Qualcomm zaprezentował nowe układy Snapdragon 430 i 617

Qualcomm zaprezentował nowe układy: Snapdragon 430 i 617

Dołącz do dyskusji 0

Qualcomm nie może zaliczyć tego roku do najbardziej udanych. Wszystko z powodu problemów z nadmiernym nagrzewaniem się flagowego układu Snapdragon 810 – na szczęście słabsze modele w praktyce radziły sobie sprawnie w porównaniu do konkurencji. Teraz Amerykanie zaprezentowali nowe procesory należące do „smoczej rodziny”. Są to 430 i 617, czyli propozycje do urządzeń ze średniej półki. Czy szykują się groźni rywale dla Mediateka?

Słabszą propozycją jest naturalnie Snapdragon 430. Będzie to spory krok naprzód względem obecnych układów serii 400, które oferują energooszczędność, ale z drugiej strony nie zapewniają dobrej wydajności. Nowy SoC to zmieni. Liczba rdzeni ulegnie podwojeniu i wyniesie osiem. Należy jednak wspomnieć, że dalej będziemy mieć od czynienia z ARM Cortex A53 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,2GHz. Podobno Adreno 505 będzie znacznie szybsze od Adreno 306, ale o tym przekonamy się w przyszłości.

Natomiast smartfony, wyposażone w ten układ, będą mogły rejestrować zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 21 Mpix. Pojawi się także modem X6 LTE, pozwalający na pobieranie danych z maksymalną prędkością 150 Mbps, a także wsparcie dla szybkiego ładowania Qualcom Quick Charge 3.0. Niestety na pierwsze modele z tym SoC musimy poczekać do drugiego kwartału przyszłego roku.

Tabletowo.pl Qualcomm zaprezentował nowe układy: Snapdragon 430 i 617 Nowości Qualcomm

Snapdragon 617 to odświeżona wersja 615 (jest to już druga modernizacja, zważywszy na obecność w ofercie 616). Najważniejszą zmianą jest dodanie modem uX8 LTE Cat. 7 (w pierwowzorze był X5 LTE Cat. 4) oraz nieco niższe maksymalne taktowanie drugiego klastra rdzeni (z 1,7GHz spadło do 1,5GHz). Reszta danych technicznych pozostała bez zmian. W sumie nic dziwnego, w końcu niedługo Amerykanie zaprezentują znacznie mocniejszy wariant 620.

Tabletowo.pl Qualcomm zaprezentował nowe układy: Snapdragon 430 i 617 Nowości Qualcomm

Qualcomm nie odpuszcza i nadal zamierza ostro rywalizować z Mediatekiem czy Samsungiem. W sumie trudno uznać, który producent wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko – Tajwańczycy oraz Koreańczycy nie odkryli jeszcze wszystkich swoich kart. Najważniejsze będzie jednak, aby nowe układy nie nagrzewały się nadmiernie i nie powodowały szybkiego rozładowywania się baterii.

źródło: Qualcomm przez AnandTech

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona