Recenzja Samsung Gear Fit 2. Opaski, która pomoże Ci być fit

Nie lubię być więźniem powiadomień. Ale czy tego chcę, czy nie, zmusza mnie do tego sposób, w jaki pracuję. Nie bez powodu kilka miesięcy temu zagościł na moim nadgarstku Gear S2, a i chętnie testuję inne zegarki i opaski inteligentne. Gdy trafił do mnie Gear Fit 2 nie kryłam zadowolenia. Byłam bardzo ciekawa, jakie postępy poczynił Samsung w ciągu dwóch lat od wypuszczenia pierwszej generacji. Nie myliłam się – różnice są kolosalne, a sama opaska – zdecydowanie warta zainteresowania.

Wzornictwo i jakość wykonania

Gear Fit 2 czerpie pełnymi garściami z wzornictwa Gear Fit pierwszej generacji. Widać jednak, że koreański koncern mocno dopracował detale, dzięki czemu teraz mogę powiedzieć, że opaska ta trafiła w mój gust (co nie padło z moich ust przy Gear Fit dwa lata temu). Zmienione zostało zapięcie (zamiast dwóch bolców jest jeden), a sam ekran jest nieco mniejszy (1,5″ vs 1,84″), co wpłynęło na zmniejszenie wymiarów głównej części urządzenia, a to z kolei – na większy komfort noszenia opaski. Odnoszę wrażenie, że teraz dużo lepiej przylega do nadgarstka, dzięki czemu nosi się ją po prostu wygodniej.

Pasek wykonany jest z gumy, jak się domyślam antyalergicznej, która jest bardzo dobrej jakości i przyjemna w dotyku. Nie jest lepem na kurz, jak ma to miejsce w przypadku gumowego paska w innym sportowym urządzeniu noszonym, jakim jest Lenovo Moto 360 Sport. Zapięcie jest solidne i podczas testów nie zdarzyło się, by samo się rozpięło – zarówno podczas chodzenia, noszenia ciężkich toreb czy wykonywania innych czynności. Pasek jest wymienny – wypina się go na tej samej zasadzie, jak w Gear S2.

Gear Fit 2 jest dostępny w dwóch wielkościach: M i L. Mi w udziale przypadło testowanie większej wersji, ale spokojnie mogłaby do mnie trafić wersja mniejsza, bo tą większą zapinam na drugi otwór (z 10 dostępnych). W wersji L obwód nadgarstka, na jakim zapnie się opaska, to 155 – 210 mm, natomiast przy eMce to 125 – 170 mm. Pozostałe wymiary opaski to 51,2 x 24,5 mm. Jeśli chodzi o wersje kolorystyczne, zapowiedziane zostały trzy: czarna, niebieska i różowa, aczkolwiek w Polsce na razie dostępna jest tylko pierwsza z nich.

Design czarnego Gear Fit 2 jest połączeniem prostoty, sportowego stylu i lekkiej nuty elegancji. To sprawia, że pasuje do każdego rodzaju ubioru.

Samsung Gear Manager

Gear Fit 2 jest kompatybilny ze smartfonami z Androidem (od 4.4 w górę), z minimum 1.5GB RAM-u. Tak wynika z teorii. W praktyce jednak, jak poinformował nas jeden z Czytelników, występujący z w komentarzach jako Wojciech Pitra, w przypadku OnePlus X wszelkie próby połączenia z opaską kończą się fiaskiem – mimo, że wszelkie założenia techniczne spełnia.

Ja osobiście testowałam opaskę w połączeniu z Alcatelem Pop 4S. Po pobraniu aplikacji Samsung Gear musiałam ściągnąć kolejne dwie (z racji tego, że to nie smartfon Samsunga): Gear Fit 2 Plugin oraz Samsung Accessory Service. Po wykonaniu tego kroku opaska się połączyła z telefonem i mogłam bezproblemowo zacząć z niej korzystać.

Sama aplikacja Samsung Gear pozwala nam mocno spersonalizować opaskę. To właśnie tu wybierzemy, z których programów zainstalowanych na telefonie chcemy otrzymywać powiadomienia, zmienimy układ aplikacji, prześlemy muzykę do pamięci wewnętrznej Gear Fit 2 (4GB), znajdziemy opaskę oraz przejdziemy do sklepu z aplikacjami i tarczami – Galaxy Apps. W sklepie aplikacji jest jak na lekarstwo: stoper, minutnik, Fit Evolution, Golf Navi, Workout Trainer for Samsung oraz Health apps. Nie ma Spotify, na które tak bardzo liczyłam… Ma się jednak pojawić w lipcu i jest to oficjalna informacja. Liczba dostępnych aplikacji ma ale rosnąć.

Z poziomu Samsung Gear ustawimy możliwość ograniczania powiadomień, czyli wyłączania wyświetlania powiadomień na Gear Fit 2, gdy korzystamy z telefonu czy włączania ekranu, gdy pojawiają się nowe powiadomienia. Za jej pomocą ustawimy również szablony szybkich odpowiedzi (maks. 20 znaków) oraz zmienimy stan połączenia opaski – Bluetooth i/lub połączenie zdalne przez WiFi.

Obsługa Gear Fit 2

Na prawej krawędzi mamy dwa przyciski: u góry wstecz (i, niestety, to jedyna opcja, by się cofać – nie można tego zrobić w żaden sposób przeciągając palec po ekranie), na dole – włącznik, który służy również jako Home. Opaskę włączamy zatem dolnym przyciskiem. Po chwili ukazuje się ekran główny, który wyświetla wybraną tarczę, wyświetlającą godzinę, liczbę kroków i inne dane, w zależności od ustawionej jednej z 144 dostępnych aktualnie w Galaxy Apps. W moim przypadku była to tarcza o prostej nazwie „Podsumowanie fitness”, która zawierała dodatkowo liczbę pięter. Tarcze możemy zmieniać przez dłuższe przytrzymanie palca na ekranie – tu dostępnych jest tylko kilka zapisanych wcześniej a z poziomu Galaxy Apps możemy dokupić płatne tarcze.

Niezależnie od ekranu, na którym w danej chwili się znajdujemy, możemy przejść do belki wysuwanej z góry. Ta wyświetla nam stan połączenia opaski z telefonem, poziom naładowania baterii, możliwość zmiany jasności ekranu, włączenia trybu Nie przeszkadzać oraz przejścia do odtwarzania muzyki (zdalne sterowanie muzyką z telefonu lub utworami wgranymi do pamięci opaski).

Z ekranu głównego możemy przejść do powiadomień – przesuwając palec w prawą stronę. Przesuwając palec w lewo, przenosimy się do poszczególnych pulpitów: liczby spalonych kalorii, treningu, liczby kroków, liczby pięter, pulsometru, rejestru spożycia wody i/lub kofeiny (te dane musimy wprowadzać ręczenie).

Będąc na ekranie głównym, możemy przejść do menu Gear Fit 2 – wystarczy skorzystać z dolnego przycisku. Tam z kolei mamy: ustawienia oraz zainstalowane aplikacje: odtwarzacz muzyki, raport 24-godzinny, ćwiczenie, kroki, piętra, puls, Razem, woda, kofeina, znajdź telefon, minutnik i stoper. Poniżej pokrótce opisałam najważniejsze informacje na ich temat.

Ustawienia

Ustawienia podzielone są na następujące działy:

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Samsung Gear. Obsługa Gear Fit 2. Ustawienia
2. Powiadomienia. Ćwiczenia, treningi i GPS. Pulsometr i aplikacja Puls
3. Monitorowanie aktywności i monitorowanie snu. S Health – bez tej aplikacji ani rusz
4. Czas pracy. Najważniejsze aplikacje. Rabat dla Czytelników!

Powiadomienia

Powiadomienia to jedna z najważniejszych funkcji opasek inteligentnych – o ile nie najbardziej istotna. W przypadku Gear Fit 2 z poziomu aplikacji Samsung Manager decydujemy, z których aplikacji chcemy otrzymywać alerty. Przychodzi powiadomienie (około sekundy opóźnienia względem dźwięku w telefonie), opaska wibruje, podnosimy rękę, powiadomienie się pojawia i rozwija automatycznie. Jeśli to dłuższa wiadomość czy mejl, naturalnie trzeba przesunąć palcem po ekranie, żeby zobaczyć całą treść. W mejlach jest ograniczenie znakowe (400 znaków bez spacji), żeby zobaczyć pełną treść, trzeba otworzyć aplikację na telefonie.

Wybrane powiadomienia wyglądają następująco:

Wygląda to tak (przepraszam za jakość):

Ktoś pytał czy jeśli mamy podłączone słuchawki bezprzewodowe do opaski, to są dostępne powiadomienia słowne. Niestety, nie ma takiej możliwości.

Ćwiczenia, treningi i GPS

Dla wielu to właśnie ta funkcja Gear Fit 2 będzie najważniejsza. Na początek ustawiamy czy GPS ma być włączony czy nie. Wybieramy typ aktywności spośród 14 dostępnych: bieganie, chód, piesza wycieczka, kolarstwo, stepper, rower treningowy, orbitrek, bieżnia, wykroki, brzuszki, przysiady, pilates, joga, ergometr, inny trening. Później decydujemy się na cel treningu – przy bieganiu są to: tempo, czas, dystans, kalorie, trening podstawowy. Każdy z nich charakteryzuje się dostępnością innych planów treningowych, których realizacja ma przynieść żądane efekty:

Każdy trening biegowy zaczyna się od 5-minutowej rozgrzewki, czyli wolnego biegu. Po tym czasie wyskakuje komunikat (wraz z wibracją) o konieczności przyspieszenia, zaraz później: „Przyspiesz, aby osiągnąć strefę 4,5” – jeśli nie przyspieszymy, komunikat będzie się pojawiał jeszcze dwukrotnie. Ostatnie 5 minut to odpoczynek, czyli wolny bieg lub nawet trucht.

Podsumowanie treningu na opasce zawiera: czas trwania, dystans, spalone kalorie, średnią szybkość, maksymalny puls oraz strefę wysokiej intensywności. Po więcej szczegółów trzeba sięgnąć po telefon i aplikację S Health, w której wyświetlona jest mapa (jeśli wcześniej włączyliśmy GPS w opasce) oraz wszystkie pozostałe informacje na temat treningu.

Dla osób przykładających większą wagę do personalizowania treningu złą informacją będzie fakt, że w Gear Fit 2 nie można zaplanować i wprowadzić własnego treningu interwałowego. Co więcej, nie ma też powiadomień o przekroczeniu konkretnej, ustawionej przez użytkownika strefy tętna.

Gear Fit 2 ma też funkcję automatycznego wykrywania aktywności fizycznej. O ile jednak dobrze działa to przy chodzeniu czy bieganiu, tak… podczas jazdy samochodem kilka razy zdarzyło mi się, że opaska nagle rozpoczynała… trening kolarski, który tak sobie trwał przez kilkadziesiąt minut (oczywiście można go ręcznie wyłączyć). Co więcej, gdy opaska automatycznie wykryje aktywność, nie wiedzieć czemu, nie zapisuje przebiegu trasy, a zatem nie mamy później dostępu do mapy – oczywiście w chwili, gdy GPS jest odpowiednio włączony.

GPS

Będąc przy treningach warto chwilę zatrzymać się przy samym module GPS. Jest, działa, ale do końca nie wiadomo jak. Sami w ustawieniach decydujemy, kiedy chcemy, by był włączony, a kiedy nie – tym samym wpływamy na czas pracy baterii opaski. Ale o ile jak traci zasięg to wyświetla komunikat na ekranie i wibruje, dając nam o tym znać, tak gdy się łączy, odpowiedniego powiadomienia o złapaniu fixa brak. Widoczna jest jedynie migająca ikona GPS, która – gdy już opaska złapie fixa – przestaje migać i cały czas po prostu świeci.

Jak możecie zobaczyć poniżej, o ile trasa zapisana przez Gear Fit jest zbliżona do rzeczywistości, tak okazuje się, że zamiast po moście chodziłam po wodzie, a zamiast po chodnikach – po dachach budynków ;).

Pulsometr i aplikacja Puls

Wyświetla ostatni pomiar oraz minimalny i maksymalny pomiar z poprzednich dni. To właśnie tu możemy włączyć/wyłączyć automatyczny pomiar pulsu oraz uruchomić pomiar na żądanie.

Jak jest z dokładnością pomiarów? By to sprawdzić, porównałam wyniki z trzema innymi urządzeniami. Wszystkie trzy produkty ubieralne poradziły sobie bardzo dobrze – margines błędu w przypadku każdego z nich jest naprawdę niewielki. Spójrzcie na poniższą tabelę:

pomiar pomiar pomiar pomiar
ciśnieniomierz 71 68 69 71
Gear Fit 2 69 67 67 71
Mi Band Pulse 69 66 69 77
Moto 360 Sport 73 69 68 68

Monitorowanie aktywności

O tym, jakie są dostępne rodzaje treningów, już wiecie. To teraz spójrzmy na samą opcję liczenia kroków. Porównujemy z Mi Band Pulse, czyli opaską od Xiaomi i z LG Health, aplikacją, która działała na noszonym w kieszeni LG G5. Poniższe dane są bardzo interesujące i pokazują, że każde z urządzeń zupełnie inaczej liczy kroki, a jeszcze inaczej przelicza je na kilometry.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Samsung Gear. Obsługa Gear Fit 2. Ustawienia
2. Powiadomienia. Ćwiczenia, treningi i GPS. Pulsometr i aplikacja Puls
3. Monitorowanie aktywności i monitorowanie snu. S Health – bez tej aplikacji ani rusz
4. Czas pracy. Najważniejsze aplikacje. Rabat dla Czytelników!

Monitorowanie snu

Większość opasek inteligentnych oferuje funkcję automatycznego wykrywania momentu zaśnięcia i późniejszego wstania. Gear Fit 2 również może się pochwalić dostępnością monitorowania snu. Dzięki niemu, chwilę po podniesieniu się z łóżka, na ekranie opaski wyświetlane są dane na temat jakości naszego snu. Szczegóły na ten temat można później podejrzeć w aplikacji S Health, na temat której więcej w kolejnym rozdziale.

Poniżej znajdziecie porównanie danych dotyczących mojego snu z Samsung Gear Fit 2 i Xiaomi Mi Band Pulse. Jak widać – różnice są, ale stosunkowo niewielkie i głównie, co ciekawe, dotyczą godziny wstania.

S Health – bez tej aplikacji ani rusz

Żeby w pełni wykorzystać potencjał Gear Fit 2, na smartfonie należy zainstalować aplikację S Health, która dostępna jest z poziomu Google Play – nie tylko na urządzenia Samsunga. To właśnie dopiero po zapoznaniu się z tym programem można powiedzieć, że znamy wszystkie możliwości Gear Fit 2. Bo o ile opaska wyświetla nam wszystkie najważniejsze informacje na temat naszych aktywności i treningów, tak dopiero na ekranie telefonu możemy sprawdzić mapę treningu i poznać szczegółowe dane na jego temat.

Wchodząc w moduł Zwiększ aktywność mamy dostęp do wszystkich informacji na temat naszej aktywności. Wyświetla się wykres dziennej aktywności ze szczegółami dotyczącymi liczby spalonych kalorii, przebytego dystansu i najdłuższego czasu aktywności. Poniżej są jednak najbardziej interesujące nas kwestie – treningi. Po kliknięciu na każdy z nich przechodzimy do szczegółowych danych na ich temat. Z tego poziomu mamy dostęp do takich danych, jak czas trwania, dystans, spalone kalorie, średnia i maksymalna szybkość, średnie i maksymalne tempo, najniższy i najwyższy poziom, średni i maksymalny puls. Jest również wykres szybkości i pulsu podczas całego treningu oraz mapa (jeśli oczywiście włączyliśmy GPS).

Nie bez znaczenia jest również moduł Puls. Z jego poziomu możemy zapoznać się ze szczegółowymi danymi na temat pomiarów wykonywanych automatycznie. Minimalny, maksymalny i średni wynik z każdego dnia podany jest na przejrzystym wykresie. Jest też drugi wykres, który pokazuje wyniki pomiarów w poszczególnych godzinach. A oprócz tego mamy podane jak na tacy wyniki poszczególnych (wszystkich!) pomiarów.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Samsung Gear. Obsługa Gear Fit 2. Ustawienia
2. Powiadomienia. Ćwiczenia, treningi i GPS. Pulsometr i aplikacja Puls
3. Monitorowanie aktywności i monitorowanie snu. S Health – bez tej aplikacji ani rusz
4. Czas pracy. Najważniejsze aplikacje. Rabat dla Czytelników!

Czas pracy

Czas działania każdego urządzenia zależy od sposobu jego eksploatacji – tego chyba nikomu nie muszę tłumaczyć. A w przypadku wszelkiego rodzaju opasek inteligentnych zdecydowanie trzeba o tym pamiętać, by się nie rozczarować.

Korzystałam z Gear Fit 2 z opcją wybudzania ekranu za pomocą gestu lub przycisku na prawej krawędzi – bez ekranu włączonego cały czas, bo nie jest mi ta funkcja potrzebna do szczęścia. Jest to szalenie istotne, bo pozwala oszczędzić baterię. I tak, opaska w moich rękach działała średnio 3 dni – przy włączonym powiązaniu ze smartfonem przez Bluetooth i automatycznym pomiarze pulsu, wyłączonym WiFi i GPS i z jasnością ekranu ustawioną w górnych zakresach. Gdy byłam w Budapeszcie, w ustawieniach nawet nie wyłączałam lokalizacji, bo co chwilę musiałabym ją włączać – przy ciągle włączonej lokalizacji, wieloma treningami pieszymi z włączonym GPS, czas pracy skraca się do niecałych 2 dni. Jeśli zdecydujecie się na trening z włączonym GPS, a bez połączenia ze smartfonem (co wiąże się z brakiem powiadomień i wibracji), opaska wytrzyma dokładnie 5 godzin i 51 minut zanim się rozładuje. Gdy nie korzystamy z automatycznego pomiaru pulsu i GPS, a wyłącznie z powiadomień i monitorowania aktywności fizycznej i snu, opaska wytrzymuje 4 dni.

Aby naładować Gear Fit 2, potrzebujemy dedykowanej ładowarki magnetycznej na USB. Podczas ładowania, gdy podświetlimy ekran, wyświetlana jest godzina i procent naładowania baterii.

To jeszcze nie wszystko

Inne ważne kwestie, które wymagają poruszenia:

Podsumowanie

Na każdym kroku powtarzam, że Gear Fit 2 nie jest zegarkiem sportowym, a jedynie opaską inteligentną o rozszerzonych możliwością względem większości konkurencyjnych produktów dostępnych na rynku. Mało który tego typu produkt oferuje ekran wyświetlający powiadomienia, pulsometr, GPS i Bluetooth. Samsung Gear Fit 2 wydaje się kompletnym urządzeniem, a przy wykorzystaniu aplikacji S Health, staje się naprawdę ciekawą propozycją dla osób, które chcą dbać o swoją aktywność fizyczną w podstawowym zakresie, czyli nie wymagają dostępu do personalizowanych treningów interwałowych czy powiadomień, gdy przekroczy się dany zakres pulsu.

W moich oczach Gear Fit 2 byłby idealny, gdyby… oferował czujnik światła, a co za tym idzie – automatyczną regulację jasności ekranu, bo właśnie tego najbardziej mi tu brakuje. Mała rzecz, a mocno podniosłaby komfort korzystania z opaski.

W momencie publikacji recenzji, Gear Fit 2 kosztuje 799 złotych. Może się wydawać, że całkiem dużo jak na opaskę inteligentną, ale w mojej opinii cena jest adekwatna do tego, co sprzęt oferuje i sobą reprezentuje. Oczywiście za kilka miesięcy, gdy stanieje, będzie jeszcze bardziej atrakcyjną propozycją. Ale jeśli szukacie tego typu opaski, Gear Fit 2 spokojnie możecie brać pod uwagę.

Kody rabatowe!

Opaskę Samsung Gear Fit 2 do testów dostarczył sklep x-kom. Dzięki :)

A specjalnie dla Was, drodzy Czytelnicy, mamy kody rabatowe na to urządzenie. Jeśli jesteście zainteresowani wejściem w posiadanie Gear Fit 2, korzystając z kodu rabatowego Tabletowo-Gear2, kupując opaskę w x-kom, otrzymacie 30 złotych rabatu! Kody są ważne do końca lipca.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Samsung Gear. Obsługa Gear Fit 2. Ustawienia
2. Powiadomienia. Ćwiczenia, treningi i GPS. Pulsometr i aplikacja Puls
3. Monitorowanie aktywności i monitorowanie snu. S Health – bez tej aplikacji ani rusz
4. Czas pracy. Najważniejsze aplikacje. Rabat dla Czytelników!

Exit mobile version