Xiaomi Mi Mix 3 (fot. Miłosz Lis)

Recenzja Xiaomi Mi Mix 3 – czy slider ma sens?

Seria Mi Mix od Xiaomi zawsze przywoływała mi na myśl urządzenia o wyjątkowym i odważnym designie. Wszystkie modele miały wielkie, praktycznie pozbawione ramek ekrany, kojarzące się z nowoczesnością i będące zwiastunem nowej ery w konstrukcji smartfonów. Od lat celem ich projektantów jest stworzenie urządzeń z jak najlepszym zagospodarowaniem przedniego panelu. Sprawdźmy, jaki jest Xiaomi Mi Mix 3.

Najnowszy model z rodziny Mi Mix w dalszym ciągu podąża nadaną serii dwa lata temu ścieżką. Tym razem kompromis między wygodą korzystania a bezramkową konstrukcją doprowadził do implementacji zupełnie nowego rozwiązania. Ekran nowego smartfona od Xiaomi nie ma żadnych, znanych z urządzeń konkurencji wcięć w formie notcha czy łezki. Aby móc skorzystać z przedniego aparatu smartfona, konieczne jest przesunięcie w dół wielkiego wyświetlacza i odsłonięcie ukrytych za nim kamer i czujników.

Jeśli interesuje Was jak w codziennym użytkowaniu sprawdza się tzw. slider oraz czy najnowszy Mi Mix jest telefonem wartym uwagi w roku 2019, zapraszam do zapoznania się z poniższą recenzją.

Parametry techniczne Xiaomi Mi Mix 3:

  • wyświetlacz: Super AMOLED, 16M kolorów, 1080 x 2340 px (6.39″) 403 ppi, 85.0% screen-to-body ratio
  • procesor Qualcomm Snapdragon 845 z Adreno 630,
  • 128 GB pamięci wewnętrznej,
  • 6 GB RAM,
  • Android 9 Pie z MIUI Global 10.2,
  • aparat 12 Mpix + 12 Mpix,
  • kamerka 24 Mpix + 2 Mpix,
  • NFC, WiFi, GPS, Bluetooth,
  • USB typu C,
  • głośnik mono,
  • akumulator o pojemności 3200 mAh, ładowanie indukcyjne, szybkie ładowanie Quick Charge 4.0+,
  • wymiary: 157,89 x 74,69 x 8,46 mm
  • waga: 218 g

Cena w momencie publikacji recenzji: 2699 złotych

Wideorecenzja Xiaomi Mi Mix 3

Budowa

Xiami Mi Mix 3 zbudowany został ze szkła, aluminium i ceramiki – całość konstrukcji, szczególnie w klasycznym czarnym kolorze, wygląda naprawdę wyjątkowo. Tym, co najbardziej wyróżnia telefon spośród innych dostępnych na rynku rozwiązań, jest jednak ruchomy panel wyświetlacza.

Działanie tak zwanego slidera wspierane jest ukrytymi wewnątrz konstrukcji magnesami. Rozsuwanie ekranu jest płynne i nie wymaga użycia zbyt dużej siły. Domyślnie wywołuje ono uruchomienie przedniego aparatu w naszym smartfonie, jego działanie można jednak zmienić. Do wyboru mamy tutaj wysunięcie skrótów do najważniejszych programów oraz włączenie dowolnej, wybranej przez nas aplikacji. W menu urządzenia znajdziemy także bazę odtwarzanych przy użyciu suwaka dźwięków – ich brzmienie dopasujemy do swoich preferencji z poziomu ustawień telefonu.

(fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Przesunięcie panelu odsłania przednie aparaty i pozwala na szybkie wykonanie zdjęcia, ciekawie wygląda towarzysząca temu systemowa animacja – krawędzie wyświetlacza zostają podświetlone lekkim niebieskim blaskiem. Suwak działa bez zastrzeżeń – do korzystania z niego należy się jednak przyzwyczaić.

Telefon ma na krawędziach obudowy cztery fizyczne przyciski. Po prawej stronie urządzania znajdziemy klawisze głośności a pod nimi przycisk wybudzania. Druga część smartfona to już tylko jeden klawisz – domyślnie włącza on Asystenta Google. Uruchamianą za jego pomocą aplikację możemy jednak zmienić według własnych preferencji. Powyżej przycisku umiejscowiona została szufladka na karty w formacie nanoSIM.

Na spodzie urządzenia znajduje się mikrofon i pojedynczy, umieszczony po prawej głośnik oraz służący do ładowania i przesyłu danych port USB-C.

(fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Tył smartfona to ceramiczna konstrukcja o pięknym błyszczącym wykończeniu. Powłoka odporna jest na wszelkiego rodzaju zarysowania, ale zdecydowanie zbyt łatwo zbiera odciski palców. Telefon jest też bardzo śliski – należy uważać, by go nie upuścić i nie stłuc stosunkowo kruchej obudowy. Do ochrony Mi Mix’a dostajemy – w zestawie od producenta, wykonane z tworzywa sztucznego czarne, matowe etui i choć częściowo psuje ono urodę urządzenia, to moim zdaniem warto z niego skorzystać. Ramki telefonu są aluminiowe i ładnie komponują się z całością lśniącej konstrukcji.

Smartfon jest dość ciężki, a jego rozmiar może być przeszkodą dla osób o małych dłoniach. Sięganie kciukiem do wyżej położonych elementów menu, może być niekiedy bardzo kłopotliwe. Implementacja suwaka w żaden sposób nie wpłynęła na zwiększenie jego grubości – telefon jest w dalszym ciągu dość cienki. Dużym minusem jest tutaj brak certyfikatu wodoodporności. Nie zalecałbym więc narażać smartfona na jakikolwiek kontakt z wodą.

Ekran

Przód smartfona to – zajmujący 85 procent przestrzeni – ekran w rozmiarze 6,39 cala w proporcjach 19,5 na 9. Jego rozdzielczość to 1080 na 2340 pikseli z ostrością na poziomie 403 pikseli na cal. Pokrywające go szło to Gorilla Glass piątej generacji.

Xiaomi Mi Mix 3 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Na dole wyświetlacza znajduje się niewielka, niesymetryczna względem góry „bródka” – moim zdaniem burząca nieco bezramkowy dizajn urządzenia. Górna belka – choć nie ma w niej aparatu – również jest odrobinę grubsza od bocznych ramek telefonu. Znalazło się w niej natomiast miejsce na bardzo małą, ale dobrze widoczną jednokolorową diodę powiadomień.

Xiaomi Mi Mix 3 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Czytelność ekranu stoi na bardzo wysokim poziomie, kąty widzenia są dobre, a jasność maksymalna pozwala na komfortowe używanie smartfona nawet w jasny dzień. Barwy wyświetlane na ekranie Mi Mixa są ładne, ale nie przesadnie nasycone, a czernie wystarczająco głębokie do komfortowego wyświetlania treści. Kontrast, kolory i rozdzielczość ekranu można dowolnie dopasować w ustawieniach urządzenia. Znajdziemy tutaj również funkcję zmiany temperatury kolorów na bardziej ciepłe, ma ona za zadanie ograniczenie męczącego nasze oczy niebieskiego światła.

Ekran oferuje funkcję always on display – wyświetlane na wygaszonym smartfonie informacje – godzina i data, zmieniają co jakiś czas swoje położenie tak, by uchronić piksele przed wypaleniem. Smartfon oferuje również opcję wybudzenia za pomocą dwukrotnego stuknięcia w ekran oraz po uniesieniu go do pozycji pionowej.

Xiaomi Mi Mix 3 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Podzespoły i płynność działania

Wnętrze smartfona to ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 845, z zegarem 2,8 GHz oraz grafiką Adreno 630. W testowanym przeze mnie egzemplarzu znalazło się 6 GB RAM-u oraz 128 GB pamięci wewnętrznej. Telefon nie ma slotu na kartę microSD – brak więc możliwości dodatkowej jej rozbudowy. W konstrukcji znajdziemy natomiast szufladkę, umożliwiającą nam używanie na raz dwóch kart nanoSIM.

Smartfon działa bardzo płynnie i błyskawicznie uruchamia wszystkie aplikacje – podczas trwania testu nie zauważyłem żadnych przycięć ani klatkowania animacji. Nawet bardziej wymagające tytuły włączają się szybko i nie musimy czekać zbyt długo, by rozpocząć naszą rozgrywkę. Xiaomi oferuje topową jakość i nowy Mi Mix nie powinien zawieść na tym polu nawet bardziej wymagających użytkowników. W teście AnTuTu Benchmark smartfon uzyskał wynik ogólny na poziomie 297864 punktów, co stawia go na wysokiej pozycji w stosunku do innych testowanych pod względem wydajności smartfonów.

System i łączność

Telefon działa na najnowszym systemie Android 9 Pie z nakładką producenta MIUI Global. Sterowanie telefonem domyślnie odbywa się za pomocą trzech cyfrowych przycisków menu – sposób nawigacji systemowej można jednak zmienić na bardziej intuicyjne i wygodne gesty – do złudzenia przypominające te znane z najnowszych iPhone’ów.

Ostatnio używane aplikacje wywołujemy gestem pociągnięcia od dołu ekranu. Przesunięcie palcem od górnej krawędzi uruchomi centrum sterowania z dostępem do podstawowych funkcji, takich jak dane sieci komórkowej, dostęp do WiFi, latarka, wyciszenie głośności oraz wykonanie szybkiego zrzutu ekranu.

Możliwość personalizacji ustawień jest w Androidzie praktycznie nieograniczona. Mamy tutaj dostęp do gotowych motywów, dowolnego rozmieszczania aplikacji i folderów oraz przypisania fizycznym klawiszom wybranej przez nas funkcji. Widżety znajdują się po przesunięciu w lewo ekranu głównego – dostępną z ich poziomu przestrzeń także możemy dowolnie zmieniać.

Wygląd i funkcjonalność całego systemu stoi na bardzo wysokim poziomie, interfejs jest intuicyjny i przyjemny w odbiorze. Nakładka producenta oferuję pełną synchronizację z kontem Mi oraz chmurą Mi Cloud, daje też możliwość duplikacji kont w aplikacjach oraz opcję utworzenia drugiej bezpiecznej przestrzeni w pamięci smartfona.

Telefon oferuje łączność NFC, umożliwiającą płatności zbliżeniowe za pomocą systemu Google Pay. Wykonywane z użyciem telefonu połączenia głosowe oraz rozmowy wideo stoją na bardzo dobrym poziomie – ich stabilność i płynność działania są bez zarzutu. 

Technologia Bluetooth 5.0 pozwala na połączenie dowolnych obsługujących ją urządzeń – od bezprzewodowych słuchawek do inteligentnych opasek sportowych jak np. Mi Band 3. Połączenie jest pewne i ani razu podczas moich testów nie zostało zerwane lub zawieszone.

Smartfon obsługuje WiFi 802.11, ma także funkcję hotspotu oraz opcję WiFi Direct pozwalającą na połączenie go z dowolnym urządzeniam WiFi bez użycia punktu dostępowego jakim jest router. Tutaj również nie zauważyłem jakichkolwiek problemów podczas korzystania z każdej z wyżej wymienionych funkcji.

GPS działa płynnie, mapy wczytują się szybko, a pozycja smartfona na mapie odczytana zostaje celnie i dokładnie. Korzystanie z nawigacji z użyciem Mi Mixa jest przyjemne i zupełnie bezproblemowe.

Spis treści:
1. Design. Wyświetlacz. Działanie, oprogramowanie
2. Audio. Biometryka. Czas pracy. Aparat. Podsumowanie