Recenzja Samsunga Galaxy A5 2016

Skaner linii papilarnych

W Galaxy A5 2016, w przeciwieństwie do Galaxy A3 2016, znajdziemy czytnik linii papilarnych wbudowany w przycisk Home. Zapewne jesteście ciekawi jak działa w porównaniu z Galaxy S6 czy Galaxy S6 edge+, którego używam na co dzień. Podczas testów zauważyłam, że działa szybko, ale nie aż tak, jak we wspomnianych modelach. Trzeba jednak zejść na ziemię – podczas codziennego użytkowania nie robi to prawie żadnej różnicy. Co ważniejsze jednak, dokładność odczytywania odcisków palców jest wysoka, a konieczność ponawiania próby użycia skanera zdarzała mi się bardzo rzadko.

Reklama

samsung-galaxy-a5-2016-fot-14

Skanera, jak we wcześniejszych smartfonach koreańskiego koncernu, można użyć w trzech scenariuszach: do odblokowywania ekranu, logowania do witryny oraz weryfikacji konta Samsung. Hasło dodatkowe musi składać się z co najmniej sześciu znaków, w tym jednej litery i jednej cyfry (ma to być zmienione w nowym interfejsie, który zadebiutuje w Marshmallow).

samsung-galaxy-a5-2016-fot-09

Aparat

Wiadomym było, że w Galaxy A5 nie zostanie umieszczona matryca z Galaxy S6 (16 Mpix f/1.9). Można było mieć przez to wątpliwości czy aby na pewno ta gorsza będzie zapewniać odpowiednio wysoką jakość zdjęć. Cóż, według mnie tak właśnie jest, o czym możecie się przekonać oglądając zdjęcia poniżej.

Mamy tu aparat 13 Mpix f/1.9 z tyłu (13 Mpix 4:3 lub 9,6 Mpix 4:3) z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) i kamerkę 5 Mpix f/1.9 z przodu. Oczywiście nie mogło zabraknąć możliwości uruchamiania aplikacji aparatu za pomocą dwukrotnego kliknięcia przycisku Home – świetne rozwiązanie, które uzależnia i, co najważniejsze, bardzo sprawnie działa. Wśród trybów znajdziemy tryb profesjonalny, aczkolwiek w stosunku do flagowych smartfonów został on dość mocno odchudzony – do opcji zmiany ISO, balansu bieli i wartości ekspozycji, a także trybu pomiaru (punktowy, matrycowy lub centralnie wyważony).

Zdjęcia, w mojej ocenie, wychodzą bardzo dobrej jakości. W dobrych warunkach oświetleniowych trudno się do czegokolwiek przyczepić – tu warto zwrócić uwagę na świetny tryb HDR, natomiast o zmroku lub nocą świetnie sprawdza się tryb nocny, co zresztą świetnie obrazuje poniższy zestaw zdjęć. Gorzej aparat radzi sobie z łapaniem ostrości podczas fotografowania obiektów z bliska, a także sama przednia kamerka jest dość marna – postać jest ostra, z kolei tło – często słabej jakości.

Galaxy A5 2016 nagrywa wideo w jakości Full HD (30 kl/s) zarówno tylnym, jak i przednim obiektywem.

Przykładowe wideo:

Kamerka przednia:

Spis treści:

1. Wideorecenzja. Wzornictwo. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie
3. Skaner linii papilarnych. Aparat
4. Czas pracy. Podsumowanie. Plusy i minusy