Recenzja Lenovo Moto G4 Plus 19

Recenzja Lenovo Moto G4 Plus

Kompletny smartfon ze średniej półki za 1299 złotych

SKANER LINII PAPILARNYCH

lenovo-moto-g4-plus (3)

Został ulokowany na froncie pod wyświetlaczem, co moim zdaniem jest bardzo dobrą lokalizacją dla czytnika odcisków palców. Szczególnie jest to praktyczne, kiedy będziemy chcieli odblokować telefon położony na stole. Sam skaner ma kwadratowy kształt. Wydawałoby się po wzięciu G4 Plus do ręki, że pełni on również funkcję przycisku powrotu do ekranu startowego, jednak jest to błędne założenie.

Skaner potrafi zapisać do pięciu odcisków palców. Działa także przy wygaszonym ekranie i pod względem zarówno skuteczności, jak i szybkości działania, wypada wprost genialnie – przez okres testów bardzo rzadko zdarzało się, że smartfon nie odblokowywał się za pierwszym razem po przyłożeniu opuszka do czytnika. Oczywiście skaner może być używany do autoryzacji płatności oraz w aplikacjach, które go wspierają. Szkoda jedynie, że Lenovo nie zdecydowało się zaimplementować do urządzenia dodatkowych funkcji z nim związanych.

APARAT

Lenovo Moto G4 Plus został wyposażony w aparat główny 16 Mpix z laserowym autofokusem z detekcją fazy, przysłoną f/2.0 i diodą doświetlającą; a także kamerkę 5 Mpix z f/2.2 i szerokokątnym obiektywem. Zdaniem producenta warto dołożyć te dodatkowe 200 złotych za skaner linii papilarnych oraz właśnie aparat z tyłu, który ma oferować ponadprzeciętne zdjęcia.

lenovo-moto-g4-plus-00 (3)

Aplikacja aparatu może być szybko uruchomiona na dwa sposoby: dwukrotnym ruchem nadgarstka lub dwukrotnym naciśnięciem przycisku blokady. Jej interfejs wymaga przyzwyczajenia, ale po chwili staje się bajecznie prosty. Przesunięcie palcem w lewo otwiera galerię, w prawo natomiast wysuwa pełne ustawienia. Autofokus ustawiamy dotykając interesującej nas części kadru i pojawia się wtedy szybkie ustawienie ekspozycji. Ciągle pod ręką pozostają przyciski do zarządzania pracą HDR, lampy błyskowej oraz przełącznik do zmiany używanego aparatu.

Do dyspozycji otrzymujemy pięć trybów: automatyczny, panoramy, manualny (dostępne są ustawienia balansu bieli, makro, czasu otwarcia przysłony – od 1/3200 do 1/2 sekundy; ISO), wideo i slow motion (filmy w rozdzielczości 960 x 540 pikseli przy 120 klatkach na sekundę). W dodatku tryb HDR może automatycznie się aktywować, również dla frontowej kamerki.

„Motka” zaskakuje na początku błyskawicznie działającym autofokusem, jedynie ostrzenie obiektów blisko obiektywu zajmuje mu nieco dłużej. Wykonanie zdjęcia również jest szybsze niż mgnienie oka. Warto mieć na uwadze, że automatyczna aktywacja trybu nocnego lub HDR nieco wydłuży cały proces, aczkolwiek Lneovo dalej nie ma się czego wstydzić w tym zakresie. Sama jakość fotografii w dzień jest znakomita i G4 Plus ma jeden z najlepszych aparatów w swoim segmencie, bardzo dobrze wypada odwzorowanie barw oraz ilość szczegółów. Na pochwałę zasługują również filmy, nagrywane w maksymalnej rozdzielczości Full HD. Są płynne, ostre, smartfon radzi sobie z nagła zmianą ekspozycji, więc idealnie sprawdzą się do uzupełnienia rodzinnej biblioteki multimediów. Podobnie sprawa wygląda z kamerką przednią. Niestety, w nocy jest znacznie gorzej, urządzenie zaczyna mieć problemy ze zrobieniem ostrej fotografii. Z jednej strony brakuje mu optycznej stabilizacji obrazu i/lub jaśniejszego obiektywu, ale z drugiej wciąż utrzymuje wysoki poziom, gdy zestawimy go bezpośrednio z rywalami.

Galeria zdjęć z Lenovo Moto G4 Plus:

BATERIA

Lenovo Moto G4 Plus ma baterię o pojemności 3000 mAh, a czasy pracy są prawie identyczne jak w standardowej wersji. Normalne użytkowanie, tj. z LTE, aktywnymi dwoma kartami SIM, używaniu nawigacji, portali społecznościowych, maila oraz aparatu, wykonaniu kilku rozmów oraz wysłaniu kilkunastu SMS-ów telefon wytrzymał bezproblemowo jeden dzień pracy z wynikiem SoT (Screen-on-Time – czas na włączonym ekranie) na poziomie 3,5-4 godzin, podczas gdy przy WiFi wydłużał się nawet do 6 godzin.

Ładowanie od 0 do 100% za pomocą ładowarki TurboPower trwa około 90 minut.

PODSUMOWANIE

Lenovo Moto G4 Plus to kompletne urządzenie ze średniej półki. Z bardzo dobrym ekranem, niezłymi aparatami, zadowalającą szybkością działania, czystym Androidem z praktycznymi funkcjami, perfekcyjnym skanerem linii papilarnych, pełnym wyposażeniem z zakresu łączności oraz przyzwoitym czasem pracy. Na plus niewątpliwie należy zaliczyć osobne sloty na karty SIM i microSD. Z drugiej jednak strony ma swoje wady, jak wystający i szybko rysujący się „garb” z tyłu, nagrzewanie się przy dłuższym korzystaniu z aparatu oraz 2GB RAM, które zdają się czasami nie być wystarczające. Mimo wszystko „motka” należy do żwawszych urządzeń w swoim segmencie.

G4 Plus to po prostu ulepszona G4, chociaż niestety nie wszystkie braki pierwowzoru usunięto w wyższej wersji. W dodatku kosztuje aktualnie 1299 złotych, co oznacza, że model ten nie wyróżnia się, w przeciwieństwie do poprzedniczek, najlepszym stosunkiem ceny do możliwości. Jednak moim zdaniem jest to propozycja godna zakupu, ponieważ naprawdę trudno wytknąć jej poważne wady.

Na koniec pozostaje mi oczywiście dodać kilku bezpośrednich rywali:

  • Huawei P9 Lite – nieco mniejszy, 5,2-calowy ekran Full HD, Kirin 650 z ARM Mali T830, aparaty 13 i 8 Mpix, czytnik linii papilarnych,
  • Honor 7 Lite – brat bliźniak Huawei P9 Lite, różniący się nieznacznie od niego wyglądem i zastosowanymi materiałami, dostępny w niższej cenie,
  • Samsung Galaxy J7 (2016) – również z 5,5-calowym ekranem, ale w rozdzielczości HD i wykonanym w technologii Super AMOLED, ośmiordzeniowym Exynosem 7870 z ARM Mali T830, świetną baterią 3300 mAh,
  • Samsung Galaxy A5 (2016) – smartfon z 5,2-calowym ekranem, ośmiordzeniowym Exynos 7580 z ARM Mali T720, aparatem 13 Mpix z OIS, kamerką 5 Mpix oraz bardzo dobrym czasem pracy,
  • Lenovo Moto X Play – zeszłoroczny model ze zbliżoną specyfikacją techniczną, aparatem głównym 21 Mpix oraz znacznie większą baterią o pojemności 3630 mAh.

moto-g4-plus

Spis treści:

  1. Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
  2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne. Jakość dźwięku
  3. Skaner linii papilarnych. Aparat. Bateria. Podsumowanie
Recenzja Lenovo Moto G4 Plus 120
Recenzja Lenovo Moto G4 Plus
WYŚWIETLACZ
8
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
8
OPROGRAMOWANIE
8.5
AKUMULATOR
8.5
MULTIMEDIA
8.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9
JAKOŚĆ WYKONANIA
8.5
WZORNICTWO
7
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
szybkość działania
czysty Android
ekran powiadomień i gesty
bardzo dobry ekran
świetnie leży w dłoni
dual SIM
osobny slot na kartę microSD
skaner linii papilarnych
prawie pełne wyposażenie z zakresu łączności
zadowalające aparaty
USB OTG
szybkie ładowanie
Wady
nagrzewanie się przy dłuższym korzystaniu z aparatu
brak NFC
spore ramki
spadki płynności w codziennym użytkowaniu
przeciętna wydajność w grach
brak wymiennej baterii
8.3
OCENA