Czym jeszcze może się stać Raspberry Pi? Na przykład komputerem z Android Auto w samochodzie

Czym jeszcze może się stać Raspberry Pi? Na przykład komputerem z Android Auto w samochodzie

Raspberry Pi, czyli tanie i niewielki komputery, są wykorzystywane na wiele sposobów. Niektórzy zamieniają je w TVBoxy, inni w urządzenia monitorujące temperaturę w terrarium żółwia. Są też tacy, którzy przerabiają te sprzęty w komputery samochodowe.

Jakiś czas temu jeden z użytkowników XDA-Developers (który jest Polakiem – Michale, pozdrawiamy) opublikował na łamach forum projekt o nazwie OpenAuto. Jest to aplikacja open-source, której głównym zadaniem jest możliwość uruchomienia platformy Android Auto na komputerze Raspberry Pi 3. To, jak działa projekt Michała możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

OpenAuto jest aktualnie w fazie beta, jednak autor chwali się funkcjami, z których można korzystać już teraz, a są to między innymi: wyświetlanie nagrań w rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę, odtwarzanie dźwięków (np. Spotify), możliwość korzystania z ekranu dotykowego i Bluetooth. Ciekawym dodatkiem jest też automatyczne uruchamianie się systemu, gdy zostanie podłączone do niego urządzenie.

Dodatkowe informacje oraz instrukcję instalacji znajdziecie w tym wątku na forum XDA. Projekt aktualnie współpracuje z Windowsem, Linuxem oraz Raspberry Pi 3.

Czym jest Android Auto?

Warto sobie jeszcze wyjaśnić czym jest Android Auto. Funkcja ta jest dostępna m. in. na Androida za pośrednictwem aplikacji o tej samej nazwie. Po jej uruchomieniu interfejs urządzenia zostaje dostosowany do wygodnego korzystania podczas prowadzenia pojazdu – głównie poprzez usunięcie niepotrzebnych elementów usług oraz powiększeniu przycisków.

Android Auto umożliwia szybki dostęp do odtwarzacza muzyki, map Google czy do dialera. Niestety, pomimo tego, że aplikacja działa w języku polskim, to nie można jej normalnie pobrać ze Sklepu Play. W ten program możemy się zaopatrzyć tylko i wyłącznie za pośrednictwem alternatywnych źródeł oprogramowania – na przykład >APKMirror<.

Źródło: XDA-Developers