Recenzja kamerki Samsung Gear 360. Tylko i aż świetny gadżet | Strona 2 | Tabletowo.pl
Wideo w Huawei P30 Pro

Recenzja kamerki Samsung Gear 360. Tylko i aż świetny gadżet

Dołącz do dyskusji 0

Wszystko super, a jak jest właśnie z jakością materiałów?

Jest kilka rzeczy, które należy mieć na uwadze, korzystając z Gear 360. Chcąc zrobić ostre zdjęcie, najlepiej jest ustabilizować kamerkę – np. korzystając z dołączonego do zestawu trójnogu. Ale o ile w dzień fotografie bez problemu można robić też „z ręki” czy z kijka, tak nocą tego nie polecam – efekty są straszne, tzn. zdjęcia są poruszone, a przez to rozmazane i nieostre.

Niezależnie jednak od pory dnia, na wykonanych materiałach widać łączenia. Pamiętajmy bowiem, że wszelkie treści (zdjęcia czy też wideo) robione są z dwóch obiektywów (matryce 15 Mpix f/2.0; rybie oko) jednocześnie i łączone w locie. Jest więc nieuniknione, by ten zabieg nie był widoczny. W jednych zdjęciach można go dostrzec bez trudu, w innych – trzeba się bardziej przyjrzeć.

Ogólnie jednak jakość zdjęć i wideo robionych w dzień jest bardzo dobra, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jedna z lepszych na rynku – nie ma pikselozy, co przy materiałach sferycznych jest dużą zaletą, są niezłe pod względem szczegółowości i odwzorowania barw. Dużo gorzej jest pod względem materiałów nocnych – tutaj Gear 360 sprawdza się bardzo kiepsko.

Jeszcze jedna uwaga – Gear 360 umożliwia nagrywanie wideo, oczywiście z dźwiękiem. Ogólnie mikrofony nieźle zbierają nasz głos, ale wyłącznie do czasu, gdy kamerka znajduje się blisko nas i/lub wokół jest cicho. Gdy jeden z tych warunków nie zostaje spełniony, nagrywany dźwięk pozostawia wiele do życzenia – często po prostu niewiele słychać z tego, co mówiliśmy.

Zdjęcia zapisywane są w JPEG, a wideo – w MP4 (H.265). Poniżej możecie zobaczyć sporo zdjęć zrobionych za pomocą Samsung Gear 360 – w różnych warunkach. Wszystkie wrzucone na Flickr, który wspiera zdjęcia sferyczne – wystarczy kliknąć w logo Flickr, by nas przeniosło do większego podglądu danej fotografii.

Kamerka w ręce:

Gear 360

Gear 360

Gear 360

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/29085963165/in/dateposted-public/

Gear 360

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/28464682594/in/dateposted-public/

Gear 360

Gear 360

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/28467795433/in/dateposted-public/

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/28799624170/in/dateposted-public/

Gear 360

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/29009350971/in/dateposted-public/

Gear 360

Gear 360

Kamerka stoi:

Gear 360

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/29009418781/in/dateposted-public/

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/29085838615/in/dateposted-public/

Gear 360

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/29085775695/in/dateposted-public/

Poniżej jest też wideo, powstałe przez zmontowanie wielu materiałów, które w międzyczasie nagrałam właśnie za pomocą Gear 360 (przy pomocy programu na Windowsa – Gear 360 ActionDirection; jak podesłał mi Jakub: z MacBookami jest spory problem – można zainstalować program na emulacji, przykładowo Parallels, ale radzi sobie wyłącznie z wideo – zdjęć „nie ogarnia”, tj. wyświetla je na czarno).  Wideo zaczyna się od krótkiej pogadanki w aucie, a później są już chyba ciekawsze rzeczy – trochę Pragi i Nowego Jorku.

Dzięki Gear 360 można też tworzyć takie cuda, jak te poniżej. To akurat świetne zdjęcia autorstwa Jakuba Gralaka, który ostatnio prywatnie wszedł w posiadanie kamerki od Samsunga. Fajne efekty, co?

Akumulator – czas pracy?

Gear 360 jest wyposażony w akumulator o pojemności 1350 mAh, który – co ważne – jest wymienny (oryginalny zamiennik kosztuje ok. 65 złotych). Czas pracy zależy tak naprawdę od tego, jak intensywnie korzystamy z kamerki. Średnio pozwala na nagranie ciągiem ponad godziny materiału wideo lub zrobienie kilkudziesięciu zdjęć, z włączaniem i wyłączaniem kamerki co jakiś czas.

Ładowanie akumulatora odbywa się przez port microUSB, który umieszczony jest pod zaślepką.

samsung-gear-360-14

Podsumowanie

Czas testów Samsung Gear 360 będę bardzo mile wspominać. Nie tylko przez to, że mam teraz naprawdę fajny materiał z Nowego Jorku i Pragi, do którego kiedyś chętnie wrócę. Ale również przez to, że sporo osób zaczepiało mnie i pytało, co to jest za sprzęt, jak działa i ile kosztuje. W samej stolicy Czech na moście Karola wielokrotnie słyszałam – w różnych językach – jak ludzie zwracali uwagę na kamerkę. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że robiła furorę. Wtedy – tym jak wyglądała. A gdyby zainteresowani zajrzeli do przykładowych zdjęć i wideo, myślę, że byliby równie zadowoleni.

Korzystanie z Gear 360 jest proste i przyjemne, sama kamerka działa bez zająknięcia. Choć raz zdarzyła mi się sytuacja, że po kwadransie nagrywania wideo wyskoczył komunikat, że urządzenie musi się schłodzić (czyt. przegrzało się) i samoistnie wyłączyło. Ale jak na ponad dwa tygodnie testów jednorazową sytuację tego typu wydaje mi się, że można wybaczyć.

Rzeczą, o której koniecznie trzeba pamiętać w przypadku Gear 360 jest to, że kamerka nie jest wodoodporna. Jest odporna na delikatne zachlapania i zabrudzenia, ale nie na zanurzenia czy zabłocenia – spełnia normę IP53.

W mojej opinii nagrania i zdjęcia sferyczne są nowością, która ma szansę na pozytywny odzew rynku. Już teraz widać zresztą to po ruchu Facebooka, YouTube i Flickra – wszystkie te serwisy wspierają już dodawanie i odtwarzanie materiałów 360. Kwestią czasu jest pojawienie się na rynku kolejnych kamerek 360, które będą jeszcze lepsze, a konkurencja sprawi, że cena tych rozwiązań stanie się jeszcze bardziej przystępna.

Wszelkie kamerki 360, w połączeniu później z goglami wirtualnej rzeczywistości sprawiają, że oglądanie zdjęć z wakacji czy materiałów choćby z wszelkiego typu konferencji, wskazuje na nowy, wcześniej nieznany poziom. I choć wielką zwolenniczką VR nie jestem, mi się te materiały sferyczne bardzo podobają.

Cena Gear 360 w momencie publikacji recenzji to 1499 złotych.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Aplikacja Samsung Gear 360
2. Przykładowe zdjęcia i wideo. Podsumowanie

8 Ocena (1-10)
Recenzja Samsung Gear 360

Plusy
 • świetna jakość materiałów – za dnia
 • brak problemów z działaniem
 • wymienny akumulator
 • ekran ułatwiający korzystanie z kamerki bez potrzeby wyciągania smartfona z kieszeni
 • rozbudowana aplikacja mobilna
 • wzornictwo kamerki
 • zestaw sprzedażowy
 • IP53
Minusy
 • kompatybilność wyłącznie z flagowymi smartfonami Samsunga
 • bardzo widoczne łączenia w materiałach
 • kiepska jakość nagrywanego dźwięku
 • aby w pełni wykorzystać potencjał Gear 360, trzeba się zaopatrzyć we flagowy smartfon i Gear VR, co jest dość sporym wydatkiem
Dodaj swoją recenzję  |  Read reviews and comments

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - nocne przeceny!
Przeczytaj następny wpis

Ceny roamingu na przestrzeni lat. Zadziwiające jak wiele się zmieniło

Dziś w eurotaryfie mamy roaming za grosze - jednak nie zawsze tak było

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona