Strona główna seriwsu Rakuten

Rakuten TV w Polsce – powitajmy VoD w jakości 8K

Rakuten TV to kolejna platforma VOD. Brzmi płytko? Spokojnie, ten japoński serwis jako pierwszy może zaoferować filmy w rozdzielczości 8K.

Reklama

VOD

Czym są serwisy VOD? Jeśli ktoś nie wie, VOD to skrót od Video on Demand – wideo na żądanie. Tego typu usługa umożliwia oglądanie filmów czy seriali w wybranym przez siebie czasie. W Polsce działają takie serwisy jak Netflix, HBO GO, Showmax czy ipla.

Reklama

Rakuten TV planuje wprowadzić do swojej oferty filmy w jakości 8K. Japońska telewizja już jakiś czas temu, zleciła Warner Bros przygotowanie filmu 2001: Odyseja kosmiczna w takiej rozdzielczości. Obecnie na stronie Rakuten TV możemy oglądać wideo w rozdzielczości UHD. Ale wszystko idzie w kierunku 8K.

8K? A komu to potrzebne?

Technologia 8K nie jest jeszcze wystarczająco spopularyzowana, żeby każdy mógł pozwolić sobie na seans w takiej rozdzielczości. Ceny telewizorów oferujących taką jakość są naprawdę wysokie. Problemem mogą być również materiały. Nie da się ukryć, że tak szczegółowy film będzie „ważył” naprawdę dużo. W takim wypadku, do kosztów sprzętu umożliwiającego wyświetlenie wideo w takiej jakości, należy doliczyć koszt łącza internetowego o prędkości, która pozwoli na spokojny seans. Nikt nie chciałby oglądać co chwila na ekranie kółeczka informującego o buforowaniu materiału.

Serwis działa obecnie jako beta.

Działania serwisu Rakuten TV

Rakuten TV zaczął współpracę z takimi firmami jak LG, Samsung, Philips czy Hisene. Każda z firm doda dedykowany przycisk Rakuten TV do swoich pilotów, oraz aplikację na Smart TV. W taki sam sposób działał już wcześniej Netflix czy Amazon. Jacinto Roca, prezes Rakuten TV, informuje, że cały projekt ma zamiar wprowadzić w życie już w drugiej połowie bieżącego roku.

Obecnie, witryna dostępna jest w fazie beta. W większości filmów, do wyboru mamy 7 języków napisów. Niestety, nie uświadczymy wśród nich języka polskiego. Co do opłat, serwis nie oferuje abonamentu. Płacimy za wybrany film przez PayPal lub kartą, ewentualnie specjalnymi punktami.

Rakuten TV jest dostępny w ponad 40 krajach w Europie. Japoński gigant, planuje otworzyć nowe biura w Szwecji i Polsce. Czas pokaże, jak Rakuten rozwinie się w naszym kraju. Na razie robi małe pierwsze kroczki, ale pamiętamy przecież, że podobnie zaczynał Amazon Prime Video czy Netflix.

 

Źródło: Variety; AntyWeb

Reklama