Recenzja Nokii 8 – flagowiec z krwi i kości czy jednak czegoś mu brakuje?

Działanie, oprogramowanie

Swój egzemplarz testowy Nokii 8 dostałam już na polskiej premierze tego smartfona. Traf chciał, że po całym dniu spotkań mój poprzedni testowy telefon rozładował się, a wiecie, co zawsze robię w takiej sytuacji? Nie, nie podłączam powerbanku – po prostu zmieniam telefon, bo przecież kiedyś trzeba przetestować te wszystkie urządzenia, których recenzje sukcesywnie pojawiają się na Tabletowo. I wtedy właśnie „przesiadłam się” na Nokię 8. I muszę powiedzieć, że pod względem kultury działania polubiłam się z nią od razu. Serio.

Bardzo szybko musiałam skonfigurować smartfon i pobrać swój zestaw najważniejszych aplikacji, żeby odzyskać kontakt ze światem. I pomimo mojego wstępnego uprzedzenia (jakoś nieszczególnie „jarała mnie” ta Nokia, przyznaję), okazało się, że „Ósemka” jest bardzo przyjemnym telefonem, który działa szybko, wydajnie i, co najważniejsze, niezawodnie. I tak zostało już na cały okres testów – nie zdarzyła się żadna sytuacja, w której Nokia 8 postanowiłaby odmówić posłuszeństwa czy zwolnić. Kilka razy jednak wymusiła zamknięcie jakiejś aplikacji, ale to dosłownie kilka razy w ciągu kilku tygodni.

A wszystko za sprawą połączenia zestawu komponentów, po których po prostu nie można było się spodziewać gorszego działania. Sercem Nokii 8 jest bowiem ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 835 z Adreno 540, a do tego ma 4 GB RAM i system Android w wersji 7.1.1 Nougat. Co ważne, jest to czysty system, a Nokia ma dołożyć wszelkich starań, by była szybko aktualizowana do nowszych wersji – aktualnie czekamy na Androida Oreo.

Same wyniki uzyskiwane przez Nokię 8 w testach syntetycznych świadczą o tym, że mamy do czynienia z wydajnym smartfonem. A granie w jakiekolwiek gry na tym urządzeniu to naprawdę czysta przyjemność. Niezależnie od tego, czy odpalimy na nim Asphalt 8: Airborne, GTA San Adreas, Dead Triger 2 czy Real Racing 3, wszystkie działają aż miło.

Benchmarki:
AnTuTu: 175399
Quadrant: 37656
Geekbench 4:
single core: 1918
multi core: 6534
3DMark:
Ice Storm: 14334
Ice Storm Extreme: 14084
Ice Storm Unlimited: 40294

Oprogramowanie to nic innego jak czysty Android w wersji 7.1.1 Noguat z listą aplikacji wysuwaną od dołu i pełną gamą programów Google dostępną tuż po wyjęciu smartfona z pudełka (łącznie z Duo i Keep).

Z dodatkowych rzeczy mamy opcję wybudzania ekranu przez podwójne tapnięcie, zdecydowanie jak długo mają być podświetlone przyciski systemowe (zawsze lub 2 / 4 / 6 / 8 sekund) i w jakich scenariuszach ma świecić dioda powiadomień (połączenia, wiadomości, mejle, budzik, kalendarz czy wszystkie). Jest też tworzenie kont użytkowników i gościa oraz drukowanie. Bardziej jednak interesujące wydają się opcje ruchu (obróć, by odrzucić połączenie oraz wyciszanie dzwonka po podniesieniu telefonu) oraz gest uruchomienia aparatu, którym jest tak naprawdę standardowe dwukrotne kliknięcie przycisku zasilania (włącznika).

Zaplecze komunikacyjne:

  • LTE / jakość rozmów: stare, dobre Nokie, znane były z dobrej jakości rozmów – nie inaczej jest w przypadku Nokii 8 – rozmówcy nie narzekali na jakość rozmów, co dobrze świadczy o mikrofonie, podobnie ja nie miałam trudności ze zrozumieniem osób po drugiej stronie. Z utrzymywaniem połączenia danych również brak problemów,
  • dual SIM: niestety, hybrydowy, i kolejne niestety, standby; szkoda, że coraz mniej producentów implementuje aktywny dual SIM – to naprawdę rzadkość, nie tylko w średniej półce, ale też właśnie najwyższej,
  • Bluetooth, WiFi, GPS, NFC: wszystkie moduły działają jak najbardziej poprawnie,
  • USB typu C: za jego pomocą można ładować urządzenie, przesyłać dane z telefonu na komputer i odwrotnie, jak również podłączyć pendrive’a, dzięki wsparciu dla USB OTG,
  • slot kart microSD: z racji tego, że mamy tu slot hybrydowy, w jednej chwili możemy korzystać z dwóch kart nanoSIM lub zestawu nanoSIM i microSD. Biorąc jednak pod uwagę, że Nokia 8 ma 64 GB pamięci wewnętrznej (do wykorzystania przez użytkownika 50,7 GB), tak szybko nie da się jej zapełnić.

Test pamięci systemowej – AndroBench:
– szybkość ciągłego odczytu danych: 680,51 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 182,84 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 146,99 MB/s,
– szybkość losowego zapisu danych: 14,57 MB/s,

Głośnik

Umiejscowienie głośnika w smartfonie zawsze jest kwestią sporną. Zgodzicie się chyba jednak ze mną, gdy stwierdzę, że najgorzej jest, gdy znajduje się na obudowie z tyłu, a zaraz później – na dolnej krawędzi smartfona. W Nokii 8 głośnik jest mono i właśnie na dolnej krawędzi, co dla wielu będzie sporym minusem. Raz, że umieszczając telefon w wielu uchwytach samochodowych będziemy powodować zagłuszanie wydobywającego się dźwięku, a dwa – analogiczna sytuacja będzie miała miejsce podczas grania czy oglądania wideo na YouTube, trzymając telefon z dolną krawędzią przy lewej dłoni (polecam odwrotnie, wtedy głośnik jest trudniej zasłonić wewnętrzną stroną dłoni).

Sama jakość dźwięku oceniam bardzo dobrze – nawet na najgłośniejszym ustawieniu nie słychać przesterowań ani charczenia. Dźwięk jest czysty, dialogi wyraźnie słyszalne – dźwięk jest po prostu przyjemny dla ucha. Podobnie jest zresztą po podłączeniu do Nokii 8 słuchawek (a że na szczęście jest tu 3.5 mm jack audio, można to zrobić ze swoimi ulubionymi słuchawkami bez potrzeby podłączania specjalnego adaptera / przejściówki).

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne. Głośnik
3. Czytnik linii papilarnych. Bateria. Aparat. Podsumowanie

Szukasz smartfona dla siebie? Zajrzyj do oferty Komputronika!