzo skomplikowana i przeznaczona dla użytkowników bardzo mocno zorientowanych w temacie – aby dowiedzieć się o niej coś więcej, zapoznaj się ze źródłem.

Przecież mamy już język polski

Owszem, telefony Xiaomi sprzedawane przez ABC Data mają oprogramowanie w wersji międzynarodowej, a także język polski. Mimo to jest kilka różnic, które wciąż zachęcają do instalacji tejże modyfikacji – takie jak możliwość zmiany paczek ikon, lepsza optymalizacja pamięci RAM czy też dostęp do funkcji, które domyślnie w niektórych modelach są niedostępne. Z mojej perspektywy, jak i wielu użytkowników, jest to po prostu oprogramowanie lepsze, bardziej dopracowane – stąd też spore grono jej użytkowników.

Kwestia gwarancji

Portal miuipolska.pl poinformował również o istotnych sprawach w kwestii gwarancji telefonów kupionych w polskiej dystrybucji. Okazuje się, że wgranie oprogramowania Xiaomi.eu w żaden sposób nie wpływa na gwarancję, wciąż jest ona ważna, a użytkownik nie musi się o nic martwić. To bardzo dobre podejście, zważając na to, że posiadanie tej wersji systemu wiąże się z odblokowaniem bootladera oraz wgraniem customowego recovery, o czym pisałem wyżej. Warto jednak wystrzegać się roota, bowiem z nim nie będzie już tak łatwo – telefon z dostępem do plików systemowych nie będzie poddany procedurze gwarancyjnej – przed oddaniem na gwarancję należy wykonać unroot.

Źródła:

  1. Obrazek ilustracyjny: gsmarena.com
  2. Obrazek: en.miui.com/unlock/
  3. Informacje bazowe: miuipolska.pl