Recenzja Xiaomi Redmi Note 2 – nie dziwię się, że Chińczycy oszaleli na jego punkcie

Aparat

W dobrych warunkach oświetleniowych, zwłaszcza w naturalnym świetle słonecznym, trudno jest zepsuć zdjęcie – nawet robiąc je kalkulatorem ;). I dokładnie tak samo jest w przypadku smartfona Xiaomi, w którym otrzymujemy aparat 13 Mpix i kamerkę 5 Mpix. Na początku jednak do robienia zdjęć Redmi Note 2 trzeba się przyzwyczaić. Przede wszystkim do tego, że trzeba poczekać ok. 3 sekundy zanim wyostrzy obraz, przez co część zdjęć na początku wychodzi nieostra – później, mając to na uwadze, problem znika. Co więcej, telefon bardzo słabo radzi sobie, gdy fotografowany obiekt znajduje się blisko obiektywu – co ciekawe, dedykowanej funkcji makro nie znajdziemy nawet w trybie ręcznym, jest tu jedynie regulacja balansu bieli oraz czułości ISO – jak widać, tryb ten jest mocno ograniczony i „profesjonalnym” trudno go nazwać.

Jakość zdjęć powinna zadowolić amatorów mobilnej fotografii, którzy chcą „łapać ulotne chwile” w kadrze swojego smartfona, ale nie wymagają od niej jakości poziomu Galaxy S6 czy LG G4, do którego Xiaomi Redmi Note 2 daleko. Kolory są nieźle, naturalnie odwzorowane, a szczegółowość stoi na przyzwoitym, ale nie rewelacyjnym, poziomie. Ale mając wzgląd na niską cenę produktu, jego aparat można uznać za co najmniej dobry. Zresztą, sami oceńcie jakość zdjęć – wszystkie fotografie dołączone w oryginalnej rozdzielczości (wystarczy je otworzyć w nowej karcie).

Zdjęcia nocne wychodzą mocno zaszumione, z kolei fotografując w pomieszczeniach z doświetleniem LED można uzyskać całkiem przyjemne efekty.

Kamerka przednia nie należy do najlepszych.

Aparat nagrywa wideo w Full HD (30 kl/s), możemy też nagrać timelapse, z kolei tryb slow-motion nie jest dostępny w Full HD – wyłącznie w HD. Ogólnie jakość nagrywanego materiału jest dobra – co ważne, kamera nie ma większych trudności nawet z dynamiczną zmianą oświetlenia (cień – słońce – cień – słońce). Momentami wyraźnie widać jednak, że brakuje stabilizacji obrazu, ale pamiętajmy, że to telefon za 170 dolarów.

Czas pracy – akumulator

Zaczynając przygodę z Xiaomi Redmi Note 2 warto zerknąć okiem na dostępne tryby działania – wydajny i normalny, jak również możliwość włączenia/wyłączenia animacji systemowych (polecam wyłączyć, bo choć nieźle wyglądają, do niczego nie są potrzebne i niepotrzebnie zużywają energię telefonu). Nie bez znaczenia się również tryby oszczędzania energii, a są trzy – standardowy (usuwa procesy po zablokowaniu ekranu), oszczędny (wyłącza WiFi i 3G) oraz uśpienie (wyłącza podstawowe funkcje, tj. rozmowy, SMS, 3G, WiFi, z wyjątkiem alarmów; włącza tryb samolotowy). I choć czas pracy na włączonym ekranie w standardowym i oszczędnym jest bardzo zbliżony, tak czas w trybie czuwania w drugim z nich znacznie się wydłuża. Co ciekawe, przełączając się w tryb wydajności czas pracy nie ulega znacznemu skróceniu.

5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (nie IGZO, jak to miało miejsce w przypadku testowanego ostatnio Meizu M2 Note) i akumulator o pojemności 3060 mAh? To raczej nie zapowiada zbyt dużych osiągów. Okazało się, że nieco za wcześnie skreśliłam Redmi Note 2 pod tym względem, aczkolwiek po spełnieniu kilku istotnych warunków.

Standardowym czasem pracy smartfonów (nawet tych flagowych) na włączonym ekranie są 3-3,5 godziny. Właśnie tyle bez większych problemów wyciąga akumulator testowanego urządzenia – przy dniu działania, w trybie „normalnym”. Magiczną barierę czterech godzin pracy na ekranie (SoT, Screen on Time) udało mi się przekroczyć tylko raz. W trybie „wydajność” czas ten wcale nie ulegał wyraźnemu skróceniu – ok. 3 godziny na włączonym ekranie to był standard.

Największą przeprawę Xiaomi Redmi Note 2 miał ze mną podczas wyjazdu do Warszawy na Mobility Reseller Days, kiedy to musiałam odłączyć go od ładowarki zaraz po piątej rano (dla wielu z Was to środek nocy, prawda? dla mnie też, nie przejmujcie się). Jako że jechałam pociągiem korzystałam z telefonu z niewielkimi przerwami na czytanie Marsjanina (polecam!) na InkBooku, ale mimo wszystko dość intensywnie – nic dziwnego, że po ponad 9,5 godzinie zawołał o ponowne podłączenie do prądu, z czego 3 godziny i 48 minut przepracował na włączonym ekranie. Wszystko to w trybie „normalnym” – wydajność i animacje systemowe w wielu momentach naprawdę są zbędne, zwłaszcza mając na uwadze wydłużenie czasu pracy. Warto o tym pamiętać.

Pełne naładowanie telefonu trwa dwie godziny.

Podsumowanie

Jeśli przeczytałeś tą recenzję z pewnością jesteś zainteresowany wejściem w posiadanie Xiaomi Redmi Note 2 i oczekujesz ode mnie odpowiedzi na pytanie – czy warto? Biorąc pod uwagę jego niską cenę (w przeliczeniu na złotówki wychodzi mniej atrakcyjnie, ale ok. 630 złotych, plus VAT, to wciąż dobra cena) – tak, warto. Pod warunkiem, że w tej cenie nie oczekujesz flagowca. Bo nim zdecydowanie nie jest – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego aparat.

Przez ostatnie dni Xiaomi Redmi Note 2 służył mi za prywatny telefon i naprawdę przyjemnie mi się z niego korzystało. Nie dość, że wizualnie sprawia dobre wrażenie (matowa obudowa!), to jeszcze naprawdę dobrze działa i nie zawodzi. W codziennych czynnościach spisał się bardzo dobrze, aczkolwiek podpadł mi dwa razy – pierwszy raz podczas korzystania z GPS, drugi – nagrzewaniem obudowy grając w wymagające tytuły. Oprócz tego wady, które ma, większość użytkowników nim zainteresowanych raczej potraktuje pobłażliwie – zwłaszcza pamiętając, że kupując tani telefon trzeba liczyć się z pójściem na kompromis. Raz jest większy, raz mniejszy, ale zawsze… jest.

A co Wy myślicie o Xiaomi Redmi Note 2? Może są wśród Was użytkownicy tego modelu? Chętnie poznam Waszą opinię i skonfrontuję ze swoją.

xiaomi_redmi_note_2-dobrywybór

[wpsm_column size=”one-half”][wpsm_pros title=”Plusy:”]

  • podświetlane przyciski systemowe
  • wyświetlacz – ogólna jakość, jasność maksymalna i minimalna
  • tryb oszczędny wydłużający czas czuwania
  • dioda powiadamiająca w różnych kolorach
  • normalny dual SIM (a nie slot hybrydowy)
  • ogólne działanie
  • wymienny akumulator
  • port podczerwieni
  • matowa obudowa
  • radio
  • cena

[/wpsm_pros][/wpsm_column][wpsm_column size=”one-half” position=”last”][wpsm_cons title=”Minusy:”]

  • miejscami skrzypiąca obudowa
  • wystający obiektyw aparatu
  • brak trybu makro
  • brak NFC
  • brak możliwości przenoszenia aplikacji na kartę pamięci
  • podczas grania potrafi się nagrzać w okolicy obiektywu aparatu
  • brak oficjalnej dystrybucji w Polsce
  • na oryginalnym oprogramowaniu braki w tłumaczeniu na język polski (MIUI Polska – świetna robota!)

[/wpsm_cons][/wpsm_column]

Spis treści:
1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. MIUI. Zaplecze komunikacyjne
3. Aparat. Akumulator. Plusy i minusy

Smartfon do testów dostarczył sklep Everbuying.net.

Recenzja Xiaomi Redmi Note 2 – nie dziwię się, że Chińczycy oszaleli na jego punkcie
Wnioski
Jeśli przeczytałeś tą recenzję z pewnością jesteś zainteresowany wejściem w posiadanie Xiaomi Redmi Note 2 i oczekujesz ode mnie odpowiedzi na pytanie - czy warto? Biorąc pod uwagę jego niską cenę (w przeliczeniu na złotówki wychodzi mniej atrakcyjnie, ale ok. 630 złotych, plus VAT, to wciąż dobra cena) - tak, warto. Pod warunkiem, że w tej cenie nie oczekujesz flagowca. Bo nim zdecydowanie nie jest - zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego aparat. Przez ostatnie dni Xiaomi Redmi Note 2 służył mi za prywatny telefon i naprawdę przyjemnie mi się z niego korzystało. Nie dość, że wizualnie sprawia dobre wrażenie (matowa obudowa!), to jeszcze naprawdę dobrze działa i nie zawodzi. W codziennych czynnościach spisał się bardzo dobrze, aczkolwiek podpadł mi dwa razy - pierwszy raz podczas korzystania z GPS, drugi - nagrzewaniem obudowy grając w wymagające tytuły. Oprócz tego wady, które ma, większość użytkowników nim zainteresowanych raczej potraktuje pobłażliwie - zwłaszcza pamiętając, że kupując tani telefon trzeba liczyć się z pójściem na kompromis. Raz jest większy, raz mniejszy, ale zawsze... jest.
WYŚWIETLACZ
9
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
8.5
AKUMULATOR
8
MULTIMEDIA
8.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
8
JAKOŚĆ WYKONANIA
7
WZORNICTWO
8
Ocena użytkownika0 głosów
0
8.1
OCENA