Qualcomm zaprezentował nowe Adreno serii 500 18

Qualcomm zaprezentował nowe Adreno serii 500

Qualcomm to jeden z największych producentów układów mobilnych, więc nowe propozycje Amerykanów są oczekiwane przez wiele osób. Qualcomm zapowiedział właśnie Adreno 510 i 530. Warto już teraz wspomnieć, że na urządzenia z tymi GPU będziemy musieli poczekać do 2016 roku. Co producent poprawił w nich względem poprzedniej generacji?

Najważniejszą premierą było Adreno 530, które spotkamy w czterordzeniowym Snapdragonie 820. Dzięki temu jesteśmy już pewni, że ten SoC zostanie użyty w przyszłorocznych, a nie jak niektórzy sądzili tegorocznych flagowcach. Względem starszych GPU Qualcomm poprawił wydajność o 40 procent przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii o 40 procent. Zobaczymy, czy w praktyce te dane będą prezentować się równie dobrze.

nexus2cee_5_thumb

Oczywiście Adreno 530 zostanie wykonany w procesie technologicznym 14 nm FinFET. Cieszy fakt, że nowy układ graficzny pozwoli na robienie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 25 Mpix i pozwoli na lepsze dopracowanie oprogramowania kamer. Nie zabraknie także wsparcia 4K przy 60 klatkach na sekundę, OpenGL ES 3.1, OpenCL 2.0 i Vulkan API.

Z kolei Adreno 510 zostanie wykorzystany w nadchodzących Snapdragonach 618 i 620. Możemy liczyć, że różnice względem obecnych GPU ze średniej półki będą całkiem spore. Niestety Qualcomm nie podał dokładnych liczb, związanych z wydajnością i energooszczędnością nowej konstrukcji.

Jak zawsze premierze nowego Adreno najwyższej klasy towarzyszy wielkie zainteresowanie. Trudno się temu dziwić, ponieważ starsi przedstawiciele tej rodziny GPU dzielnie konkurowali z ARM Mali czy PowerVR. Jestem ciekaw, czy tym razem Qualcomm stworzył coś, co będzie wyznacznikiem wydajności przez kilka miesięcy. Jednak o tym przekonamy się dopiero w drugiej połowie następnego roku.

źródło: Qualcomm przez Android Police