Recenzja Nous NS 5004 – taniej nowości, która wkrótce trafi do sprzedaży w Polsce

Działanie, oprogramowanie

Czterordzeniowy procesor Mediatek MT6737 1,25GHz i 2GB RAM to konfiguracja znana z nieco droższych smartfonów. Tym bardziej cieszy fakt, że Nous nie poszedł na łatwiznę i nie zdecydował się na skorzystanie z połowy pamięci operacyjnej – jestem przekonana, że wtedy byście go wyśmiali. Do kompletu mamy tu niestety starszą wersję Androida, tj. 6.0 Marshmallow, w dodatku raczej bez szans na aktualizację do Androida 7.0 Nougat.

A jak to wszystko działa? Cóż, zupełnie tak, jakbym się tego spodziewała po smartfonie za 399 złotych. Płynności pracy się tu nie spodziewajcie, bo wydajnością ten sprzęt nie grzeszy. Wymagające programy uruchamiają się długo, czasem nawet na pojawienie się klawiatury w przeglądarce internetowej czy w aplikacji SMS trzeba chwilę poczekać. Ale takie właśnie są uroki tanich smartfonów z tymi podzespołami – nie ma się co czarować. Mimo wszystko jednak odniosłam wrażenie, że propozycja Nous działa nieco lepiej niż inne modele w podobnej cenie.

Wyniki uzyskane przez NS 5004 w benchmarkach nie napawają optymizmem:
AnTuTu: 29782
Quadrant: 12135
Geekbench 4:
single core: 576
multi core: 1506
3DMark:
Ice Storm: 4205
Ice Storm Extreme: 2325
Ice Storm Unlimited: 3730

W gry takie jak Asphalt 8: Airborne czy Real Racing 3 na NS 5004 oczywiście pogracie, ale nie spodziewajcie się rewelacyjnych wrażeń graficznych i płynności – miejscami widać wyraźnie spadek klatek, co może trochę ograniczać przyjemność płynącą z gry.

Tu powinien znaleźć się akapit o oprogramowaniu, ale tym razem go nie będzie. Wszystko za sprawą tego, że w interfejsie Nous NS 5004 nie znajdziemy zbyt wielu smaczków. Tak naprawdę funkcje dodatkowe ograniczone są do harmonogramu włączania i wyłączania telefonu i drukowania. Nie ma tu żadnych gestów ani funkcji, przy których moglibyśmy się zatrzymać nieco dłużej. Podobnie zresztą jest z samymi aplikacjami – tu warto jedynie zwrócić uwagę na to, że są zdublowane (galeria / zdjęcia, odtwarzacz muzyczny / muzyka play, internet / Chrome).

Głośnik

Po tym niewielkim głośniku w bardzo tanim Nous NS 5004 nie spodziewałam się nic dobrego. Tymczasem muszę przyznać, że wydobywa się z niego po prostu przyjemnej jakości dźwięk. Warunek jest jeden – nie można go odtwarzać na maksymalnej głośności (która, co ważne, nie jest wcale przesadnie głośna); wtedy delikatnie charczy i zaczyna trzeszczeć. Jeśli jednak słuchamy muzyki na 80% skali – jakość potrafi pozytywnie zaskoczyć; pamiętając oczywiście o kwocie, jaką trzeba wyłożyć za ten smartfon – 399 złotych. W tej cenie trudno oczekiwać lepszej jakości – jest naprawdę dobrze.

Pamiętajcie jednak, by nie zagłuszać dźwięku – każdorazowe położenie telefonu na płaskiej powierzchni (biurko, blat czy choćby kanapa) tłumi wydobywający się z głośnika dźwięk.

Jakość dźwięku na słuchawkach jest lepsza niż na wbudowanym głośniku, aczkolwiek tu znowu muszę zaznaczyć, że głośność maksymalna do najgłośniejszych nie należy.

Zaplecze komunikacyjne:

  • LTE, jakość rozmów: brak odstępstw od normy – w żadną ze stron,
  • dual SIM: pozytywny jest fakt, że dual SIM nie jest hybrydowy – do dyspozycji mamy dwa gniazda: jedno microSIM, drugie nanoSIM; dual SIM niestety nie jest aktywny,
  • WiFi: brak problemów; siła sygnału metr od routera: -32 dBm, dziewięć metrów dalej: -59 dBm,
  • GPS: z Nous NS 5004 przejechałam kilkaset kilometrów i kilkukrotnie zdarzyło się, że po zjechaniu z wyznaczonej trasy dłuższą chwilę odnajdywał i wyznaczał nową; ogólnie jednak obeszło się bez większych problemów,
  • microUSB: nie obsługuje USB OTG,
  • microSD: NS 5004 oferuje 16GB pamięci wewnętrznej, co w jego cenie jest rzadko spotykane. Co ważne, pamięć można rozszerzyć dzięki slotowi kart microSD, który nie zabiera jednego ze slotów SIM – jak już wspominałam, nie ma tu hybrydowego dual SIM.

Test pamięci systemowej – AndroBench:
– szybkość ciągłego odczytu danych: 136,42 MB/s,
– szybkość ciągłego zapisu danych: 41,09 MB/s,
– szybkość losowego odczytu danych: 15,54 MB/s,
– szybkość losowego zapisu danych: 4,89 MB/s

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Głośnik. Zaplecze komunikacyjne
3. Aparat. Czas pracy. Podsumowanie. Alternatywy