Ratunek dla iPhone’ow – kontakt ze służbami ratowniczymi za pomocą aplikacji również na iOS | Tabletowo.pl

Ratunek dla iPhone’ow – kontakt ze służbami ratowniczymi za pomocą aplikacji również na iOS

Dołącz do dyskusji 0

Jeśli lubimy chodzić po górach, to jest kilka aplikacji, które się podczas takich wycieczek przydają. Są też takie, które mieć jest mądrze, jednak nikomu nie życzylibyśmy korzystania z nich. Taką aplikacją jest RATUNEK – narzędzie do komunikacji ze służbami ratowniczymi w Polsce.

Aplikacja RATUNEK jest dostępna na smartfony z Androidem już grubo ponad rok. Jej twórcy postanowili przenieść jej funkcje na iPhone’y, dzięki czemu użytkownicy iOS 7.1 lub którejś z nowszych jego wersji, mogą pobrać aplikację ze sklepu Apple.

RATUNEK to bezpłatna aplikacja, która umożliwia kontakt telefoniczny z działającymi w Polsce górskimi i wodnymi służbami ratowniczymi – GOPR, TOPR, WOPR i MOPR. Wezwanie pomocy jest proste – wystarczy trzy razy dotknąć ikony na ekranie smartfona. Następnie zostanie nawiązane połączenie z centrum dyspozytorskim służby ratowniczej – numery ratunkowe służb (601100300 w górach oraz 601100100 nad wodą) są zintegrowane w aplikacji. W tym samym czasie apka pobiera z GPS dane lokalizacyjne i wysyła je do centrum pomocy przez SMS. Dzięki temu można dotrzeć bezpośrednio do osoby wzywającego pomocy, nie tracąc czasu na poszukiwania.

Aplikacja RATUNEK została stworzona we współpracy służb ratunkowych z siecią Plus i Paga Solutions. Ze statystyk wynika, że dzięki uruchomieniu systemu zlokalizowanie osoby, która wezwała pomoc uległo prawie dziesięciokrotnemu skróceniu, a prawie 70% interwencji GOPR, TOPR, WOPR i MOPR doszło do skutku po połączeniu na numery ratunkowe 601100300 w górach i 601100100 nad wodą.

Na razie apka jest na etapie eliminacji błędów – pojawiają się jeszcze trudności podczas uzupełniania danych identyfikacyjnych (które mogą być wysłane razem z SMSem o lokalizacji).

Jeśli zamierzacie wybrać się na górską wycieczkę, bądźcie przezorni i dbajcie o swoje bezpieczeństwo! I wyślijcie nam później zdjęcia ;)

źródło: materiały prasowe

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona