Recenzja Xiaomi Mi 8 Lite - fajnego średniaka pozostawiającego nutę niedosytu | Strona 3 | Tabletowo.pl

Recenzja Xiaomi Mi 8 Lite – fajnego średniaka pozostawiającego nutę niedosytu

Dołącz do dyskusji 0

APARAT

W smartfonie umieszczono podwójny aparat główny złożony z matrycy Sony IMX363 o rozdzielczości 12 Mpix oraz Samsung S5K5E8 o rozdzielczości 5 Mpix. Mają one przysłony o wartościach, odpowiednio, f/1,9 oraz f/2,0. Na froncie z kolei jest 24-megapikselowa kamerka z matrycą Sony IMX576.

Xiaomi Mi 8 Lite / fot. Kacper Żarski (tabletowo.pl)

Jeśli chodzi o jakość zdjęć to jest przyzwoicie, ale bez większych fajerwerków. Na pierwszy rzut oka, fotografie charakteryzują się sporą szczegółowością i dużą ostrością, aczkolwiek po przybliżeniu poszczególnych elementów ujawniają się szumy i delikatnie poszarpane krawędzie. Stanowczo lepiej nasycone mogłyby być też kolory – aktualnie są one mocno wyblakłe. Dodatkowo zdjęcia śniegu mają jakby delikatnie przekłamaną, niebieskawą barwę.

Na pochwałę zasługuje wyostrzenie mniejszych elementów – aparat radzi sobie z tym całkiem precyzyjnie i szybko. Znacznie gorzej natomiast wyglądają fotografie w słabszych warunkach oświetleniowych czy pod słońce, wtedy szczegółowość diametralnie spada.

Kamerka frontowa nada się do zwykłych selfie, jednak ich jakość jest tylko dobra. Ostrość i szczegółowość niczym się nie wyróżnia, a kolory mogłyby być nieco żywsze. Dodatkowo czasem mam wrażenie, że twarz jest jakby lekko rozmazana.

Aplikacja aparatu jest wyposażona w kilka najpotrzebniejszych funkcji. Mamy krótkie wideo, portret, kwadrat, panoramę oraz tryb ręczny. Oprócz tego możemy skorzystać ze sztucznej inteligencji poprawiającej kolory, a także z kilku filtrów i upiększania twarzy. Jest też grupowe selfie pozwalające wykonać kilka następujących po sobie fotografii i wybrania tej, która wyszła najlepiej.

AKUMULATOR

Xiaomi Mi 8 Lite jest wyposażony w akumulator o pojemności 3350 mAh. Możemy go naładować w szybki sposób za pomocą ładowarki obsługującą technologię Quick Charge 3.0 zakończonej przewodem z USB typu C.

A ile wytrzymuje bateria po jednym takim ładowaniu? W trybie mieszanym (naprzemiennie WiFi i transmisja danych, jasność automatyczna) czas na ekranie zazwyczaj oscylował w granicy 5,5 godziny, co pozwalało korzystać z urządzenia przez cały jeden dzień. Czas na ekranie wzrastał nawet do ponad 7 godzin przy korzystaniu cały czas z WiFi, natomiast przy samej transmisji i wyższym poziomie jasności spada do około 4 godzin.

Bateria w Xiaomi Mi 8 Lite jest więc wystarczająca do codziennego użytkowania, ale na więcej niż jeden dzień (no, maksymalnie 1,5) normalnego użytkowania nie ma co liczyć.

PODSUMOWANIE

Xiaomi Mi 8 Lite aktualnie kosztuje około 1150 złotych. W tej cenie jest to dobra propozycja sprzętu, ale jednocześnie niczym nie wyróżnia się na tle konkurencji. Oklepana bryła urządzenia, drobne problemy z systemem, jedynie dobra jakość zdjęć jakoś nie wpływają w żaden sposób na pozytywną ocenę tego smartfona. Oprócz tego są delikatne problemy z Bluetooth i GPS, które mogą przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. W Mi 8 Lite nie znajdziemy też złącza słuchawkowego ani NFC, co może być dodatkowym minusem.

Xiaomi Mi 8 Lite / fot. Kacper Żarski (tabletowo.pl)

Do pozytywów zaliczę baterię, która jest całkiem wydajna oraz funkcjonalną nakładkę systemową z obsługą gestami. Płynność działania też jest na niezłym poziomie, co zapewnia niezły komfort pracy. Fajnie też, że producent dodaje w zestawie etui, które skutecznie chroni obudowę przed rysami, przynajmniej na tyle.

Ogólnie wiec mówiąc – Xiaomi Mi 8 Lite jest niezły, ale do ideału sporo mu brakuje. Dla niektórych osób może to być dobra propozycja smartfona, ale z drugiej strony dla części występujące braki mogą mocno przeszkadzać.

A co Wy myślicie o tym smarfonie? Sprawdziły się w Waszym codziennym użytkowaniu, czy raczej skłanialibyście się do zakupu czegoś innego?

Xiaomi Mi 8 Lite w sklepie Media Expert

Spis treści:

 1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
 2. Działanie. Oprogramowanie. Skaner linii papilarnych
 3. Bateria. Aparat. Podsumowanie
6.8 Ocena (1-10)

WYŚWIETLACZ
8
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
8.5
OPROGRAMOWANIE
6.5
AKUMULATOR
6.5
MULTIMEDIA
7.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
4.5
APARATY
6.5
JAKOŚĆ WYKONANIA
7
WZORNICTWO
6.5
Plusy
 • Płynnie działający system
 • Funkcjonalna nakładka z ciekawymi gestami
 • Niezły wyświetlacz
 • Etui w zestawie
Minusy
 • Brak NFC
 • Brak złącza słuchawkowego
 • Problem z GPS i Bluetooth
 • Przycinki klawiatury
 • Oklepana bryła urządzenia
Dodaj swoją recenzję  |  Read reviews and comments
Następna strona
oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona