Recenzja Wacom Bamboo Stylus. Najlepszy rysik do iPada

Linia prosta, elipsa i krzywa. Zmienię grubość i przeźroczystość pędzla, czas na cieniowanie. Skończone. Z palety wybiorę biały kolor, zęby tego potwora nie mogą być żółte! Dwoma palcami powiększam obraz i końcem rysika, piksel po pikselu, wypełniam drobne przestrzenie pomiędzy konturami kłów kreatury. Ładnie to wygląda, ale czegoś mi brakuje. Światłocień!

Szczypię ekran, by oddalić widok i przenieść się w inne miejsce. Ustawiam znikomą przeźroczystość pędzla i rozpoczynam rysowanie rysikiem zanikających smug na grzbiecie potwora. Po zakończonej pracy z uśmiechem na ustach oglądam dzieło, wciskam przycisk Home i zamykam aplikację.

Spod mojej ręki właśnie wyszedł kolejny wytwór wyobraźni, narysowałem go rysikiem Wacom Bamboo Stylus – najlepszym, według mnie, akcesorium dla Apple iPada.

Wacom słynie z najlepszych na rynku tabletów graficznych, dlatego informacja, że wkrótce w sprzedaży ma pojawić się Bamboo Stylus, rysik dedykowany Apple iPadowi i innym tabletom wyposażonym w pojemnościowy ekran dotykowy, niezmiernie mnie uradowała. Z niecierpliwością czekałem na pojawienie się tego akcesorium w Polsce i, gdy ten dzień już nadszedł, przesyłkę ze stylusem. Miałem wysokie oczekiwania i nie zawiodłem się; Wacom to jeden z najbardziej szanowanych przeze mnie producentów elektroniki, którego urządzenia są najwyższej jakości i zapewniają funkcjonalność niespotykaną u konkurencji.

Informacje ogólne

Bamboo Stylus został wyprodukowany w Japonii z materiałów najwyższej jakości. Jego główna część wykonana została z polerowanego metalu pokrytego matowym, czarnym lakierem, a dwie pozostałe, górna i dolna, z podobnego materiału, ale błyszczącego. Górna część kryje spinacz za pomocą którego możemy przymocować rysik do kieszonki koszuli lub, jak ja to zwykłem robić, do etui iPada. Aby całkowicie go zdemontować, wystarczy odkręcić zaślepkę i wyjąć spinacz.

Dolna część zawiera rysik właściwy, czyli miękką, gumową poduszeczkę fakturą imitującą ludzką skórę. Dzięki takiemu rozwiązaniu iPad rozpoznaje końcówkę jako ludzki palec i pozwala na bardzo dokładną obsługę ekranu. Podobnie jak w przypadku spinacza, gumową poduszeczkę można zdemontować lub wymienić w razie uszkodzenia poprzez odkręcenie dolnej, lejkowatej części obudowy.

Bamboo Stylus nie posiada żadnych przycisków fizycznych. Nie uznaję tego za wadę, ponieważ na rynku nie ma podobnego urządzenia, które byłoby wyposażone w ten luksus. Miło byłoby zwiększać lub zmniejszać rozmiar pędzla za pomocą przycisków na rysiku, zamiast za każdym razem dotykać odpowiedniej funkcji na ekranie tabletu. Takie rozwiązanie znalazło się w prawdziwych, profesjonalnych tabletach graficznych, które, pod względem funkcjonalności, znacznie przewyższają tablety multimedialne.

Jak już wcześniej wspomniałem, stylus jest bardzo lekki i poręczny. Średnica rysika to 9 mm, długość 12,8 cm, a jego waga wynosi jedynie 18,9 g. Dzięki metalom z jakich został wykonany, po wzięciu rysika w dłoń ma się wrażenie solidności, a stylus bardzo naturalnie leży w dłoni – jak prawdziwy długopis.

Czułość, dokładność i zastosowanie

Rysikiem Bamboo Stylus można nie tylko rysować, malować i pisać w przeróżnych aplikacjach, ale także obsługiwać interfejs iPada tak, jak się to robi palcem. Zauważyłem, że Bamboo Stylus znajduje również zastosowanie w grach typu match-three, gdzie precyzja dotyku ma kolosalne znaczenie.

Teraz najważniejsze – jak czuły i dokładny jest Bamboo Stylus?
Bardzo. iPad interpretował miękką poduszkę końcówki urządzenia jako ludzki palec. Podczas testu nie zdarzył mi się przypadek nierozpoznania lub „martwego dotyku”, czyli braku reakcji na zetknięcie rysika z powierzchnią ekranu.

To naturalne, że stylus pokazywał się od najlepszej strony w aplikacjach służących do rysowania oraz pisania. Testowałem go w programach Sketchbook Pro, Procreate i Handrwriting. Szkice wykonane Bamboo Stylusem były naprawdę dobre, a pismo czytelne. Przykłady prac wykonanych Bamboo Stylusem możecie zobaczyć na zdjęciach w galerii poniżej.

Werdykt Sędziego

Jeżeli szukacie eleganckiego, dokładnego i wykonanego z najwyższej jakości materiałów rysika dla Waszego iPada – Wacom Bamboo Stylus jest dla Was. Nie zawiedzie w żadnej sytuacji, a dzięki zintegrowanemu spinaczowi może zostać przymocowany do kieszeni, okładki zeszytu lub etui tabletu. Dla mnie jest idealny i swoje pieniądze wolę wydać na produkt, o którym wiem, że jest dopracowany w najmniejszym detalu i wyprodukowany przez koncern, do którego mam zaufanie.

Zalety

  • elegancki design,
  • metalowe materiały obudowy,
  • wymienne gumowe końcówki,
  • spinacz,
  • świetna czułość i mechaniczna integracja z iPadem.

Wady

  • cena – 29,90€ (118 złotych)

Galeria

UWAGA! Już niedługo konkurs, w którym będzie można wygrać dwa rysiki Wacom Bamboo Stylus i nie tylko! :)