Qualcomm Snapdragon 700

Qualcomm zapowiada nową serię procesorów do urządzeń mobilnych – Snapdragon 700

Qualcomm do tej pory miał w swojej ofercie procesory (od niedawna nazywane platformami mobilnymi), oznaczone cyframi parzystymi na początku: 2xx, 4xx, 6xx i 8xx. Przy okazji targów MWC 2018 w Barcelonie producent zapowiedział nową serię układów, Snapdragon 700.

Nowa linia procesorów ma być odpowiedzią na potrzeby użytkowników, którzy oczekują od urządzeń z wyższej półki zaawansowanych funkcji i wysokiej wydajności, dostępnej dotychczas jedynie dla sprzętów, wyposażonych w układy z serii Snapdragon 800. SoC z tej rodziny mają oferować m.in. Sztuczną Inteligencję, ulepszone możliwości aparatów, wysoką wydajność i efektywność energetyczną.

W procesorach z linii Snapdragon 700 użytkownicy mogą spodziewać się takich autorskich rozwiązań Qualcomma, jak Qualcomm Spectra ISP, Qualcomm Kryo CPU, Qualcomm Hexagon Vector Processor i Qualcomm Adreno Visual Processing subsystem. Układy znajdą się w urządzeniach z wyższej półki, ale jednocześnie dostępnych dla szerszego grona klientów.

Pierwsze komercyjne sample trafią do zainteresowanych producentów jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku. Od nich będzie jednak zależeć, kiedy wypuszczą premierowe urządzenia z procesorem/procesorami z serii Snapdragon 700. Optymistycznie patrząc, mogą się one pojawić jeszcze w 2018 roku, bardziej realnie z kolei – dopiero na początku 2019 roku.

Osobiście z jednej strony się cieszę, że do portfolio Qualcomma dołącza nowa rodzina procesorów. Z drugiej jednak obawiam się, że na rynek – przynajmniej w początkowym okresie – nie trafi zbyt wiele smartfonów (lub tabletów) z układami z tej serii. Wystarczy bowiem spojrzeć, jak niewiele jest sprzętów z najwydajniejszymi Snapdragonami z linii 600 (mowa tu o Snapdragonach 660, choć wcześniej to samo było ze Snapragonami 652 i 653).

Źródło: Qualcomm