Recenzja ZTE Axon Elite

Chiński producent nie zawiódł i przygotował groźnego, ale niekoniecznie lepszego rywala dla Honora 7

SKANER LINII PAPILARNYCH I TĘCZÓWKI OKA

zte-axon-elite-recenzja-2 (8)

Czytnik linii papilarnych umiejscowiono z tyłu telefonu pod aparatem. Znajduje się on w niewielkim, kwadratowym zagłębieniu, które jest po prostu świetnym rozwiązaniem, dopóki odblokowujemy telefon w dłoni. Naturalnie, gdy smartfon leży na pleckach, chcąc np. odczytać powiadomienie musimy wpisać hasło lub też w inny sposób go odblokować. Elite potrafi zapamiętać do pięciu odcisków.

Sam skaner działa błyskawicznie i z około 95-procentową skutecznością – Axon Elite pozytywnie zaskakuje i pod tym względem jest w czołówce smartfonowego świata. Wystarczy na krótko przyłożyć przycisk do skanera, aby telefon się odblokował. W dodatku działa to również na wygaszonym ekranie, podobnie jak ma to miejsce w modelach Huawei i Honor. Co ciekawe, przyłożenie palca do czytnika pozwala odebrać połączenie lub wykonać zdjęcie.

Jednak najciekawszą nowością jest skaner tęczówki oka. Działa on za sprawą przedniej kamerki, która w słabszych warunkach oświetleniowych jest wspomagana przez maksymalnie podświetlony ekran, dzięki czemu ta metoda odblokowywania ekranu działa także w nocy. Niestety ma jedną podstawową wadę. Przede wszystkim działa dosyć wolno i przeciętnie potrzebuje kilka sekund, aby rozpoznać tęczówkę, lecz sporadycznie potrafiła zadziałać dosłownie w okamgnieniu.

zte-axon-elite-recenzja-2 (4)

Kolejna rzecz, o której warto wspomnieć dotyczy tego, że skaner ma oczywiście problemy, gdy założymy okulary. Wtedy próby kończą się kilkukrotnymi powtórkami – po pewnej chwili telefon w końcu rozpoznaje tęczówkę. Na chwilę obecną ten skaner to po prostu ciekawy dodatek dla nielicznych (czyli geeków), który wymaga jeszcze wiele dopracowania, aby móc z niego korzystać na co dzień.

JAKOŚĆ DŹWIĘKU

W materiałach promocyjnych o Axon Elite, ZTE chwali się wysoką jakością zarówno nagrywanego jak i odtwarzanego dźwięku, co podobno jest spowodowane dodatkowym procesorem odpowiadającym tylko za audio. Niestety, rzeczywistość weryfikuje te piękne zapewnienia. Zacznijmy od niewielkiego głośnika multimedialnego, który i owszem potrafi grać ze sporą głośnością na poziomie ok. 68dB, ale z drugiej strony zaczynają być wówczas słyszalne irytujące trzaski.

zte-axon-elite-recenzja (9)

Nieco lepiej wygląda sprawa nagrywanego dźwięku. Dyktafon sprawdzi się dobrze w swojej roli, ale nieco gorzej prezentuje się całość przy nagrywaniu wideo – wówczas mikrofony zbierają każdy szum, co zdecydowanie nie jest pożądane („szum fal” przy filmach nie jest raczej pożądanym efektem). Jednak najlepiej z tego wszystkiego wypada jakość dźwięku na słuchawkach. Jeżeli będziemy korzystać z dobrych słuchawek, a na telefonie uruchomimy muzykę w np. formacie FLAC, Axon Elite powinien zadowolić większość użytkowników. Aczkolwiek najwięksi malkontenci nie będą do końca usatysfakcjonowani – w tej kategorii znajdziemy kilka lepszych urządzeń.

ZAPLECZE KOMUNIKACYJNE

zte-axon-elite-recenzja (10)

  • 4G/LTE i jakość rozmów: brak zastrzeżeń, telefon dobrze sprawdza się do przeprowadzania również dłuższych rozmów telefonicznych i bezproblemowo łączy się w Polsce z siecią LTE,
  • dual SIM standby: w jednej chwili tylko jedna karta może korzystać z LTE, druga natomiast musi działać z 2G. Mimo to jakość rozmów stoi w obu przypadkach na bardzo zbliżonym do siebie poziomie. Możemy ustawić, która karta odpowiada za połączenia głosowe, wiadomości oraz przesył danych komórkowych. Niestety używanie dwóch kart powoduje, że bateria wytrzymuje znacznie krócej niż w przypadku korzystania tylko z jednej karty,
  • GPS: telefon błyskawicznie łapie fixa, lokalizacja zawsze była doskonale pokazywana, a nawet z nawigacją offline nie było jakichkolwiek problemów,
  • Bluetooth: bez problemów nawiązywał połączenie z innymi urządzeniami,
  • WiFi: brak problemów; siła sygnału metr od routera: – 39dB, dziewięć metrów dalej: – 73dB,
  • NFC: jest i działa bardzo dobrze.

Spis treści:

  1. Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz.
  2. Działanie, oprogramowanie.
  3. Skaner linii papilarnych i tęczówki oka. Jakość dźwięku. Zaplecze komunikacyjne.
  4. Aparat. Bateria. Podsumowanie.