Recenzja Sony Xperia Z4 Tablet – kolejna „gorąca” nowość | Strona 2 | Tabletowo.pl

Recenzja Sony Xperia Z4 Tablet – kolejna „gorąca” nowość

Dołącz do dyskusji 0

Działanie, oprogramowanie

Flagowy tablet Sony nie mógłby sobie pozwolić na wtopę jeśli chodzi o parametry techniczne. I tak jest w rzeczywistości. Otrzymujemy tu ośmiordzeniowy, 64-bitowy procesor Qualcomm Snapdragon 810 o częstotliwości taktowania 2GHz z Adreno 430, 3GB RAM oraz Androida 5.0.2 z nakładką Sony. To świetne połączenie pod względem szybkości i płynności pracy oraz wydajności. Jeśli spotkały mnie jakiekolwiek problemy z działaniem, to były one słabo zauważalne i nieirytujące. Niestety, trzeba powiedzieć to głośno: Xperia Z4 Tablet uwielbia wysokie temperatury. Już po kilku minutach użytkowania nagrzewa się do ok. 40 stopni, by maksymalnie osiągnąć 45 stopni na przykład podczas grania. Nagrzewa się głównie w górnej części tylnej obudowy, nad logo, przez co teoretycznie nie jest to strasznie drażniące dla użytkownika. Niemniej sam fakt zasługuje na uwagę i wielkiego minusa.

Z grami tablet radzi sobie wyśmienicie. Niezależnie od tego, czy odpalimy Dead Trigger 2, Asphalt 8: Airborne czy GTA San Andreas, Xperia Z4 Tablet nie ma z nimi problemu. Jeśli mielibyście natomiast jakieś wątpliwości co do wydajności tabletu Sony, wyniki uzyskane w benchmarkach powinny je rozwiać:
Quadrant: 31976
AnTuTu: 56067
An3DBenchXL: 74054
3D Mark:
Ice Storm: max
Ice Storm Extreme: max
Ice Storm Unlimited: 24061

Przeglądarki:
Sunspider: 595
Peacekeeper: 1530
Mozilla Kraken: 5607
Google V8 Bench: 7810

Test pamięci systemowej – AndroBench:
– szybkość ciągłego odczytu danych: 253,03 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 106,58 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 19,87 MB/s
– szybkość losowego zapisu danych: 13,12 MB/s

Jedną z rzeczy, która najbardziej nie przypadła mi do gustu, jest ilość pamięci wewnętrznej dostępnej dla użytkownika. Kupujemy tablet z 32GB pamięci, z czego tak naprawdę do wykorzystania mamy jedynie 22,2GB – resztę zajmuje system. Szczęście w nieszczęściu, że można rozszerzyć pamięć dzięki slotowi kart microSD o nawet 128GB. Próbowałam przenieść kilka większych gier na kartę pamięci, ale niestety bezskutecznie – przenosiły się wyłącznie dane aplikacji.

sony-xperia-z4-tablet-recenzja-screeny-01

Jeśli chodzi o interfejs, nie znajdziemy tu nic zaskakującego – jest po prostu charakterystyczny dla Sony i oferuje dokładnie te same możliwości i aplikacje, z którymi mieliśmy do czynienia w poprzednich tabletach tego koncernu. Wspomnieć należy przede wszystkim drobne aplikacje, które możemy uruchamiać na otwartym w tle programie – np. podczas przeglądania stron internetowych możemy wykonywać obliczenia w kalkulatorze. Drobne aplikacje zdecydowanie są jedną z moich najbardziej ulubionych funkcji w tabletach Sony.

Często przy testach nowych urządzeń pytacie czy jest możliwość wybudzania podwójnym tapnięciem w ekran – zatem z góry odpowiadam: tak, tu jest taka funkcja (domyślnie wyłączona, ale można włączyć w ustawieniach wyświetlacza).

Z racji tego, że mamy do czynienia z tabletem z LTE, w Xperia Z4 Tablet znajdziemy dialer z możliwością wykonywania połączeń telefonicznych oraz aplikację do wysyłania wiadomości SMS/MMS.

Jest też możliwość tworzenia kont użytkowników.

Preinstalowane aplikacje: poczta, wiadomości, telefon, muzyka, album, wideo, PSN, PlayStation, What’s New, Lifelog, aparat, Facebook, YouTube, TrackID, kalendarz, kontakty, budzik, mapy, radio FM, Smart Connect, Szkic, Privilege Plus, Spotify, AVG Protection, OfficeSuite, Movie Creator, Xperia Lounge, Skype, File Commander. Są również programy Google: Chrome, Google Play, Gmail, G+, Hangouts, Muzyka Play, Filmy Play, Książki Play, Kiosk Play, Keep, Gry Play, Dysk, Zdjęcia.

Preinstalowany odtwarzacz wideo nie radzi sobie z wieloma plikami oraz nie oferuje wsparcia dla dźwięku .dts i .acc, ale za to odtwarza napisy. Spójrzmy jak to wyglądało (VLC w każdym przypadku pomógł rozwiązać problemy):
– mkv, 480p, xvid, as l5, 1Mbps, he aac, napisy: nie odtworzył,
– mkv, 720p, h264, 3Mbps, vorbis, napisy: OK, z napisami,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio: nie odtworzył,
– mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6Mbps, ac3, napisy: OK, bez dźwięku,
– mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6Mbps, ac3: nie odtworzył,
– mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3Mbps, aac: OK,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3Mbps, aac: OK,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40Mbps: OK,
– mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18Mbps, ac3: nie odtworzył,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10Mbps, dts, napisy: ok, z napisami, bez dźwięku.

sony-xperia-z4-tablet-recenzja-tabletowo-06

Spis treści:
1. Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie
3. Aparat. Akumulator. Klawiatura

8.5 Ocena (1-10)

Xperia Z4 Tablet to świetne urządzenie - to bezsprzeczny fakt. Z dodatkową (drogą) klawiaturą staje się też ciekawą, androidową hybrydą. Ale kolejny raz mam do czynienia z tabletem, na którego temat na pierwszy rzut oka nie mogę powiedzieć złego słowa. Dopiero zagłebiając się w szczegóły wychodzą jego negatywne strony, które - choć może dla wielu mało istotne - to jednak dają się we znaki. Zwłaszcza nagrzewanie obudowy i niecałe 10GB zabrane użytkownikowi już na wstępie.

WYŚWIETLACZ
10
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ (-3 za problemy z nagrzewaniem)
7
AKUMULATOR
7
MULTIMEDIA
8.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9.5
WZORNICTWO
8.5
JAKOŚĆ WYKONANIA
9
Dodaj swoją recenzję  |  Read reviews and comments
Następna strona

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona