Polska Dolina Krzemowa – R&D Intela w Gdańsku

W kończącym się tygodniu miała miejsce polska premiera procesorów Intel Core dziesiątej generacji. Korzystając z okazji, firma Intel postanowiła pochwalić się nie tylko najnowszymi technologiami dostępnymi dla konsumentów, ale również tym, co rozwija w polskiej siedzibie zlokalizowanej w Gdańsku. A są to technologie dotychczas kojarzone niemal wyłącznie z amerykańską Doliną Krzemową.

Rozwój centrum badawczo-rozwojowego Intela w Gdańsku to ewenement na skalę całej Polski. Początkowo Intel zatrudniał grupę kilkuset inżynierów. Obecnie to ponad 3000 wysoko wykwalifikowanych pracowników, których zadaniem jest konstrukcja i dopracowywanie technologii jutra. Projektów budujących technologiczną przyszłość jest kilka, jednak na szczególne omówienie zasługują dwa największe, stanowiące dla firmy szczególny powód do dumy.

Tym przede wszystkim zajmuje się centrum badawczo-rozwojowe Intel w Gdańsku

Intel Nervana – procesor wspierający technologię głębokiego uczenia maszynowego

Kilka miesięcy temu Intel pochwalił się pracami nad procesorem sieci neuronowych, którego głównym zadaniem jest umożliwienie rozwoju techniki głębokiego uczenia maszynowego. Współcześnie bazy danych to najcenniejszy majątek podmiotów gospodarczych. Te urosły do gigantycznych rozmiarów i cały czas się powiększają, co uniemożliwia ich dokładną analizę siłami ludzkiego umysłu. Coraz więcej firm decyduje się powierzyć analizę i interpretację zgromadzonych danych technologii uczenia maszynowego. Najnowsza konstrukcja Intela, procesor Intel Nervana, ma umożliwić tymże mechanizmom stawać się jeszcze bardziej skutecznymi. 

Odświeżone procesory Intel Xeon i Core X – moc dla twórców i entuzjastów

Ten zaprojektowany w Polsce procesor potrafi wykonać 100 bilionów operacji na sekundę, co czyni go potężniejszym od tysiąca mocnych komputerów domowych. Wszystko to w obudowie przypominającej wyglądem i wielkością niektóre referencyjne karty graficzne. Obecnie nie ma już co do tego wątpliwości, że rozwijana przez Intela technologia znajdzie szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia, począwszy od socjologii czy medycynę, przez nauki ścisłe po oprogramowanie CRM w niejednym dziale obsługi klienta.

Ta niepozorna skrzynka to prawdziwa obliczeniowa potęga

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 okiem najnowszych technologii

Kolejnym z projektów, nad którym pracują inżynierowie z R&D Intela w Gdańsku, jest dostarczenie niezwykle dokładnych danych o zmaganiach sportowców. Technologia zostanie wykorzystana po raz pierwszy podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie dostarczy cennych danych nie tylko trenerom czy fizjoterapeutom, ale też znacząco uatrakcyjni transmisje telewizyjne. Jej działanie polega na dogłębnej analizie obrazu zbieranego przez odpowiednio rozmieszczone kamery, dzięki czemu sportowcy i ich trenerzy dostaną bardzo dokładne dane, na przykład o ułożeniu poszczególnych elementów ciała podczas biegu. Obserwatorzy zmagań będą mogli, dla przykładu, śledzić prędkość chwilową poszczególnych zawodników w danym momencie biegu i to w czasie rzeczywistym. Elektronika podpowie, który zawodnik zaczyna powoli opadać z sił, a kto właśnie złapał drugi oddech. Oczywiście, to tylko przykład, do czego posłużyć może dogłębna analiza obrazu. Możliwości jej wykorzystania wydają się nieograniczone. 

Powyższe przykłady obrazują, że Intel to nie tylko procesory stosowane w naszych komputerach. Horyzonty badawcze firmy sięgają znacznie dalej w przyszłość po to, by zmieniać świat.  Co cieszy i zaskakuje to fakt, że badania nad ich rozwojem prowadzone są także w Polsce. Mam przeczucie, że gdańskie biuro Intela jeszcze nie raz zaskoczy nas ciekawym, przyszłościowym odkryciem.