Recenzja tabletu Modecom FreeTab 1002 IPS X2 z klawiaturą Bluetooth

Tym razem w moje ręce trafił tablet firmy Modecom, który dostępny jest wraz z bezprzewodową klawiaturą, chroniącą urządzenie podczas transportu. Mowa o modelu FreeTab 1002 IPS X2, charakteryzującym się 10.1-calowym wyświetlaczem IPS oraz dobrze znanym czytelnikom Tabletowo.pl, dwurdzeniowym procesorem Rockchip RK3066. Jeśli jesteście ciekawi, jak sprzęt sprawuje się podczas codziennego użytkowania, zapraszam do przeczytania poniższej recenzji.

Parametry techniczne Modecom FreeTab 1002 IPS X2

 • dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 (Cortex-A9) z Mali400 MP4,
 • 1 GB RAM,
 • ekran IPS 10.1” 1280 x 800 pikseli,
 • 16 GB pamięci wewnętrznej,
 • slot kart microSD,
 • port microUSB,
 • WiFi,
 • Bluetooth,
 • aparat 5 Mpix,
 • kamerka 2 Mpix,
 • akumulator o pojemności 6200 mAh,
 • Android 4.1.1 Jelly Bean,
 • wymiary: 266 x 175 x 9,7 mm,
 • waga: 620 g / 900 g z klawiaturą.

BUDOWA

Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 to przyzwoity sprzęt pod względem wykonania oraz użytych do produkcji obudowy materiałów, choć tym, co najbardziej rzuca się w oczy po otwarciu pudełka, są dość grube ramki okalające 10.1-calowy wyświetlacz, którym daleko do tych w testowanym w ostatnim czasie Pipo Max-M9. Jest to jednak starsza generacja tabletu, dlatego też nie uważam tego za wielki minus, gdyż sprzęt leży pewnie w dłoniach, a jego waga (620 gramów) nie wpływa na komfort pracy, o ile nie próbujemy korzystać z Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 jedną ręką.

Do wykonania obudowy producent wykorzystał tworzywo sztuczne oraz stop aluminium. Takie połączeniu prezentuje się całkiem elegancko. Niestety patrząc na spasowanie poszczególnych elementów, no cóż, tutaj Modecom się nie popisał, gdyż wystarczy spojrzeć na szczeliny przy klawiszach głośności, w które bez najmniejszego problemu wchodzi paznokieć. Podobnie sytuacja ma się na dolnej krawędzi, gdzie aluminiowa pokrywa łączy się z tworzywem, przez co mocniejsze ściśnięcie powoduje skrzypienie. Nie wpływa to jednak na użytkowanie oraz mam nadzieję, że jest to przypadłość tylko testowanego egzemplarza.

Porty oraz złącza komunikacyjne ulokowane zostały na lewej krawędzi, z czego większość z nich została skryta pod plastikową maskownicą, zaś gniazdo ładowania, wyjście słuchawkowe w standardzie minn-jack 3.5 mm oraz mikrofon nieco niżej. Na górnym obrzeżu po lewej stronie umieszczony został przycisk Power, który służy również do wybudzania i usypiania urządzenia, a także klawisze do regulacji głośności. Na prawym boku (trzymając tablet w pozycji domyślnej), znajdziemy dwa głośniki stereo, z który wydobywają się w głównej mierze wysokie tony, przez co dźwięk nie jest przyjemny dla ucha.

Ponadto na wyposażeniu nie zabrakło miejsca dla 2-megapikselowej kamery dedykowanej połączeniom wideo umieszczonej na górnej ramce okalającej 10.1-calowy wyświetlacz oraz aparatu głównego o matrycy 5 Mpix, występującego w towarzystwie srebrnej obwoluty, który znajduje się w górnej części tylnego panelu.

W zestawie sprzedażowym wraz z tabletem znajdziemy bezprzewodową klawiaturę Bluetooth, dzięki czemu funkcjonalność urządzenia została znacznie rozszerzona. Wykonana z tego samego tworzywa, co Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 klawiatura, posiada wcięcie do osadzenia tabletu, w którym znalazły się gumowe wstawki. Dzięki czemu sprzęt stabilnie stoi, oparty o nieregulowaną podpórkę. Akcesorium stanowi również ochronę dla wyświetlacza podczas transportu, gdyż zostało tak zaprojektowane, aby można było wpuścić tablet do środka.

Klawiatura w układzie wyspowym oferuje kilka dodatkowych udogodnień, gdyż producent doposażył ją w klawisz funkcyjny Fn. Nie zabrakło klawiszy kierunkowych, a także skrótów do często wykorzystywanych funkcji systemu Google Android oraz aplikacji, wśród których należny wymienić – odtwarzacz muzyki, przeglądarkę internetową, kalkulator, klawisze do sterowania odtwarzaczem, blokadę tabletu oraz przyciski do regulowania głośności. Przy jej wykorzystaniu możemy oczywiście wprowadzać polskie znaki, a samo pisanie jest wygodne, choć przy szybkim wprowadzaniu tekstu zdarza się, że znaki się gubią. Ponadto nie zabrakło skrótów klawiszowych Kopiuj, Wklej, Wytnij, choć te nie zadziałają w przeglądarce internetowej.

Akcesorium posiada również port microUSB służący do ładowania akumulatora osadzonego w klawiaturze, a także dwa przyciski – Power oraz Connect, nad którymi znajdują się dwie diody LED, sygnalizujące odpowiednio stan baterii oraz status połączenia. Trzeba przyznać, że bateria jest w stanie zapewnić naprawdę długi czas pracy, gdyż przestała współpracować po około 40 godzinach. Na koniec warto dodać, że można ją sparować z dowolnym urządzeniem wspierającym komunikację Bluetooth, choć nie w każdym przypadku będziemy w stanie wprowadzić polskie znaki.

WYŚWIETLACZ

Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 wyposażony został w 10.1-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS, na którym obraz prezentowany jest w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, zaś jego obsługa może odbywać się przy maksymalnie 10-punktowym nacisku, dzięki czemu bez najmniejszego problemu możemy poruszać się po stronach internetowych czy też obsługiwać system. Matryca cechuje się równomiernym podświetleniem, dobrym odwzorowaniem barw, a także stosunkowo szerokimi kątami widzenia, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z urządzenia nawet w szerszym gronie.

Podświetlenie, choć do najlepszych nie należy, zapewnia komfortową pracę przy 30/40-procentowych wartościach, a w takim wypadku pozostaje pewien zapas, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jasności do własnych upodobań. Na koniec warto dodać, że do uzyskania efektu rozmycia należy użyć naprawdę dużego nacisku, za co firmie Modecom należy się plus.

WYPOSAŻENIE / KOMUNIKACJA

Trzeba przyznać, że wyposażenie choć nie jest imponujące, to wychodzi ponad standard niskobudżetowych produkcji, gdyż z uwagi na wspomnianą już klawiaturę nasz tytułowy bohater wyposażony został w Bluetooth. Oczywiście do pełni szczęścia zabrakło odbiornika GPS oraz wbudowanego modemu 3G, jednak w przypadku tego drugiego z odsieczą nadchodzi port microUSB, gdyż po wykorzystaniu odpowiedniej przejściówki możliwe jest podłączenie zewnętrznego modemu. Wspomniany port oferuje funkcję OTG, toteż nie omieszkałam standardowo podłączyć zewnętrznego dysku, który został rozpoznany prawidłowo, a treści na nim przechowywane wczytywane były bez opóźnień. Kopiowanie pliku o wielkości 1 GB jak zaraz się przekonacie jest dość mozolne i w tym czasie z pewnością zdążycie zrobić sobie herbatę lub kawę, gdyż z komputera na tablet trwało to aż 203 sekundy, zaś odwrotnie 98 sekund. Pod wspomnianą zaślepką znalazło się również miejsce dla slotu microSD obsługującego karty o pojemności do 32 GB (dane producenta), a także wyjścia miniHDMI.

Komunikację bezprzewodową zapewnia również karta sieciowa WLAN pracująca w standardzie IEEE 802.11 b/g/n, która sprawuje się bardzo dobrze. Nie odnotowałam niestabilności, ani zrywania połączenia bez względu na to, czy tablet znajdował się metr, czy też dalej od routera. W ustawieniach znaleźć można funkcję odpowiedzialną za tryb pracy karty w trybie uśpienia.

Siła sygnału WiFi

Metr od routera

10 metrów od routera

Modecom FreeTab 1002 IPS X2 – 38 dB – 71 dB
Vido N80RK – 47 dB – 68 dB
Pipo Max-M9 – 37 dB – 68 dB
Onda V812 – 52 dB – 69 dB
Cube U30GT2 – 40 dB – 70 dB
Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo – 49 dB – 69 dB
NavRoad Nexo 3G
– 41 dB – 70 dB
Ainol Novo 10 Hero – 44 dB – 66 dB

SYSTEM

Dla jednych archaizm, dla innych w dalszym ciągu jedna z najlepszych konfiguracji sprzętowych. Tak można określić podzespoły zaimplementowane w modelu FreeTAB 1002 IPS X2, gdyż sprawną pracę systemu Google Android 4.1.1 Jelly Bean zapewnia dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 o częstotliwości taktowania 1.6 GHz, zaś za grafikę odpowiedzialny jest 4-rdzeniowy chip Mali400 MP4, wspierany przez 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Na aplikacje oraz dane użytkownika zarezerwowanych zostało 16 GB wbudowanej pamięci. Ta została rzecz jasno podzielona na pamięć wewnętrzną – 0,98 GB oraz pamięć NAND FLASH o wielkości 13.26 GB, którą wykorzystać można na wszelkiego rodzaju multimedia oraz dane aplikacji.

Działanie systemu jest płynne i naprawdę nie ma się do czego przyczepić w tej kwestii, gdyż podczas dość długiego testowania nie zdarzyło mi się, aby ten zawiesił się na dłuższą chwilę czy też aplikacje wymuszały zamknięcie. Jest to jednak zasługa nie tylko firmy Modecom, ale również sprawdzonego układu, na którym tablety produkowane są już od dłuższego czasu, niemniej jednak należy się pochwała. Zadyszki? Oczywiście się zdarzały, ale jedynie podczas uruchamiania wymagających gier, o czym nieco później. Stockowa przeglądarka internetowa szybko wczytuje strony, również te bogate w treści i wspiera technologię Adobe Flash Player (sprawdzane na stronie tabletflashgames.com). Do wprowadzania tekstu oprócz wspomnianej fizycznej klawiatury mamy do dyspozycji standardową 4-rzędowa klawiaturę ekranową, która posiada szeroko rozstawione przyciski, dzięki czemu wprowadzenie znaków jest wygodne. Przeszkadzają jednak grube ramki boczne okalające wyświetlacz.

BENCHMARKI

Generalnie konfiguracja sprzętowa umożliwi uruchomienie nawet tych bardziej wymagających tytułów dostępnych w Google Play, jak chociażby Dungeon Hunter 4, Dead Trigger, Need for Speed Most Wanted, czy też Real Racing, choć zdarzają się małe przycięcia, to jednak nie wpływają one na ogólną rozgrywkę. A w takim wypadku gry pokroju Angry Birds oraz Benji Bananas nie sprawiają problemów Modecom FreeTab 1002 IPS X2.

 • AnTuTu: 10042
 • Quadrant: 3644
 • An3DBench: 7134
 • An3DBenchXL: 34041
 • Vellamo: HTML5: 1460, metal:497
 • CF-Bench: 12342, 3763, 7194
 • NenaMark1: 69,4 fps
 • NenaMark2: 53,3 fps

MULTIMEDIA

Tablet bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów. Bez większych problemów przeszedł testowanie standardowym zestawem próbek wideo, gdyż były one nie tylko szybko wczytywane, ale również w płynny sposób odtwarzane. Jeśli korzystacie z aplikacji typu ipla, TVNPlayer, to Modecom FreeTab 1002 IPS X2 również Was nie zawiedzie. Ponarzekać mogę jedynie na niskiej jakości głośniki. Jak wspomniałam już wcześniej, w ich brzmieniu dominują wysokie tony, toteż nie jest ono przyjemne dla ucha.

 • Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): nie odtworzył / MX Player: płynnie, z dźwiękiem,
 • Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
 • Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): płynnie, lekki brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem,
 • Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
 • Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie,
 • Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie,
 • Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie,
 • Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
 • hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): płynnie,
 • Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami.

APARAT

Niestety po raz kolejny okazuje się, że aparat w tablecie jest raczej dla ozdoby i nigdy nie zastąpi nawet najprostszej kompaktówki czy też tego wbudowanego w smartfon. Zdjęcia wykonane 5-megapikselowym aparatem głównym, jaki znajdziemy w tablecie Modecom FreeTAB 1002 IPS X2, są przeciętnej jakości i raczej nie będziecie chcieli chwalić się nimi swoim znajomym czy też publikować na portalach społecznościowych. Dość mało rozbudowane funkcje aparatu głównego nie poprawiają jego sytuacji, gdyż znajdziemy zaledwie możliwość zmiany rozdzielczości, zapis lokalizacji, balans bieli, a także wybór scenerii. Dodatkowo aparat pozwala nagrać materiały wideo w jakości VGA (640 x 480 pikseli). Bez wątpienia jest jedna z najsłabszych cech naszego tytułowego bohatera.

AKUMULATOR

Pod aluminiową pokrywą skrywa się litowo-jonowy akumulator o pojemności 6200 mAh, który przy jasności ustawionej na maksymalną wartość, aktywnym połączeniu Bluetooth oraz karty sieciowej pochłonął 15% w ciągu godziny, zaś pełne rozładowanie nastąpiło po około czterech godzinach pracy. W tym czasie pisana była recenzja, którą właśnie czytacie oraz włączona synchronizacja w tle. Podczas odtwarzania materiałów wideo w jakości Full HD (1920 x 1080 pikseli) przy pełnej jasności i nieaktywnej łączności bezprzewodowej, w ciągu godziny zużyte zostało natomiast 8%. W przypadku godzinnego surfowania po Internecie ubytek wyniósł 25%, zaś podczas rozrywki w grach – 18%.

PODSUMOWANIE

Pod względem działania, Modecom FreeTab 1002 IPS X2 mnie nie zawiódł. Tablet umożliwia komfortową pracę oraz rozrywkę w postaci surfowania po sieci, oglądania filmów w wielu formatach, a także rozgrywkę w grach, nawet tych bardziej wymagających. Dodatkowo na jego korzyść przemawia obecność bezprzewodowej klawiatury Bluetooth oraz dobry akumulator. Do wad z całą pewnością zaliczyć mogę jakość wykonania testowanego egzemplarza, jak również marny aparat główny.

Plusy:

 • wbudowany Bluetooth,
 • bezprzewodowa klawiatura w zestawie sprzedażowym,
 • stabilnie działający system.

Minusy:

 • jakość wykonania,
 • niskiej jakości głośniki,
 • słaby aparat.

Braki:

 • GPS,
 • 3G.

Cena detaliczna Modecom FreeTab 1002 IPS X2 wynosi 799 złotych.